banner9

Beştaş'tan Başbakan'a VARLIK FONU soruları?

HDP Adana Milletvekili Meral danış Beştaş, Varlık Fonu gelirleri, gelinen aşama ve AKP Genel Başkanının fonun amacına ermediği ve yeni düzenlemelere gidileceğine ilişkin açıklamaları hakkında Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. İşte Beştaş'ın önergesi:

Beştaş'tan Başbakan'a VARLIK FONU soruları?

HDP Adana Milletvekili Meral danış Beştaş, Varlık Fonu gelirleri, gelinen aşama ve AKP Genel Başkanının fonun amacına ermediği ve yeni düzenlemelere gidileceğine ilişkin açıklamaları hakkında Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. İşte Beştaş'ın önergesi:

13 Eylül 2017 Çarşamba 14:44
Beştaş'tan Başbakan'a VARLIK FONU soruları?

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın, Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 13.09.2017

20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL’in ardından 19 Ağustos 2016 tarihi itibariyle Başbakanlığa bağlı olarak Türkiye Varlık Fonu (TVF) tesis edilmiştir. Kaynakları; özelleştirme gelirleri, işsizlik fonu, hükümetin aktaracağı kamuya ait gelir ve kaynaklar ile izin ve onay aranmaksızın her türlü yöntemle sağlanan finansmandan oluşan Varlık Fonu, (1) Türk Hava Yolları AO’nun % 49,12 oranındaki hissesi. (2) Türk Telekom AŞ’nin % 6,68 oranındaki hissesi. (3) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (4) T. Halkbankası AŞ’nin % 51,11 oranındaki hissesi. (5) Türkiye Petrolleri AO’nun Hazineye ait bütün hisseleri. (6) BOTAŞ’ın Hazineye ait hisselerinin tamamı. (7) PTT’nin Hazineye ait hisselerinin tamamı. (8) TÜRKSAT’ın Hazineye ait hisselerinin tamamı. (9) Borsa İstanbul A.Ş’nin Hazineye ait hisselerinin tamamı. (10) Milli Piyango (Nakit oynatılan piyango, hemen kazan, sayısal loto, şans topu, on numara, süper loto oyunları ile ilgili daha değişik yeni oyunların yapılmasına izin verilebilecek oyunlara ilişkin lisans 49 yıl süreyle.) (11) TCDD İzmir Limanı. (12) T. Denizcilik İşletmesi AŞ.’nin sermayesindeki % 49’luk hisse. (13) Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü. (14) Kayseri Şeker Fabrikası AŞ.’nin % 10 hissesi. (15) Çaykur. (16) T. Jokey Kulübünün düzenlediği at yarışları, müşterek bahislerle ilgili lisanslar 49 yıl süreyle.) (17) Mülkiyeti Hazineye ait Antalya, Aydın, İstanbul, Isparta, İzmir, Kayseri ve Muğla’da bulunan bazı taşınmazlarla hayata geçirildi.   Türkiye’nin çok büyük bir serveti bu fona emanet edilmişti. Ülke kaynaklarının satılması ile oluşturulmuş fondan kamu yararlanamazken, şirket ve fonun finansal tabloları Sayıştay Yasası'na tabi olmayıp, ayrıca gelir, kurumlar, emlak, damga gibi her türlü vergiden de muaf tutulmuştur. Yine dikkat çekici bir husus; fonda çalışan kişilerin/yöneticilerin hiçbir sorumluluğu olmaması ve oluşacak olan kamusal zararın sorgulanamayacağıdır. Diğer bir husus da fonun özel hukuk hükümlerine tabi olmasından mütevellit alınan ücretlerin dahi “ticari sır” kapsamında gizli tutulabileceğidir.

Öte taraftan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan ziyareti sırasında “Varlık Fonu’nda hedeflenen, arzulanan bir süreç olmadı. Varlık Fonu Sayın Başbakan’a bağlıdır. Cumhurbaşkanı olarak benimle herhangi bir bağlantısı yoktur ama biz bunların istişaresini yaparak bu konuda kararımızı alırız. Gelişmeleri gördük, böyle yürümeyeceğine karar verdik. Sayın Başbakan da bu konuda adımını attı, hayırlı olsun diyeceğiz. Varlık Fonu’nu bizim yeniden bir reorganize etmemiz şart. Kazakistan dönüşü o adımları atacağız.” şeklinde bir açıklama yapmıştır. Bu bağlamda;

-Varlık Fonu’nun yukarıda değinilen mal varlığından elde ettiği gelirleri ne kadar oldu?
-Bu gelirler nasıl ve nerede kullanıldı ya da nasıl değerlendirildi?
-Fon ve şirketler ne gibi giderler yaptı?
-Varlık Fonuna ilişkin herhangi bir faaliyet raporu, bilanço, gelir cetveli, bütçe, kesin hesap ya da denetim raporu yayınlandı mı?
-Fon’un Sayıştay denetiminden muaf tutulma sebebi nedir?
-Varlık Fonu kuruluşuna ilişkin yasada Fonun denetimiyle ilgili düzenlemeler 6. Maddede yer alıyor. Söz konusu madde hükmüne göre “(1) Bağımsız denetim yapılacak. (2) Bağımsız denetimden geçen mali raporlar ve yıllık faaliyetler Başbakan tarafından atanacak üç denetim elemanı tarafından denetlenecek ve yazacakları rapor her yıl Haziran ayı sonuna kadar Bakanlar Kuruluna sunulacak. (3) -TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, her yıl Ekim ayında Başbakanlık tarafından kendisine gönderilen denetim raporları üzerinden görüşme yoluyla Fon ve Şirketlerin denetimini tamamlayacak.” Bu düzenlemeler gerçekleşti mi? Gerçekleşmediyse neden gerçekleşmedi?
-Fon’un hâlihazırda amacına ulaşmamış olması, şirket yöneticileri ile onları atama makamında olan tarafınız arasında görüş ayrılığından mı kaynaklanmıştır?
-Tüm kamu kaynaklarının aktarıldığı Fon’un özel hukuk rejimine tabi tutulma gerekçesi nedir? 
-Fon’un Katar Yatırım Fonu ile bir bağlantısı var mıdır? Var ise bu bağlantı ne düzeydedir?
-Fon’un kurulmasından itibaren geçen süre zarfındaki gelir-gider dağılımı ne şekilde gerçekleşmiştir? Fon ne kadar zarar etmiştir? AKP Genel Başkanının ifadeleri ve Fon’un amacına ulaşmamış olması -Fon’un zarar ettiği anlamına mı gelmektedir?
-AKP Genel Başkanı fonun kaynaklarının finans piyasalarına yönelmesi yönündeki talebine karşı çıktığınız bilinmekte. Karşı çıkma nedeniniz fonun akıbetinden duyduğunu kaygılar mı? Hangi riskler söz konusu?
-Bu risklerin kamuoyundan saklanması kamuoyunun yanıltılmasına neden olacaktır ve bunun da büyük bir suç oluşturduğunu biliyor musunuz? 
-Kamu gelirlerinin aktarıldığı devasa bir Fon’un amacıma ulaşmamış olması nedeniyle kamu kaynaklarının uğratıldığı zarar ne kadardır?
-Hâlihazırda Fon zarara uğradıysa bunun sorumlusu kimdir? Tarafınızın sorumlu olduğu noktalar hangileridir? "

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.