banner9

"Cumhurbaşkanı'nın Bütçe ve Borçlanma Uygulamaları Faizleri Yükseltti"

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, faizler konusunda hükümetin kamuoyunu büyük bir aldatmaca ile oyaladığını belirterek, “Her şeye kendisi karar veren AKP’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütçe ve borçlanma uygulamaları, faizleri yükseltti” dedi.

"Cumhurbaşkanı'nın Bütçe ve Borçlanma Uygulamaları Faizleri Yükseltti"

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, faizler konusunda hükümetin kamuoyunu büyük bir aldatmaca ile oyaladığını belirterek, “Her şeye kendisi karar veren AKP’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütçe ve borçlanma uygulamaları, faizleri yükseltti” dedi.

03 Kasım 2017 Cuma 09:58
"Cumhurbaşkanı'nın Bütçe ve Borçlanma Uygulamaları Faizleri Yükseltti"

Erdoğdu, bütçe açığı ve Hazine’nin ihtiyacının üzerinde borçlanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Eylül 2016’da 12 milyar lira olan 9 aylık bütçe açığının bu yıl Eylül sonunda 32 milyar TL’ye yükseldiğine işaret ederek şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan perde önünde faiz düşmanı görünüp kamu bankalarına faizi düşürün diye talimat veriyor, diğer yandan Hazine’nin aşırı borçlanıp faizleri yükseltmesine ses etmiyor. Oysa mühürsüz referandumu çalabilmek amacıyla bütçe kullanılınca gelirler azaldı, giderler arttı. Bu nedenle de bütçe öngörülenin çok üzerinde açık verdi. Bütçe açığının patlaması, artan borçlanma nedeniyle faizler üzerinde baskı oluşturdu. Bu yetmezmiş gibi Anayasa ve yasa hiçe sayılarak Hazine, bütçe açığının da çok üzerinde borçlandırıldı. Sonuçta piyasanın sınırlı kaynakları Hazine tarafından toplandığı için faizler yükseldi.”

Hazine Müsteşarlığı’nın2018 Finansman Programını açıkladığını kaydeden Erdoğdu, açıklamada ‘neden aşırı borçlanıldığı’nın izah edilmediğini kaydederek, şu görüşleri dile getirdi.

“Halbuki herkesin gözü Hazine’de ve Merkez Bankası’nda. İş dünyası, borçlu halk, herkes doğru pozisyon almak istiyor. Zarar etmemeye, ürünü doğru fiyatlamaya çalışıyor. İnsanlarda tedirginlik had safhada. Dolar 1 kuruş yükseldiğinde dolarla borçlanmış şirketlerin kârları eriyip gidiyor, vatandaşın borcu yükseliyor. Hazine dün yaptığı açıklamada aşırı borçlanmadığını belirterek, ‘kısa vadeli bakmayın bu işe’ diyor. Hazine, referandum için har vurup harman savurmasaydı açık iki kat artmayacak ve bu kadar çok borçlanmayacaktı.Bir de bunun üstüne ihtiyacının çok üzerinde borçlanınca faiz kanatlanıp uçuyor.”

EL YORDAMIYLA DEVLET YÖNETİLMEZ

Borçlanma limitinin bütçeden bağımsız ve Hazine’nin TBMM’nin üzerinde bir kurum olmadığının altını çizen Erdoğdu, şunları söyledi:

“Hükümetler nasıl ki vergiyi vergi kanunlarına dayanarak topluyorsa, harcamayı da bütçe kanununa koyulan ödeneklerle yapıyor. Bunu da Meclis’te iktidar, muhalefetle birlikte görüşerek yapıyor. Bu görüşmelerden bir açık rakamı çıkıyor, Hazine de bu açığı borçlanarak kapatıyor. Bu böyle değilmiş, Hazine kanunlardan muafmış gibi, ‘istediğim kadar borçlanırım yılsonunda hesabı tuttururum’ demek doğru değil. Böyle el yordamıyla devlet yönetilmez. Borç limitini değiştireceksen gelir ve harcamada neler olduğunu Meclis’e anlatır, Ek Bütçe Kanunu yaparsın.”

Sıkı para politikası uyguladığını söyleyen Merkez Bankası’nın da yükselen enflasyonu izlemekle yetindiğini ifade eden Erdoğdu, sarayın baskısı altındaki Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nın değer kaybı karşısında politika üretemediğini belirterek,“Banka, hiç de sıkı olmayan duruşunu, sıkı duruş gibi sunuyor. Banka, ilerleyen süreçte bu ataletin sonucu olarak çok daha ağır faiz artırımlarına gitmek zorunda kalacak” dedi.

Ekonomideki çöküşü gizlemek için TÜİK’in 2016 sonunda milli gelir belirleme yöntemini revize ettiğini hatırlatan Erdoğdu, “TÜİK’e öyle bir revizyon yaptırdılar ki, kimse bir şey anlamadı. Üzerinden neredeyse 1 yıl geçti hala en saygın iktisatçılar TÜİK’in milli geliri nasıl arttırdığını anlayabilmiş değil” ifadesini kullandı.

YÜKSELEN DÖVİZ, MALİYET ENFLASYONUNU BESLİYOR

Erdoğdu, TL’nin değer kaybının hem ithal edilen ürünlerin fiyatlarının artmasıyla birlikte enflasyonu, hem de kamunun ve özel kesimin sırtındaki dış borç yükünü artırdığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Dolar kurundaki artış kaçınılmaz olarak ithal edilen ürünlerin fiyatını artırmak suretiyle yeni bir maliyet enflasyonu dalgasını da besliyor. Yükselmiş dolar kuru ile yapılan ithalatın her türlüsünün, içeride ürün ve hizmetlerin maliyetini artıracağı ve bunun yüzde 11 seviyesine ulaşmış tüketici enflasyonunu yukarı iteceği açık. Dahası, döviz açığı olan firmaların kurun yükselmesi ile yaşayacakları kur zararlarını telafi etmek için fiyatlarda yapabilecekleri artışlar da enflasyonu tırmandıracak. Kamu açıklarının daraltılması amacıyla artırılan vergi ve harçların da enflasyonu besleyici etkileri olacak.”

YÜKSELECEK ENFLASYON HESABA KATILMALI

 Önümüzdeki günlerde asgari ücret, memur ve emekli maaşları zamlarının müzakere edileceğini hatırlatan Erdoğdu, “Yeni maliyet artışları ve yeni vergilerle TÜFE daha da artacak. Ücret zamlarının müzakere edileceği önümüzdeki günlerde, enflasyonda dolar kurundaki artıştan kaynaklanan yeni yükselişler hesaba katılmalı. Aksi halde ücretlilerin reel gelirleri azalır, dolayısıyla yoksullaşması artar” diyerek açıklamasını tamamladı. 

Son Güncelleme: 03.11.2017 10:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.