Eğitimci Şahin Aybek: Öğrenci Arı Gibidir!

Eğitimci-Yazar Şahin Aybek: Öğrenci Arı Gibidir Ne Kadar Farklı Çiçekten Bal Alırsa O Kadar Güzel Bal Yapar... Öğrencinin Dersine Ne Kadar Farklı Öğretmen Girerse Öğrenci İçin O Kadar Faydalıdır...

Eğitimci Şahin Aybek: Öğrenci Arı Gibidir!

Eğitimci-Yazar Şahin Aybek: Öğrenci Arı Gibidir Ne Kadar Farklı Çiçekten Bal Alırsa O Kadar Güzel Bal Yapar... Öğrencinin Dersine Ne Kadar Farklı Öğretmen Girerse Öğrenci İçin O Kadar Faydalıdır...

15 Eylül 2017 Cuma 11:57
Eğitimci Şahin Aybek: Öğrenci Arı Gibidir!
DERS PROGRAMLARI YAPILIRKEN TEK ÖĞRETMEN UYGULAMASINA GÖRE YAPILMAMALIDIR                                     


              Öğrenci Arı Gibidir Ne Kadar Farklı Çiçekten Bal Alırsa O Kadar Güzel Bal Yapar

 

Yeni eğitim öğretim yılına girerken temel amacımız bu yıl eğitimimizi daha nitelikli bir noktaya taşımak olmalıdır. Bu anlamda da ders programlarının okul müdürleri tarafından nasıl yapılacağı önemlidir. Bu konuyla ilgili tecrübeli, eğitimci bir okurumdan önemli bir mail aldım. Buradan okul müdürlerinin doğru ders programı yapmalarının eğitime etkilerini net görebiliyoruz. Okul müdürlerinin ders programı yaparken adaletsiz davranırlarsa öğretmen

ve öğrencilerimiz mağdur olabilirler.
 

 

                                               İşte Eğitimci Okurumuzun İlgili Fikirleri


 Son yıllarda okul müdürleri ders programı yaparken, öğretmenlere her sınıf düzeyinde  ders vermiyorlar, yani dikey dağılım yapılmıyor. Tek öğretmen uygulaması yapılıyor. Şöyle ki;
12. sınıfların tümünün  kimya dersine A kimya öğretmeni giriyor. İkinci bir öğretmen yok.
12. sınıfların tümünün fizik dersine, B fizik öğretmeni giriyor. İkinci bir öğretmen yok.
12. sınıfların tümünün matematik dersine C matematik öğretmeni, yetmezse D matematik öğretmeni,3. bir öğretmene ders verilmiyor…… gibi.

                               Bu Uygulama Özellikle 12. Sınıflarda  Yapılıyor

 Bu uygulama özellikle 12. sınıflarda  yapılıyor. Okul müdürleri okul kursuna gelen öğretmene tüm 12. sınıfları veriyor. Hem kurs hem dersler bir arada yürüsün diye(YGS-LYS kursuna katılım son sınıf öğrencilerinin sayısı 12. sınıfa giden öğrencilerin beşte biri kadar. Öğretmen kursa katılmak istese zaten yeterli sayıda kurs öğrencisi yok.) Kursa katılmayan öğretmenlere 12. sınıf dersi verilmiyor.  Bu uygulama böyle devam ederse 10 matematik öğretmeni bulunan  bir okulda sadece 2 matematik öğretmeni, 6 fizik öğretmeninden  sadece biri, 6 kimya öğretmeninden  sadece biri, 5 biyoloji öğretmeninden  sadece biri vb. derse giriyorHer yıl aynı öğretmenlere kurs verildiğinde  diğerzümre öğretmenleri 12. Sınıf derslerine giremez.

        Öğrencinin Dersine Ne Kadar Farklı Öğretmen Girerse Öğrenci İçin O Kadar Faydalıdır

 Bir öğretmenin yıllarca 12. sınıf derslerinden uzaklaştırılması doğru bir uygulama değildir.  Öğrenci arı gibidir ne kadar farklı çiçekten bal alırsa o kadar güzel bal yapar. Öğrencinin dersine ne kadar farklı öğretmen girerse öğrenci için o kadar faydalıdır.  Aynı sınıf düzeyinde tek öğretmen uygulamasının öğretmen, öğrenci ve eğitim açısından pek çok sakıncası vardır. Çok uzatmayayım. Bu konuyu 2017-2018 eğitim öğretim yılı başlamadan ilgili yerlere ulaşarak çözüme katkı sunabilirsiniz.

Kısaca; 7 Eylül 2013 yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 12.MADDE'sine

1)" Haftalık ders programı hazırlanırken ortaokul ve liselerde, her öğretmene her sınıf düzeyinde branşında (alanında) ders verilmesi, programlarda dikey dağılım yapılması ve bir öğretmenin kendi branşında(alanında) 2 yıl içinde her sınıf düzeyinde derse girmesi sağlanmalıdır"


 2)"Öğretmenlere alanlarında ders dağıtılırken, ders bütünlüğü dikkate alınarak mümkün olduğunca eşit ve dengeli bir şekilde ders dağıtılır."

 Maddeleri ilave edilirse okul müdürleri keyfi davranamaz. Böylece daha adaletli bir ders programı yapılmış olur.

                                                                                                                                                    @sahin­_aybek

                                                                                                                                                     Eğitimci Yazar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.