banner9

Gaytancıoğlu, Göçmenlerin Sorununa Derman Arıyor

Gaytancıoğlu, Göçmenlerin Sorununa Derman Arıyor

Gaytancıoğlu, Göçmenlerin Sorununa Derman Arıyor

Gaytancıoğlu, Göçmenlerin Sorununa Derman Arıyor

08 Ağustos 2016 Pazartesi 11:23
Gaytancıoğlu, Göçmenlerin Sorununa Derman Arıyor
 CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu 1989 yılında zorunlu göçe tabi tutulan soydaşlarımızın yıllardır yaşadığı ve bir türlü çözülemeyen mağduriyetlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Devlet Bakanlığı Göçmen Koordinatörlüğünde Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılan göçmen konutlarında soydaşlarımızın başlangıçta yatırdıkları peşinatların borçlarından düşülmesi gerektiği halde düşülmediğini belirten Gaytancıoğlu bunun yanında İskan kanununa göre göçmen konutlarının KDV den muaf olmasına rağmen hesap tablosunda bu kalemin de hesaba eklendiğini söyleyerek soydaşlarımızdan alınan bu paraların geri ödenmesi gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım’a bir soru önergesi veren Okan Gaytancıoğlu yıllardır bu konuda hukuk mücadelesi veren ve mağdur olan soydaşlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilip giderilmeyeceğini sordu. Gaytancıoğlu’nun Başbakan Binali Yıldırım’a verdiği soru önergesinin metni şu şekilde; 1989 yılında Zorunlu göçe tabi tutulan soydaşlarımızın Türkiye'deki barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Devlet Bakanlığı Göçmen Koordinatörlüğünde Türkiye’nin çeşitli yerlerinde (Ankara-İstanbul-Bursa-Edirne Sakarya-Tekirdağ vb) Göçmen konutları yapılmaya başlanmıştır. Söz konusu Bakanlık o yıllarda soydaşlarımıza, broşürler vasıtasıyla inşaat bedeli ve arsa bedelini belirttikten sonra ileride inşaat bedelinden mahsup edilmek üzere peşinat ve sözleşme imzalanıncaya kadar her ay için peşinat yatırılmasını istemiştir. Ancak peşinat bedelinin yüksekliği sebebiyle fazla talep olmayınca peşinat bedelinde düşüklüğe gidilmiş, ev sahibi olmak isteyen soydaşlarımız mali durumuna göre ileride inşaat maliyetinden düşülmek üzere istenen peşinatları yatırmış ve yatırılan bu peşinatlar borçtan düşürülmeksizin 1992 yılında borçlanma sözleşmesi imzalayarak kendilerine verilen ödeme tablosu çerçevesinde taksitlerini ödeyerek borçlarını kapatmışlardır. Soydaşlarımız peşinatlarının borçtan düşürülmemesi sonucu uğramış oldukları bu haksızlığı gidermek için hukuki yollara başvurmuş, sonuç olarak bazı soydaşlarımız parasını almışken bir kısmı alamamış bir kısmı ise parasını almasına rağmen Yargıtay’ın kararını bozması sonucu aldığı parayı iade etme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Buna göre;
  1. Soydaşlarımızdan bazıları ilgili yerlere yazı yazarak başlangıçta yatırmış oldukları peşinatın borçtan neden düşülmediğini sorduklarında kendilerine henüz inşaat maliyetlerinin belli olmadığını belli olmasına müteakip borçtan düşüleceği bilgisi verilmiştir. Böyle bir bilgi verilmesine rağmen neden gereği yapılmamış ve böyle bir mağduriyet oluşmuştur?
  1. Bu şekilde hangi illerde kaç soydaşımız mağdur olmuş, kaçı hukuki yollara başvurmuştur? Hukuki yollara başvurup para alanların sayısı kaçtır?
  1. Her ne kadar yargılama sırasında davalı taraf inşaat maliyetini içeren bir hesap tablosu ortaya koymuşsa da çıkarılan maliyet 86.000.000-TL borçlandırılan tutar ise 90.000.000-TL ile 109.000.000-TL arasıdır. Söz konusu maliyetlerle ilgili detaylı bir çalışma yapılmış mıdır?
  1. İskan kanununa göre göçmen konutları KDV den muaf olmasına rağmen hesap tablosunda bu kalemin de hesaba eklendiği görülmektedir. Bu durumda soydaşlarımız ödemesi gerektiğinden fazla bir tutar ödemişlerdir. Bu da mağdur olmalarına neden olmuştur. Kanunen alınmaması gereken bu paranın geri ödenmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?
Son Güncelleme: 08.08.2016 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.