Ar-Ge Fonu’na 1 Milyar 358 milyon lira

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlıklarının Ar-Ge Fonu’na 2015 yılından bu yana 1 milyar 358 milyon 319 bin 900 TL aktardığını söyledi.

Ar-Ge Fonu’na 1 Milyar 358 milyon lira

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlıklarının Ar-Ge Fonu’na 2015 yılından bu yana 1 milyar 358 milyon 319 bin 900 TL aktardığını söyledi.

08 Ocak 2018 Pazartesi 14:26
Ar-Ge Fonu’na 1 Milyar 358 milyon lira

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Bakan Ahmet Arslan’a yönelttiği soru önergesinde, “Ar ve Geliştirme Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik çıktığından itibaren Ar-Ge fonuna ne kadar para aktarılmıştır? Ar-Ge Fonu ile bugüne kadar kaç proje desteklenmiş, hangi projelere ne kadar para aktarılmıştır? Ar-Ge Fonundan ULAK Projesine aktarılan para var mıdır? Varsa ne kadardır? Ar-Ge Fonundan başka projelere para aktarılmış mıdır? Ar-Ge Fonundan 5G Projesine aktarılan para var mıdır? Ar-Ge Fonundan desteklenecek projelerin seçim kriterleri nelerdir? Şeklindeki sorulara yanıt istedi.

AR-GE FONU

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Araştırma ve Geliştirme Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik'in yürürlüğe girdiği 27 Şubat 2015 tarihinden sonra Bakanlığımız Ar-Ge Fonuna 2015-2016-2017 yıllarında toplam 1.358.319.900,05 TL aktarılmıştır” dedi. 

TÜRKSAT 6A’YA 243 MİLYON 839 BİN TL 

Bakan Ahmet Arslan, 15 Aralık 2014 tarihinde başlatılan TÜRKSAT 6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesinin, Bakanlıkları tarafından Ar-Ge Fonu ile desteklendiğini belirterek, “Söz konusu projeye bugüne kadar Bakanlığımız tarafından toplam 243.839.337,70 TL aktarılmıştır” açıklamasında bulundu.

ULAK VE 5G’YE AR-GE FONU’NDAN PARA AKTARILMADI 

Bakan Arslan, ULAK Projesi ile 5G Projesine söz konusu fondan herhangi bir para aktarımı olmadığını da bildirdi.

PROJELERİN SEÇİM KRİTERLERİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ar-Ge Fonundan desteklenecek projelerin seçiminin, ön değerlendirme ve proje değerlendirmesi olarak iki aşamada yapıldığını da açıkladı.  Bakan Arslan, ön değerlendirmede projenin içeriği ve Ar-Ge tanımına uygunluğu, bakanlıkça belirlenen öncelikli konular kapsamsında olması ve bakanlığın strateji ve politikaları ile uyumluğu gibi kriterlerin ön değerlendirme kapsamında olduğunu belirtti.  Bakan Ahmet Arslan, proje değerlendirme kriterlerinde ise yenilikçi yönü, uygulanabilirlik, ekibin niteliği, teknolojik altyapısı ve geliştirilebilme eğilimi ve ticari riskleri içerip içermediği faktörlerin yer aldığını kaydetti. 

BAKAN, DESTEKLENEN PROJELERİ AÇIKLAMADI 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlıkları tarafından Ar-Ge Fonuna aktarılan para ile hangi projelerin desteklendiği konusundaki soruları ise yanıtsız bıraktı. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer Ar-Ge çalışmalarının önemli olduğunu ancak kaynakların doğru kullanılması ile sonuç alınabileceğini belirtti. Ar-Ge ile oluşacak proje ve bilginin sonuçlanabilir çalışmaları kapsamasının öneminin büyük olduğunu söyledi. Gürer, “Bu paranın kaynağı vatandaşın GSM operatörlerine verdiği vergilerdir. Yerli ve milli olacak dedikleri ULAK projesi kaç yıldır test aşamasında bakana sormak lazım? Madem bu kadar kaynağınız var neden ULAK projesini bir türlü tamamlayamadınız? Bizde yerli ve milli olmak demek ithal etmek demektir bunu diğer bakanlıklardan öğrendik. ULAK Projesi ile 5G projesinin tanıtımında yeri göğü inlettiniz. AKP politikaları saman alevi gibi, önce parlar, hızla yanar sonra koca bir kül kalır geriye” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.