banner9

Muğla'da Cinsel İstismar Meclis Gündeminde

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kamuoyuna yansıdığı üzere Muğla'nın Fethiye ilçesinde çok sayıda küçük kız çocuğunun kaçırılarak, kandırılarak alıkonuldukları ve cinsel istismara maruz kalmaları konusunu TBMM gündemine taşıdı. Beştaş'ın konu hakkında TBMM Başkanlığı'na sunmuş olduğumuz araştırma önergesi şöyle:

Muğla'da Cinsel İstismar Meclis Gündeminde

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kamuoyuna yansıdığı üzere Muğla'nın Fethiye ilçesinde çok sayıda küçük kız çocuğunun kaçırılarak, kandırılarak alıkonuldukları ve cinsel istismara maruz kalmaları konusunu TBMM gündemine taşıdı. Beştaş'ın konu hakkında TBMM Başkanlığı'na sunmuş olduğumuz araştırma önergesi şöyle:

01 Şubat 2018 Perşembe 15:18
Muğla'da Cinsel İstismar Meclis Gündeminde

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının her yönü ile araştırılması ve gerekli önlemlerin tespiti amacıyla Anayasa’nın 98. ve içtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederim. 01.02.2018

Çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları neredeyse her gün ülkenin farklı bir yerinde gündeme gelmekte ise de buna ilişkin önlemler alınmadığı için çocuklar ciddi anlamda risk altıdadırlar. Neredeyse anaokulu öğrencilerinin dahi maruz kaldığı bu vaka artık tekil örnekler yerinde toplu istismar olayları olarak da kamuoyuna yansımaktadır. Daha evvel yaşanan olaylara ilişkin verilen araştırma önergelerinin reddedilmesi ve parlamenterlerin bu sorunu çözme gayretlerinin boşa çıkarılmasının da cinsel istismar vakalarında yaşanan artışta payı olduğu kuşku götürmemektedir.

Henüz kamuoyuna yansıyan yeni bir vaka Muğla ilinde gerçekleşmiş olup Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çocuk ve Haklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir çalışma neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu çalışma kapsamında en büyüğü 15 yaşında olan 14 kız çocuğu ile yapılan görüşmelerde kız çocuklarının yaz aylarında yatlara gönderilmesinden evlere kapatılmasına kadar vahim iddialar ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular göstermektedir ki şantaj ve tehditle organize bir biçimde çok sayıda kız çocuğu istismara maruz kalmıştır ve kalmaya devam etmektedir. Olayı aktaran kız çocuklarının aktarımlarına göre alkol ya da uyuşturucudan söz edilmemekle birlikte bilinçlerini kısa süreli kapatan bir içecek olduğu ve bu içecekten kaynaklı olarak yaşadıkları cinsel istismara ilişkin pek çok şeyi hatırlamadıkları dile getirilmektedir. Diğer yandan çocukların maruz kaldıkları tehdit ve baskıdan kaynaklı olarak kendi yaşadıkları olayları duyum olarak anlattıkları ve mahkeme karşısında ifade vermekten çekindikleri de ifade edilmektedir. Çocukların uykuda mahrem fotoğraflarının çekildiği ve bu fotoğrafların tehdit aracı olarak kullanıldığı da iddialar arasındadır. Çok sayıda kız çocuğunun çeşitli evlerde tutuldukları, teknelere gönderildikleri de aktarılan bilgiler arasındadır. Muğla ilinin Fethiye ilçesi başta olmak üzere İstanbul ve diğer başka illerden kız çocuklarının yanı sıra Suriyeli çocukların da bu acımasız sarmal içinde olduğu dile getirilirken; cinsel istismar mağduru çocukların bu olaydan herkesin bildiği bir şey olarak söz etmeleri ise olayın dramatik boyutunun bir başka ifadesidir. Ülkenin pek çok yerinde kayıp kız çocuklarının olduğu yahut kız çocuklarının kaçırıldığına dair yaygın haberler ise bu olayın çok kapsamlı bir biçimde araştırılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Tüm kamuoyunun bildiği üzere İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde 115 hamile kız çocuğunun durumunun saklanması, Ensar Vakfına bağlı evlerde küçük çocukların toplu istismara maruz kalması gibi olaylar hala hafızalarda iken parlamentonun derhal bir sorumluluk alması ve çocukların geleceği için adım atması elzemdir. Aksi halde bu tür olayların çok daha acımasız ve yaygın bir biçimde yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Yaşanan bu büyük trajedinin vebali ise ağır olacaktır. Bu nedenle ivedilikle bir komisyon kurulması ve çocuklar için acil önlem alınması zaruri bir görevdir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.