banner9

"İsim Tartışmasını Bırak, İş Cinayetlerine Bak!"

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, 3. Havalimanı inşaatındaki iş kazaları için Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

"İsim Tartışmasını Bırak, İş Cinayetlerine Bak!"

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, 3. Havalimanı inşaatındaki iş kazaları için Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

15 Eylül 2018 Cumartesi 11:35
"İsim Tartışmasını Bırak, İş Cinayetlerine Bak!"

Önergesinde 3. Havalimanı inşaatındaki insanlık dışı çalışma koşullarına ve iş kazalarına dikkat çeken Emir, isim tartışmasının bir kenara bırakılarak, acilen iş cinayetlerine önlem alınmasını talep etti.

CHP Ankara Milletvekili Emir; 3. Havalimanı inşaatının başlangıcından bu yana maliyetin veya işlev tartışmasından ziyade, iş kazalarıyla gündeme geliyor olmasının projede işçi sağlığı ve güvenliği konularında yeterli denetim mekanizmalarının bulunmadığını gösterdiğini iddia etti.

CHP’li Emir, Çalışma Bakanlığının projenin başından beri yaşanan iş kazalarına karşı duyarsız kaldığını, geçtiğimiz aylarda inşaattaki ölüm vakalarıyla ilgili tartışmalarda Bakanlığın “Kamuoyunda konuşulan ölümlü vaka sayısının abartıldığını, gerçek sayının 27 kişi” olduğu açıklamasının, bu duyarsızlığın net bir ifadesi olduğunu iddia etti. Emir; Bakanlığın bu açıklamasıyla, iki buçuk yıllık bir projede 27 canın hayatını kaybetmesini hafife aldığını ve bu yüzden gerekli önlemlerin alınması yönünde hiçbir çaba gösterilmediğini ifade etti.

CHP’li Emir; inşaatın başlangıcından bu yana ölümlü ve yaralanmalı iş kazalarının gündemden hiç düşmemesine rağmen, Çalışma Bakanlığının rutinin dışında hiçbir denetim mekanizmasını çalıştırmadığını ifade ederek;” 2012’de çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun iş kazalarını önlemede yetersiz kaldığı açıktır. Yasa gereği işyerlerinde bulundurulması zorunlu olan iş güvenliği uzmanlarının maaşlarını, denetleyecekleri kurumdan alıyor olmasının, denetim mekanizmalarının daha ilk adımını baştan sakatladığı bir gerçektir. Dolayısıyla burada temel görev ve sorumluluğun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında olduğu açıktır.” dedi.

CHP’li Emir son olarak; Bakanlığın mensubu olduğu iktidarın, 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerinin, insanca çalışma koşulları talepli eylemlerine sert müdahale ederek gösterdiği “duyarlılığı”, iş kazalarına karşı da gösterseydi ölümlerin ve yaralanmaların yaşanmayacağını ifade etti.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir aşağıdaki soruları önergesine taşıdı:

  1. Yapımı süren 3.Havalimanında bu güne kadar kaç iş kazası meydana gelmiş, bu kazalar sonucunda kaç çalışan yaralanmış, hayatını kaybetmiş ya da bir daha çalışamayacak derecede sakat kalmıştır?
  2. 3. Havalimanının yapım aşamasında Bakanlığınızca iş sağlığı ve iş güvenliği konularında denetimler yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi eksiklikler tespit edilmiştir? Tespit edilen eksikliklerin tamamlanması takip edilmiş midir?
  3. Bakanlığınız bu inşaatta meydana gelen kazalar sonucu sorumluluğunu tespit ettiği kişi veya kurumlara yönelik nasıl bir işlem yapmıştır? Yapılan işlemler sonucu kaç kişi hakkında, hangi müeyyideler uygulanmıştır?
  4. 3. Havalimanı yapımında meydana gelen iş kazalarının ne kadarı mağdurlar veya aileleri tarafından yargıya taşınmıştır? Yargıya taşınmayan vakalarda nasıl bir çözüm uygulanmıştır?
  5. 3. Havalimanı inşaatında özellikle ölümlü iş kazaları vakalarının basında çokça yer almasından sonra Bakanlığınızca denetim bakımından bu projeye yönelik ek önlemler alınmış mıdır?
  6. Söz konusu projenin ana yüklenicisi ve taşeron şirketlerinin geçmiş projelerindeki iş sağlığı ve iş güvenliği sicili Bakanlığınızca incelenmiş midir? İncelenmişse gerekli mercilere, gerekli uyarılarda bulunulmuş mudur?
  7. Bakanlığınızca meydana gelen iş kazaları ile ilgili, projenin ana yüklenicisi ve taşeronlarına yönelik herhangi bir dava açılmış mıdır? Açılmışsa nasıl sonuçlanmıştır?
Son Güncelleme: 15.09.2018 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.