banner9

CHP'li Kayışoğlu'ndan CB kararnamesine tepki

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ, ANAYASA KOMİSYONU ESKİ ÜYESİ AV. NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU: REFERANDUMDA HALKIN ONAYINA SUNULAMAYAN MADDELER BUGÜN MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN KAÇIRILARAK CB KARARNEMESİYLE YASAL KILIFA BÜRÜNDÜRÜLÜYOR

CHP'li Kayışoğlu'ndan CB kararnamesine tepki

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ, ANAYASA KOMİSYONU ESKİ ÜYESİ AV. NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU: REFERANDUMDA HALKIN ONAYINA SUNULAMAYAN MADDELER BUGÜN MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN KAÇIRILARAK CB KARARNEMESİYLE YASAL KILIFA BÜRÜNDÜRÜLÜYOR

11 Temmuz 2018 Çarşamba 12:20
CHP'li Kayışoğlu'ndan CB kararnamesine tepki

CB KARARNAMESİNİN 254 MADDESİ’NİN 1/F BENDİ REFERANDUMLA SONUÇLANAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ SIRASINDA GELEN TEPKİLER ÜZERİNE KOMİSYONDAN ÇEKİLMİŞ, REFERANDUM MADDELERİ ARASINDA YER ALMAMIŞTI.

16 NİSAN REFERANDUMUNDA HALKIMIZIN ONAYINA SULUNMAKTAN ÇEKİNİLEN MADDE CUMHURBAŞKINANA ŞEHİR KURMAK, ŞEHİR BİRLEŞTİRME, BÖLGESEL YÖNETİMLER OLUŞTURMAK DAHİL GENİŞ YETKİLER VERİYORDU. HALKIMIZIN TEPKİSİ BU MADDENİN KOMİSYONDAN ÇEKİLMESİNİ SAĞLAMIŞTI.

GÜN YAPILAMAYAN BUGÜN CB KARARNAMESİYLE YAPILIYOR, CB VERİLMEYEN YETKİ İÇİŞLERİ BAKANINA VERİLİYOR. CHP İL BAŞKANLARI İLE İLGİLİ YAPTIĞI BÖLÜCÜ AÇIKLAMALAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDUĞUNDA BU YETKİNİN SOYLU’YA VERİLMİŞ OLMASININ NE KADAR TEHLİKELİ OLACAĞI AŞİKÂRDIR.”

CHP Bursa Milletvekili, Anayasa Komisyonu eski Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 1. Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 254. Maddesi’nin 1/f bendi ile İçişleri Bakanlığı’nın görevleri arasına “Ülkeyi idare bölümlere ayırma” yetkisinin eklendiğine dikkat çekerek tepki gösterdi.

Komisyon aşamasında bu maddeye karşı çıkan, böyle bir değişikliğin Cumhurbaşkanına bölgesel yönetim kurma yetkisi verdiğini, bunun doğru olmayacağını dile getiren Altaca Kayışoğlu, “O gün gelen tepkiler üzerine komisyondan çekilen ve halkımızdan kaçırılan madde, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin içine gizlenerek yasal bir kılıfa büründürülmek istenmiştir” diye konuştu. 

CB Kararnamesine tepki gösteren CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:


“1. Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 254. Maddesi’nin 1/f bendi ile İçişleri Bakanlığı’nın görevleri arasına ‘Ülkeyi idare bölümlere ayırma’ (Bu nasıl ayırmaksa) yetkisi eklenmiş.


Anayasa değişikliğinde bu yetki cumhurbaşkanına dahi verilmemişti. 16 Nisan 2017 referandumuyla kabul edilen Anayasa değişikliği görüşmelerinde 123. Maddeden itibaren ülkenin idari teşkilatı ile ilgili maddelerde özellikle de bölgesel yönetim kurulmasını öngören 126. Maddede cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisine gelen tepkiler üzerine bu maddeler komisyon aşamasındayken geri çekilmişti.


İdari teşkilatla ilgili ancak kanunla düzenleme yapılacağı Anayasa ile teminat altına alınmıştı. Anayasamızın 123. Maddesine göre idare ancak “Kanun”la kurulur. Oysa bu kararname ile bu yekti sadece İçişleri Bakanı tarafından kullanılabilecek. Hele hele CHP İl Başkanları ile ilgili yaptığı bölücü açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda bu yetkinin Soylu’ya verilmiş olmasının ne kadar tehlikeli olacağı aşikârdır.”

Anayasa Komisyonu eski Üyesi CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 16 Nisan 2017’de kabul edilen Anayasa değişikliğinin komisyon aşamalarında bu madde üzerinde ısrarla durduklarının altını çizerek, “ O zaman yaptığımız uyarılarda, bu maddenin kabul edilmesi halinde tek bir kişinin isterse bölgesel yönetimler oluşturabileceğini, böyle bir durumda Türkiye’nin bütünlüğünün tehlikeye gireceğini dile getirmiştik. O günkü uyarılarımıza toplumumuzdan da gelen destekle tek adamcılığı ısrarla isteyen iktidar geri adım atmış, madde komisyondan çekilmişti. Ancak görüyoruz ki milletimizin onayına sunulamayan bu madde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yasallaştırılmaya çalışılıyor” diye tepki gösterdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.