banner9

OHAL’in cezaevi hali: Domuz bağı, süngerli oda!

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından kesintisiz hale gelen OHAL süreciyle  birlikte cezaevlerinde yaşanan hak ihlali ve kötü muamele iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

OHAL’in cezaevi hali: Domuz bağı, süngerli oda!

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından kesintisiz hale gelen OHAL süreciyle  birlikte cezaevlerinde yaşanan hak ihlali ve kötü muamele iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

02 Kasım 2017 Perşembe 14:24
OHAL’in cezaevi hali: Domuz bağı, süngerli oda!

Sarıhan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde cezaevlerinde son dönemde, domuz bağı, süngerli oda uygulaması, keyfi bir şekilde verilen disiplin cezaları, haberleşme ve iletişim hakkının engellenmesi gibi hak ihlalleri ve işkence iddialarının arttığının altını çizdi.  Tekirdağ, Silivri, Edirne, Kırıkkale cezaevlerinde yaşananları sıralayan Sarıhan, söz konusu ihlal iddilarına ilişkin bu güne dek ne tür işlemler yapıldığını sordu.

EDİRNE CEZAEVİ’NDEKİ İHLALLER YENİ MÜDÜR İLE ARTTI MI?

Eylül ayında aynı konuda bir başka önerge verdiğini ve yanıtsız kaldığını anımsatan CHP’li vekil Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yaşanan işkenceler ile birçok kez gündeme gelen Haydar Ali Ak’ın, Edirne F Tipi Cezaevi’ne müdür olarak atanmasıyla kötü muamele ve hak ihlallerinin arttığının öne sürüldüğünü belirtti.  Sarıhan “Tekirdağ Cezaevi’nde görevli olduğu süreçte işkence iddialarıyla pek çok kez gündeme gelen bir tutuklunun kolunu kırmak, bir diğerini yumruklamak, kendisine “Günaydın” demeyen bir tutukluya tek kişilik hücre cezası uygulatmak, kağıttan yapılmış el ürünü kalemlikleri toplamak, sabah sayımlarını baskına çevirip odaları talan etmek, itiraz edenleri ‘süngerli oda’ adı verilen hücreye koymak gibi eylemler nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Ak ile ilgili bugüne dek yapılan yasal işlemler nedir?  Hakkında sayısız iddia ve şikayet olan bir kamu görevlisinin hala müdür pozisyonunda olmasının hukuki dayanağı nedir? “ diye sordu.

Sarıhan, Bakanlığın cezaevlerinde yaşananlara yönelik ne tür önlemler aldığını ve koşulların iyileştirilmesine yönelik bir yol haritasının olup olmadığının da cevabını da talep etti.

 

SORU ÖNERGESİNİN TAM METNİ ŞÖYLE:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA,

Aşağıda yer alan  sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül  tarafından Anayasa’nın 98.  İçtüzüğün 96. ve 99. Maddeleri gereğinde yazılı olarak yanıtlanmasını saygıyla dilerim.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından kesintisiz hale gelen OHAL süreciyle  birlikte cezaevlerinde yaşanan hak ihlali ve kötü muamele iddialarına her gün bir yenisi eklenmektedir.
Son olarak basına yansıyan haberlere Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yaklaşık bir senedir kalan siyasi hükümlü Hıdır Bakır’ın geçen hafta ‘domuz bağı’ ile işkence gördüğünü öne sürmesi üzerine avukatı suç duyurusunda bulundu. Avukat Ümit Sisligün, müvekkili Bakır’ın cezaevindeki uygulamalara tepki göstermek için birçok mahpus gibi kapılara yumrukla vurduğu için cezalandırıldığını söyledi. Sisligün infaz kuruma memurlarının Bakır’ı “Sen diğerlerine göre kapılara daha sert vuruyorsun” diyerek süngerli odada 4 saat bekletildiğini öne sürdü.
Tarafımıza cezaevinden yazılan mektuplarda ve gelen haberlerde ise keyfi bir şekilde disiplin cezaları uygulanmakta, ziyaretçi yasaklerı getirilmekte, mektup ve haberleşme hakkı engellenmektedir.

