banner9

"SIĞINMA EVİ belediyenin keyfine bırakılamaz!"

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ AVUKAT MAHMUT TANAL: “KADIN VE ÇOCUKLARA SIĞINMA EVİ BELEDİYENİN KEYFİNE BIRAKILAMAZ”

"SIĞINMA EVİ belediyenin keyfine bırakılamaz!"

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ AVUKAT MAHMUT TANAL: “KADIN VE ÇOCUKLARA SIĞINMA EVİ BELEDİYENİN KEYFİNE BIRAKILAMAZ”

30 Kasım 2017 Perşembe 14:36
"SIĞINMA EVİ belediyenin keyfine bırakılamaz!"

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Belediyelerin görev ve sorumluluklarını düzenleyen 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda değişiklik teklif ederek, kadın ve çocuklara sığınma evi açılmasını zorunlu hale getirdi. Tanal, “sosyal devlet anlayışı ve pozitif ayrımcılık gereği kadın ve çocukların sığınma, barınma problemleri devletin sorumluluğunda olmalıdır. Devletin yerel temsilcileri belediyeler ise kadın ve çocukların barınma problemini çözmekle yükümlüdür” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, ülkenin kanayan yarası sokakta yaşayan çocuklara ve kadınlara yönelik bir kanun teklifi verdi. 5393 Sayılı Belediye Kanununda değişiklik yapılmasını isteyen Tanal, belediyelerin sığınma evi açma şartlarında değişiklik teklif etti. Sığınacak yeri olmayan kadın ve çocukların yükümlülüğünü de kesin hükümlerle belediyelere bağlayan Tanal, konuya ilişkin şunları söyledi:
“5393 Sayılı Belediye Kanunu 14’üncü maddenin 1’inci fıkrasında, ‘Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100.000'in üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorundadır. Diğer belediyeler de mali durumları ve hizmet önceliklerini değerlendirerek kadınlar ve çocuklar için konukevleri açabilirler’ der. Nüfusu 100 binin altında olan illerde (Tunceli: 86 bin 527 nüfuslu, Bayburt: 80 bin 607 nüfuslu) yaşayan kadın ve çocuklarımız bu kriter yüzünden sığınma evlerinden mahrum kalıyor. Öte yandan 100 bin kritlerini arkasına alan belediyeler, kadın ve çocuklara sığınma evi açmaktan imtina ediyorlar. 100 bin kriteri kadın ve çocuklara sığınma evlerinin önündeki bir engeldir. 100 bin nüfusun altındaki il ve ilçelerde yaşayan kadın ve çocukların sığınabilecek tek yeri var, sokaklar… ‘Az nüfuslu yerlerin de mali durumları ve hizmet önceliklerini değerlendirerek kadınlar ve çocuklar için konukevleri açabilirler’ ibaresiyle de sığınma evi açıp açmamak keyfiyete bırakılıyor. Pozitif ayrımcılığın baş aktörleri olan kadın ve çocukların kaderi, belediyelerin keyfiyetine terk edilemez. Bu sebeple biz belediyeleri kadın ve çocuklara sığınma evi açmakla yükümlü kılan bir kanun değişikliği istedik. İhtiyaç olduğu halde açmayan belediyelerin ve belediye görevlilerinin ise görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmasını istedik.
5393 SAYILI BELEDİYE KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ
MADDE-1 5393 sayılı yasanın 14. Maddesi birinci fıkrasında yer alan Ek cümleler: 12/11/2012-6360/17 md aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(…)Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 50.000’in üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorundadır. Diğer belediyeler de nüfus yoğunluğuna göre ihtiyacı karşılamak için kadın ve çocuklar için sığınma evi açmakla yükümlüdür. Kadın ve çocuk sığınma evi açmak konusunda görevini ihmal eden sorumlular hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu “Görevi Kötüye Kullanma” başlıklı 257. Maddesinde belirtilen suçun cezası ile cezalandırılır.”
MADDE-2 Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE-3 Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.