Genel Kurul'da Adalet Bakanı'na Nuriye Gülmen sorusu

Nuriye Gülmen’in neden yoğun bakımdan tutuklu servisine neden nakledildiğinin cevabını Adalet Bakanı Gül verdi: “YOĞUN BAKIMDA ENFEKSİYON KAPMASIN DİYE...!”

Genel Kurul'da Adalet Bakanı'na Nuriye Gülmen sorusu

Nuriye Gülmen’in neden yoğun bakımdan tutuklu servisine neden nakledildiğinin cevabını Adalet Bakanı Gül verdi: “YOĞUN BAKIMDA ENFEKSİYON KAPMASIN DİYE...!”

12 Ekim 2017 Perşembe 16:18
Genel Kurul'da Adalet Bakanı'na Nuriye Gülmen sorusu

CHP’li vekiller Nuriye Gülmen’in yoğun bakımdan çıkartılarak tutuklu servisine nakledilmesinin nedenini ve yaşadığı sıkıntılara ne tür çözümler düşünüldüğünü Adalet Bakanı’na sordu. Vekiller açlık grevindeki eğitimcilerin bir an önce işlerine iade edilmeleri gerektiği talebini bir kez daha dile getirdiler. Adalet Bakanı Gül,  Gülmen’in  yoğun bakımda enfeksiyon kapma riski yüksek olduğu için tutuklu servisine nakledildiğini söyledi.

Dün yoğun bakımdan çıkartılarak tutuklu servisine nakledilen Nuriye Gülmen’i ziyaret eden CHP heyeti içerisinde yer alan Ankara milletvekilleri Şenal Sarıhan ve Necati Yılmaz, konuyu, Meclis Genel Kurulu’nda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu.

SARIHAN: OHAL KOMİSYONU BİR AN ÖNCE DOSYALARI İNCELEMELİ

Genel Kurul’da söz alan Sarıhan, Gülmen’in yoğun bakımdan alınarak nakledildiği tutuklu servisinde gün ışığı alamadığını ayrıca hastaneye getirildiğinden beri yanına refakatçi verilmediği için beden bakımını ve kişisel işlerini yapamadığını belirtti. Sarıhan, Gülmen’in 16 gündür yıkanamadığını söyledi. 

Sarıhan, Bakan Gül’e “Bu sorunun temel çözümünün, sizin de bilginiz gibi, görevlerine iade olduğu açıktır. Yargılama sürecine ilişkin söyleyebilecek herhangi bir sözünüz yoktur. Ancak, bir an önce komisyonun bu 2 gencin durumlarını gözden geçirmesi iradesi doğru olacaktır” dedi.

YILMAZ: NASIL BİR ÇELİKİDİR BU?

Sarıhan’dan sonra söz alan CHP’li  Yılmaz da,  Gülmen’in yanında refakatçi bulundurulmasına  ilişkin heyet raporu olduğunu hatırlatarak  “ Cezaevinde refakatçisi olan Gülmen’in sağlık koşulları ağırlaştığı gerekçesiyle hastaneye getiriliyor. Fakat  aynı zamanda da Gülmen'in refakatçiye ihtiyacı olmadığı yönünde yeni bir rapor verilmiş. Nasıl bir  çelişkidir bu?” diye sordu.

YILMAZ: SİZ HÜKÜMET’İN VİCDANISINIZSIR!

Yılmaz,  Adalet Bakanı Gül’ün göreve başladığı gün kendisinin vicdanına seslendiğini söyleyerek  “"Siz Hükûmet’in vicdanısınızdır." dedim ve bu anlamda Nuriye Gülmen'in ve Semih Özakça'nın yaşadıklarına dikkatinizi çekmek istedim. Ancak aradan geçen süre vicdanınıza ilişkin beklentilerimizi boşa çıkarmış gözüküyor. Ama ben bir kez daha  Bakan’a sesleniyorum. Siz Hükümet’in vicdanısınızdır!” dedi.

GÜL: YOĞUN BAKIMDA ENFEKTE OLMA RİSKİ DAHA YÜKSEK

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül CHP’li vekillerin sorularını şöyle yanıtladı; “ Sağlık Bakanlığı, ilgili başhekim ve doktorlarımızın sürekli nezaretinde yürütülen muayene ve tetkikler devam etmektedir. Heyetin yapmış olduğu inceleme sonucunda, yoğun bakımda enfeksiyon riski dikkate alınmak üzere normal odaya, tutuklu odasına alınması yönünde hekimlerimizin vermiş olduğu bir tespit ve tavsiye üzerine alınmıştır çünkü "Yoğun bakımda enfekte olma riski daha yüksek" diye ifade edilmiştir” 

Gül ,  Gülmen’e refakatçi verilip verilemeyeceği konusunda ise net bir açıklama yapmazken şunları söyledi: “ Refakatçinin de bulunması, yıkanma veyahut da diğer hususlarla ilgili, beşerî, insani ihtiyaçlarla ilgili destek olması anlamında da orada bir imkân sağlanacağı hususunda bir bilgi ifade edilmişti”  

GÜL: OHAL KOMİSYONU’NUN KARARINA İTİRAZ EDEBİLERLER!

İki eğitimcinin göreve iadesi konusunda ise OHAL İnceleme Komisyonu’nun KHK mağduru olduğunu iddia edenler için etkili bir iç hukuk yolu olduğu konusundaki Hükümet’in görüşlerini tekrar ederek Komsiyon’un kararına itiraz yolunun açık olduğu söyledi. Gül’ün bu açıklaması Komisyonun Gülmen ve Özakça lehine bir karar çıkmayacağı konusundaki endişeleri arttırdı.

Gül şu şekilde konuştu:

“Komisyon bağımsız bir şekilde çalışıyor.  Dosyaları inceleyecek ve karar verecek. OHAL Komisyonunun vermiş olduğu karara karşı da idari yargı yolu açıktır. Dolayısıyla ilgililer bu karara karşı da farklı bir karar çıkması hâlinde yargı yoluna başvurabilecektir. Bizim Adalet Bakanlığı olarak  davalarla ilgili bir yorum yapma, ilgilenme ya da tavsiye, telkinde bulunma imkânımız bulunmamaktadır. OHAL Komisyonuna bu anlamda iki isimle ilgili sağlık durumlarının hangi durumda olduğunu, hayati konuyla ilgili gelen raporları ifade ettik çünkü 100 bin civarında başvuru var. Bu hususla ilgili karar verilmesi hâlinde ivedilikle verilmesini Adalet Bakanlığı olarak bir adalet, vicdan anlamında Komisyon’a biz iletmiş olduk ama elbette karar Komisyonun takdirinde olan bir karardır ama farklı bir karar verilmesi hâlinde ilgililerin elbette yargı yoluna da başvurması mümkündür.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.