banner9

"Doktorlar neden ŞİDDETE MARUZ kalıyor?"

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TORUN: “HAYATIMIZI EMANET EDİYORSAK SAHİP ÇIKALIM”... CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

"Doktorlar neden ŞİDDETE MARUZ kalıyor?"

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TORUN: “HAYATIMIZI EMANET EDİYORSAK SAHİP ÇIKALIM”... CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

14 Mart 2018 Çarşamba 16:55
"Doktorlar neden ŞİDDETE MARUZ kalıyor?"

DOKTORLARIMIZ YORGUN, TÜKENMİŞ VE ENDİŞE İÇERİSİNDE GÖREV YAPIYORLAR

“Hayatımızı emanet ediyorsak, sorunlarına da sahip çıkıp bir an önce çözüme kavuşturmalıyız” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 15 yıldır uygulanan “Sağlıkta dönüşüm” programıyla sorunların çığ gibi büyüdüğünü belirtti. TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde, “Sağlıkta dönüşüm programı daha çok niceliğe önem veren, hekim hasta ilişkisinin niteliğini göz ardı eden bir sağlık ortamına yol açmıştır. Doktorlar performans kaygısıyla zor ve kronik hastalar ile yaşlıları tedaviyle uğraşmak yerine bu vakaları başka kurumlara sevk eder ve mesailerini daha az riskli daha az zaman isteyen hastalara ayırır hale gelmişlerdir” diyen Torun,  doktorların yorgun, tükenmiş ve endişe içerisinde görev yaptıklarını, diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte sorunlarının her geçen gün artarak devam ettiğini ifade  etti.

 

VATANDAŞ GSS PRİMİ ÖDEYEMİYOR, ACİLLER DOLUP TAŞIYOR

 

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 2015 yılında acil servislere başvuran hasta sayısının ülke nüfusunun yaklaşık 1,5 katına ulaştığını kaydeden Torun, “Acil sistemi düzenli olan ülkelerde yüzde 5-6 olan acil servislere başvuru oranı bizim ülkemizde yüzde 30'lardadır. Genel Sağlık Sigortası primini ödemesi gerekenlerin yüzde 60'ı bu primi ödeyememektedir. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve katkı payı ödememek için geceleri acil servislere başvuranlar gereksiz hasta kalabalığı oluşturmaktadır. Acile başvuran hastaların 6'da 1'i gerçek acil hastası olduğu açıklanan verilerden anlaşılmaktadır. Bu yoğunlukta hekimler hata yapabilme olasılığı artmakta, gerçek hastalar mağdur olabilmektedir” dedi. Sağlık Bakanlığının acil servislerle yeni bir düzenleme yaptığını açıkladığını söyleyen Torun, bu geçici düzenlemelerin yeterli olmadığını, sağlık sisteminin yeni ve radikal yasal düzenlemelere ihtiyacı olduğunu kaydetti.

 

DOKTORLAR NEDEN ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

 

Türkiye'nin hemen her yerinde hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının yaşandığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Doktorlara yönelik şiddet olaylarında siyasi iktidarların, sağlık sisteminde yaşanan tüm sorunların sorumlusu olarak hekimleri açık veya üstü örtülü bir şekilde hedef göstermesinin de büyük payı bulunmaktadır.” dedi. Sağlık sistemindeki aksamaları düzeltecek yaklaşımlar yerine halkı hekimlere karşı kışkırtan bu tarz söylemlerin sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti meşrulaştırdığını ifade etti.

 

 “Doktorlar, OECD raporlarına göre Avrupalı meslektaşları arasında en düşük maaşı almakta, bu maaş üzerine eklenen sisteme kazandırdıkları para üzerinden hesaplanan performans tutarlarıyla ancak geçinebilmektedirler.”diyen Torun, doktorların emekli olurken emekli maaşları, çıplak maaşları üzerinden hesaplandığından yoksulluk sınırı altında kaldığını, bu nedenle derin bir mağduriyet yaşadıklarını belirtti. Doktorların özlük hakları konusunda da bir an önce yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğinin altını çizen Torun, 15 yıldır uygulanan “Sağlıkta dönüşüm” programının yarattığı sorunların, doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu çalışma şartları ile özlük haklarının yetersizliğinin, sağlıkta yaşanan şiddetin tüm yönleriyle araştırılması, alınacak tedbirlerin ve buna yönelik politikaların belirlenmesi amacıyla hazırladığı Meclis Araştırması önergesini TBMM Başkanlığına  sundu.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.