2038 Ankara Çevre Düzeni Planı, Kamuoyundan Neden Saklanıyor?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Analiz çalışmalarının tamamı, plan raporları, plan notları ve hükümleri neden meslek odaları ile paylaşılmamıştır ve kamuoyundan saklanmaktadır?

2038 Ankara Çevre Düzeni Planı, Kamuoyundan Neden Saklanıyor?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Analiz çalışmalarının tamamı, plan raporları, plan notları ve hükümleri neden meslek odaları ile paylaşılmamıştır ve kamuoyundan saklanmaktadır?

06 Mart 2017 Pazartesi 11:00
2038 Ankara Çevre Düzeni Planı, Kamuoyundan Neden Saklanıyor?

CHP'li Tanrıkulu'nun Ankara Çevre Düzeni Planı 2038 ya da 2013 yılı Şubat ayında yapımına başlanan, AUAP 2038 ulaşım ana planının neden 1 ay gecikmeli olarak, 17 Şubat tarihinde belediyede askıya çıkartıldığına ilişkin yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

13 Ocak 2017 tarihli 116 sayılı Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile ilgili olarak:

  1. Ankara Çevre Düzeni Planı 2038 yada 2013 yılı Şubat ayında yapımına başlanan, AUAP 2038 ulaşım ana planı neden 1 ay gecikmeli olarak, 17 Şubat tarihinde belediyede askıya çıkartılmıştır?
  2. Analiz çalışmalarının tamamı, plan raporları, plan notları ve hükümleri neden meslek odaları ile paylaşılmamıştır ve kamuoyundan saklanmaktadır?
  3. Anılan Belediye Meclis Kararında, 100.000 ölçekli ana planın, “kent içi ve kent dışı alanlarda yürütülen yeni veya mevcut nazım plan ve alt ölçekli planlar için uygulamaları farklı olur” hükmü, planın bütünlüğü ilkesi ve imar hukuku açısından geçerli bir gerekçe midir?
  4. AUAP 2038 Ulaşım Ana Planı, hangi üniversiteye ve hangi şartlarla sipariş edilmiştir? Bu iş için şimdiye kadar üniversiteye ne kadar ödeme yapılmıştır?
  5. Anılan plan çalışmasını yapan üniversitenin, şehir planlama bölüm kurulunu sahiplenmediği düşünülürse, planın bilimsel bir çalışmanın ürünü olduğu söylenebilmekte midir?
  6. Ankara’nın imar anayasası olacak bir ana planın,  alt ölçek planlar ile bağlayıcılığını sadece kent dışı alanlar için geçerli kılmak bir kent ve kentli ayırımcılığı suçu değil midir? Bu Belediye Meclis Kararı, bu haliyle bir Anayasa suçu değil midir? Kenti adeta ikiye bölen ve kural getiren,  anılan Belediye Meclisi Kararının kendisine açılan bir dava bulunmakta mıdır?
  7. Yeni Ulaşım Ana Planında yer alan,  11 yeni metro hattı güzergahlarına kurulu  paralel anayollar ağının  fizibilitesi ve ulaşım etüdüne dayalı kapasite kullanımı hesabı yapılmış mıdır? Yapılmadıysa,  bu metro ağı önerisi, uzun dönemde samimiyetsiz bir öneri değil midir?"
Son Güncelleme: 06.03.2017 20:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15

banner14