Silivri 9. Nolu Cezaevi’nde’nden yazılan bir mektupta 15 Eylül tarihinde ring aracıyla Silivri İnfaz Hakimliği’nden hapishaneye dönüşte, mahkumlar,  darp edildiği anlatılmıştır. Ters kelepçe takmaya zorlanan 15 mahkum  gördükleri şiddet nedeniyle Silivri Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü yine tarafımıza gelen mektuplarda ifade edilmişti.
21 Eylül tarihinde ise  aralarında Behiç Aşçı’nında olduğu avukatların çıplak aramaya tabi tutuldukları bir diğer iddiadır.
Silivri Cezaevine ilişkin bir diğer şikayet ise 24 saat kamera ile izlenen mahkumlar,  havalandırma alanlarının üzerinin tel kafeslerle kapatılmasını “ Kamerayla gözetlenen seyirlik hayvan muamelesine maruz bırakılmaktayız” şeklinde ifade etmektedirler.
Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutukluların domuz bağı ile işkence edildiği ve işkenceyi protesto eden tutukluların ise, sürgün edildiği iddia edilmiştir. Mahkumlardan Fikret Kara’nın gördüğü işkence nedeniyle gardiyanlar tarafından kaburgalarının kırıldığı ve yine tutuklulardan Barış Aras, İleri Kızıkaltun, Ayberk Demirdöğen’in ise, domuz bağı yapılarak süngerli odaya kapatıldığı öne sürülmüştür.
Kırıkkkale F  Tipi Cezaevi’nde  ve Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde mahkumların gardiyanlar tarafından darp edildiği, Bolu Cezaevi’nde mahkumlara kötü muamele uygulandığı, tekmil vermeye zorlandığı ifade edilmektedir. 
Bu bağlamda aşağıdaki sorularımın tarafınızdan yanıtlanmasını talep ediyorum;
 
Yukarıda belirttiğimiz olaylara ilişkin bu güne dek ne tür işlemler yapılmıştır. Herhangi bir adli ve idari soruşturma yapılmış mıdır?  Sonucu nedir?

Eylül ayında verdiğimiz ve yanıtlanmayan soru önergemizde de belirttiğimiz gibi Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yaşanan işkenceler ile birçok kez gündeme gelen Haydar Ali Ak’ın Edirne F Tipi Cezaevi’ne müdür olarak atanmasıyla kötü muamele ve hak ihlallerinin arttığı öne sürülmektedir. Tekirdağ Cezaevi’nde görevli olduğu süreçte işkence iddialarıyla pek çok kez gündeme gelen bir tutuklunun kolunu kırmak, bir diğerini yumruklamak, kendisine “Günaydın” demeyen bir tutukluya tek kişilik hücre cezası uygulatmak, kağıttan yapılmış el ürünü kalemlikleri toplamak, sabah sayımlarını baskına çevirip odaları talan etmek, itiraz edenleri ‘süngerli oda’ adı verilen hücreye koymak gibi eylemler nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Ak ile ilgili bugüne dek yapılan yasal işlemler nedir?  Hakkında sayısız iddia ve şikayet olan bir kamu görevlisinin hala müdür pozisyonunda olmasının hukuki dayanağı nedir? 

OHAL ile artan hak ihlallerine ilişkin bugüne dek Bakanlığınıza kaç şikayet gelmiştir ve bu şikâyetlere ilişkin hangi yasal işlemler yapılmıştır?

Yaşanan hak ihlallerini ortadan kaldırmaya yönelik Bakanlığınız tarafından yapılan her hangi bir çalışma var mıdır? Bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?"


 

Son Güncelleme: 02.11.2017 14:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.