CHP’li Özel, Bakan Albayrak'a SOMA’DAKİ ARAZİ RANTINI sordu!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel TKİ Ege Linyit işletmelerinin lojman ihalesine ilişkin rant iddialarının Bakan Albayrak’a sordu. Özel yaptığı açıklamada “Yandaşa rant projesinden vazgeçin. 76 dönümlük araziyi yandaşa peşkeş çekmek yerine Soma’ya yeşil alan olarak kazandırın” çağrısında bulundu. Konuyla ilgili Özel'in açıklamaları ve soru önergesi şöyle:

CHP’li Özel, Bakan Albayrak'a SOMA’DAKİ ARAZİ RANTINI sordu!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel TKİ Ege Linyit işletmelerinin lojman ihalesine ilişkin rant iddialarının Bakan Albayrak’a sordu. Özel yaptığı açıklamada “Yandaşa rant projesinden vazgeçin. 76 dönümlük araziyi yandaşa peşkeş çekmek yerine Soma’ya yeşil alan olarak kazandırın” çağrısında bulundu. Konuyla ilgili Özel'in açıklamaları ve soru önergesi şöyle:

09 Ağustos 2017 Çarşamba 12:22
CHP’li Özel, Bakan Albayrak'a SOMA’DAKİ ARAZİ RANTINI sordu!

“TKİ Ege Linyitleri İşletmeleri'nin idari binası, lojmanları ve sosyal tesisleri Soma şehir merkezinin içinde kaldığı için haliyle bu müesseseye ait 76+30 dönümlük iki arazi grubunun da rantı hayli yükselmiş durumda. 
Daha önceden 3 kez iptal edilen ihale ile TKİ ELİ 76 dönümlük arsalarını verip karşılığında 30 dönümlük arsanın üzerine yeni hizmet binası, lojman ve sosyal tesis yaptırmak istiyor. 31 Temmuz 2017 günü teklifleri toplanan dördüncü ihalede ise 6 firma dosya alıyor ancak biri teklif veriyor. Dahası son ihalede iş bitirme yeterliliği 10 milyondan 40 milyona çıkarılarak yerel firmaların teklif vermesi engellenmiş oluyor.
TKİ ELİ'nin yeni tesislere kavuşmasını tabii ki herkes ister; ancak, iş bitirme yeterliliği ve verilen teklifin 1 tane olması dolayısıyla son ihale şaibeli hale gelmiştir. Rekabet unsurunun ortadan kaldırıldığı alenen ortadadır bu ihalede. Soma’nın acısı da, Soma’dan istenilen rantın da sonu gelmedi. Soma’nın sırtından doyan doyana ama kimse Soma’nın ihtiyaçlarını görmüyor.  
Soma şehir merkezinde yeterli park ve yeşil alan yok. Şimdi, TKİ ELİ'nin yapması gereken bu yandaşa rant projesinden vazgeçmektir. 30 dönümlük arsalara modern tesisleri kuruluş kendi imkanları ile yaptırabilir. Kalan 76 dönüm ise yandaşa peşkeş çekilmek yerine, Soma'ya yeşil alan olarak kazandırılmalıdır. Biz bu konunun da takipçisi olacak, peşini bırakmayacağız” 

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

TKİ Ege Linyit İşletmesine ait olan Manisa İli Soma İlçesinin Yüzevler mevkiinde bulunan kentsel dönüşüm kapsamındaki 378 ada nolu 186-187-188 parsel 39.717,32m2 arsa ile İstasyon Çamlık mevkiinde 518 ada nolu 20 parsel ve 8 ada nolu 184-185 parsel 36.368,05m2 olmak üzere toplam 76.085,37m2 yüzölçümlü arazilerin arsa karşılığı, aynı müesseseye ait Kurtuluş Mh. 216 Evler mevkiinde 436 ada nolu 38-39-40 parsel ve 342 ada nolu 47 parsel olmak üzere toplam 29.892,48m2 yüzölçümlü taşınmaz üzerine Müessese İdare binası ile 396 adet lojmanın yapılmasına dair 2017/1281 dosya nolu ihaleye ilişkin kapalı teklifler 31 Temmuz 2017 tarihinde toplanmıştır. Basında yer alan haberlere göre 6 firma şartname almış olmasına rağmen sadece bir firma teklif vermiştir. 
Ayrıca, Resmi Gazete’de yer alan ilanlara ve yerel basında yer alan haberlere göre 76.085,37m2 yüzölçümlü arazilerin verilmesi karşılığında 29.892,48m2 yüzölçümlü taşınmaz üzerine inşaat işlerinin yaptırılması içerikli bu ihale daha önceden 3 defa daha yapılmış; teklif gelmemesi ve yeterli rekabet oluşmaması gibi gerekçelerle iptal edilmiştir. Ancak, yapılan 4. ihalede hem yapılacak lojman sayısı 180’den 396’ya çıkarılarak ihale edilecek işin yaklaşık maliyeti yükseltilmiş hem de iş bitirme koşulu yaklaşık maliyetin % 25’inden % 60’ına çıkarılmıştır. Yani, ilk 3 ihalede isteklilerde yaklaşık 10 milyon TL iş bitirme yeterliliği aranırken, 4. ihalede isteklilerde aranan iş bitirme miktarı 40 milyon TL’nin üstüne çıkarılmıştır. Bu yolla orta-küçük ölçekli firmaların ihaleye katılımının engellenmesi sağlanarak ihalenin belirli bir firmaya verilmek istendiği iddia edilmektedir. Bu bağlamda;
Manisa İli Soma İlçesinin Yüzevler mevkiinde bulunan kentsel dönüşüm kapsamındaki 378 ada nolu 186-187-188 parsel 39.717,32m2 arsa ile İstasyon Çamlık mevkiinde 518 ada nolu 20 parsel ve 8 ada nolu 184-185 parsel 36.368,05m2 olmak üzere toplam 76.085,37m2 yüzölçümlü arazilerin kentsel dönüşüm kararı sonrasında değerlemesi yaptırılmış mıdır? Yaptırıldı ise bu arazilerin tespit edilen değerleri ne kadardır?

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında bu 76.085,37m2 yüzölçümlü arazilerin imar düzenlemesi ne şekildedir? Bu arazilere konut dışında ticari vd. nitelikli binaların yapılması mümkün olacak mıdır? Bu araziler için öngörülen imar emsal değeri kaçtır?

İlk 3 ihalede yaklaşık maliyetin % 25’i olan iş bitirme şartı, 4. ihalede neden % 60’a çıkarılmıştır?

Yapılan son ihalede şartname alan ve teklif veren firma sayısı kaçtır? Verilen tekliflerin içeriği nedir?

TKİ Eli İşletmesinin yeni ve modern bir binası olması ve çalışanların yeni lojmanlarda kalması tartışmasız gerekli bir şeydir; ancak, bu binaların doğrudan ihale edilerek yaptırılması yerine, neden karşılığında arsa verilerek yaptırılması yolu tercih edilmiştir? Bu uygulama açısından bir fayda-maliyet analizi yapılmış mıdır? 

İnşaatlar karşılığında yükleniciye verilmesi ön görülen 76 bin metrekarelik arazilerin, Soma’ya park-yeşil alan olarak kazandırılmak üzere Soma Belediyesi’ne verilmesi düşünülmüş müdür?"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.