Salıcı, Halk ve Ziraat'ın görev zararını sordu

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı, Halk Bankası ve Ziraat Bankası'nda gerçekleşen ve milyarlarca liraya ulaşan görev zararları hakkında Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sundu. Salıcı'nın önergesi şöyle:

Salıcı, Halk ve Ziraat'ın görev zararını sordu

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı, Halk Bankası ve Ziraat Bankası'nda gerçekleşen ve milyarlarca liraya ulaşan görev zararları hakkında Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sundu. Salıcı'nın önergesi şöyle:

10 Ocak 2018 Çarşamba 16:18
Salıcı, Halk ve Ziraat'ın görev zararını sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İç Tüzüğü’nün 96.maddeleri uyarınca Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 10.01.2018

            Ülkemizin 2001 yılında yaşadığı ekonomik kriz döneminde görev zararları had safhaya yaklaşan bankaların bu zararları aradan geçen 16 yıl sonunda yeniden kriz dönemindeki rakamlara ulaşmıştır. 2000’li yılların başında bankaların görev zararları, bankaların Hazine Müsteşarlığı’ndan aldıkları devlet tahvilleri karşılığında kapatılmıştı. Ekonomik krizin ardından göreve gelen AKP hükümetinin ekonomi bakanı Ali BABACAN görev zararlarını “hamd olsun bitti” diyerek bu durumu başarı gibi kamuoyuna addetmeye çalışır ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Halk Bankası hakkında “Milletin sırtında yüktü, biz büyüktük” derken bankaların yeniden krizin eşiğinde olduğu ve milletin sırtında yük haline geldiği maalesef rakamlarla ortaya konulmaktadır.

            Halk Bankası’nın 2014’te 527 milyon lira, 2015’te 690 milyon lira, 2016’da 941.5 milyon lira olan görev zararı, 2017 Kasım ayı sonunda 1 milyar 3 bin liraya ulaştı.2016 yılında bankanın, Bakanlar Kurulu’nun Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kullandırılan kredilerden doğan gelir kayıpları nedeniyle Hazine’den 85 milyon 873 bin TL alacağı bilançoya yansıdı.
 

Ziraat Bankası’nın görev zararı ise dört yılda iki katına yakın artış gösterdi. 2014’te 1 milyar 137 milyon lira, 2015’te 1 milyar 371 milyon lira, 2016’da 1 milyar 751 milyon lira olan görev zararı toplamı, geçen yılın 11 ayında 1 milyar 909 milyon lira oldu. Aralık ayı tutarı da eklendiğinde zararın 2 milyarın üzerine çıkması kaçınılmaz olarak görülüyor. Ziraat Bankası’nın Hazine’nin verdiği 12,1 milyar TL’lik Özel Tertip Devlet İç Borçlanma Senedi karşılığı menkul kıymetlere bağlanan alacakları 2016’da 18 milyon 589 bin lira oldu. Bunun 18 milyon 383 bin TL’si yerine getirilen görevler dolayısıyla Hazine’den alacaklardan, 206 bin TL’si de tasfiye edilerek bankaya devredilen bankalar nedeniyle ortaya çıkan alacaklardan kaynaklandı.

Bu bağlamda;

  1. Ziraat Bankası’nın tarım ve hayvancılığı Halk Bankası’nın ise esnafı finanse ettiği düşünüldüğünde; iki bankanın görev zararların ne kadarını bu üç kalem oluşturmaktadır?

  1. Bankaların görev zararlarına tarım ve hayvancılık ile esnafa yapılan yardımlar dışında hangi geri dönüşü olmayan ödemeler neden olmuştur, bunların görev zararları içerisindeki oranı ne kadardır?

  1. Hükümetinizin görev süresince çıkarılan mali aflar ile ertelenen ve faizleri silinen görev zararlarına neden olan borç miktarı ne kadardır?

  1. Bu iki bankanın görev zararlarından arındırılmış reel kar ve zarar oranları ne kadardır?

  1. İki bankanın çıkarılan KHK’ler ile Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi ile Sayıştay denetiminden muaf tutulması sağlanmıştı. Yukarıda izah edilen, iki bankanın görev zararlarına ilişkin veriler dikkate alındığında, bu iki bankanın yeniden Sayıştay denetimine tabi olması için herhangi bir yasal düzenleme hazırlığı var mıdır?

  1. İki bankanın her yıl artarak büyüyen görev zararlarının önüne geçilmesi ve sorumlularının hesap vermesi açısından, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde bir işlem başlatılmış mıdır?

  1. Hükümetinizce görev zararlarının önüne geçilmesi için atılması planlanan adımlar nelerdir?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.