banner9

Bakir Bozdağ'ın açıklamaları neyin ifadesi?

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş: Bekir Bozdağ'ın AYM'nin Şahin ve Altan hakkında vermiş olduğu karara dair hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamaları yargının nasıl bağımlı hale geldiğinin ve yargıya nasıl talimat verildiğinin bir ifadesi olmuştur. Konu hakkında Başbakanın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunmuş olduğumuz soru önergesi ektedir.

Bakir Bozdağ'ın açıklamaları neyin ifadesi?

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş: Bekir Bozdağ'ın AYM'nin Şahin ve Altan hakkında vermiş olduğu karara dair hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamaları yargının nasıl bağımlı hale geldiğinin ve yargıya nasıl talimat verildiğinin bir ifadesi olmuştur. Konu hakkında Başbakanın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunmuş olduğumuz soru önergesi ektedir.

12 Ocak 2018 Cuma 13:50
Bakir Bozdağ'ın açıklamaları neyin ifadesi?

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 12.01.2018

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Anayasa Mahkemesi’nin kapatılan Zaman gazetesi eski yazarlarından Şahin Alpay ile gazeteci Mehmet Altan hakkında verdiği hak ihlali kararına ilişkin sosyal medya aracılığı ile görüşlerini dile getirmiştir. Bekir Bozdağ karara ilişkin yaptığı açıklamada 1)Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dâhilindedir. Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir. 2)Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır; anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz; ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez; hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez. 4)Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir. 5)Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez. 5)Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.” ifadelerini kullanmıştır.

Bu bağlamda;

 1. Başbakan ve Hükümet sözcüsü tarafından Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin ifadeler açıkça yargıya müdahale değil midir? Hükümet sözcüsü sosyal medya aracılığı ile tasvip etmediği kararlara ilişkin doğrudan talimat mı vermektedir? Bu aynı zamanda hükümetinizin yargıyı baskı altına almada yeni başladığı bir uygulama mıdır?
 2. Daha evvel Can Dündar/Erdem Gül’e ilişkin AYM kararını “uymuyorum, saygı da duymuyorum” biçiminde dile getiren cumhurbaşkanının mahkeme kararlarına dair ifadeleri adalet ve yargıya ilişkin hükümetinizin vizyonunu mu belirlemiştir?
 3. Hükümet olarak neden yargıya müdahale ediyorsunuz? Yargı kararlarına ilişkin hükümet tarafından yapılan açıklamalarla hükümet lehine kararlar verdirilmesine rağmen hala yargı bağımsızdır biçimindeki açıklamaları neye dayanarak yapmaktasınız? Başlı başına Bekir Bozdağ tarafından yapılan bu açıklama dahi yargının ne kadar bağımlı olduğunu göstermiyor mu?
 4. Hükümetinizin lehine verilen kararlar saygıyı hak ederken objektif ve tarafsız verilen yargı kararları iktidarda neden rahatsızlık yaratmaktadır? AYM kararına ilişkin kaleme alınan ifadelerle tüm yargı organlarının baskı altına alınması mı amaçlanmıştır?
 5. Yargı mercilerini etki altına almak suç değil midir? Hangi sebep ve gerekçe ile yürütme konumunda olan başbakan yardımcısı bu suçu işlemektedir?
 6. Yüksek yargı hükümetin beğeneceği kararlar mı vermekle mükelleftir? Yargıyı bu biçimde mi dizayn etmektesiniz?
 7. AYM’nin verdiği kararlara ilişkin “sınırı aştığı” yönündeki ifadeler bağlamında sınırı aşan yargı mıdır yoksa hükümetiniz mi?
 8. Hükümet her AYM kararına açıklama yapar mı? Bu durumda Selahattin Demirtaş’ın bireysel başvurusunun reddine dair AYM kararı hakkında hükümetiniz neden bir açıklama yapmamıştır? Açıklama yapmamış olmanızın nedeni karardan hoşnut olmanız mıdır? AYM’nin Demirtaş hakkındaki kararı hükümetinizin müdahalesine göre mi düzenlenmiştir?
 9. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye talebinin reddine ilişkin kararı hükümetinizin müdahalesi ile mi olmuştur?
 10. Mahkemeler hükümetin beğenmediği kararlar verdikleri zaman hükümet olarak açıklama yaparak aynı zamanda yargıya had mi bildiriyorsunuz?
 11. Yargının objektif kriterlere göre karar verme hak ve yetkisini hangi dayanakla gasp ediyorsunuz? Bunun toplumda yaratacağı olumsuz sonuçların telafisine dönük çalışmalar yürütülmesi ve yargının bağımsız kılınması sağlanacak mıdır?"
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.