banner9

Süt izni ve kesintileri Meclis gündeminde

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, süt izninin uygulamada kullandırılmaması ve hastanelerde çalışan sağlık emekçilerinin süt iznini kullanmalarına mukabil ücretlerinden yapılan kesintiyi Meclis gündemine taşıdı. Beştaş'ın konuya ilişkin TBMM Başkanlığı'na sunmuş olduğu soru önergesi şöyle:

Süt izni ve kesintileri Meclis gündeminde

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, süt izninin uygulamada kullandırılmaması ve hastanelerde çalışan sağlık emekçilerinin süt iznini kullanmalarına mukabil ücretlerinden yapılan kesintiyi Meclis gündemine taşıdı. Beştaş'ın konuya ilişkin TBMM Başkanlığı'na sunmuş olduğu soru önergesi şöyle:

13 Şubat 2018 Salı 13:07
Süt izni ve kesintileri Meclis gündeminde

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

                Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül SAYAN KAYA tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 13.02.2018

Meral DANIŞ BEŞTAŞ
Adana Milletvekili

İktidarın kadın ve aile odaklı politikaları kadının çocuk doğurması üzerinde şekillenmiş ise de kadının çocuk doğurabilmesi ve çocuğuna bakabilmesine dair bir altyapı söz konusu değildir. Dünya Sağlık Örgütünün anne sütüne ilişkin tüm dünyada oluşturduğu bilinç ve algı düzeyi Türkiye’ye de taşınmış; Sağlık Bakanlığı bu konuda çalışmalar gerçekleştirmiştir. Televizyonlarda yayınlanan kamu spotları, afiş çalışmaları, hastanelerde ve aile sağlık merkezlerinde yürütülen bilinçlendirme argümanları olumlu gelişmeler olsa dahi uygulamada durum farklı seyretmektedir. Yasal düzenlemeye kavuşan süt izni uygulamada özel sektörde işveren baskısı nedeniyle çalışan anneler için söz konusu olmazken kamu kurum ve kuruluşlarında da uygulamanın ötelendiği gözlemlenmektedir. Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Sekreterliği’nce kendisine bağlı tüm hastanelere süt izni kullanan memurlardan ek ödeme kesintisi yapılması yönünde yazı gönderdiği kamuoyuna yansımıştır. Bu yazı  üzerine İzmir Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi ilgili emri hemen uygulamaya geçirmiş ve sağlık emekçilerinin ücretini kesmiştir. Kuşkusuz hastanelerin anne sütü konusunda anneleri bilinçlendirip bu uygulamaya dair çalışmalar yürüten merkezler olması ile kendi bünyesindeki sağlık emekçilerine yönelik uygulaması da oldukça çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Sekreterliği’nce yazılan yazıdan haberdar mısınız? Bu uygulamaya ilişkin Sağlık Bakanlığı ile istişare yürütülmüş müdür?
  2. Çalışan annelerin süt iznine ilişkin uygulamada sorun yaşanmasının sebebi nedir? Bu sebepler üzerine bir çalışma yürütülmüş müdür?
  3. Süt izninin uygulamada kullandırılmamasının çocukların sağlıklı gelişimini engellediği gerçeğine rağmen neden bir çalışma yürütülmemektedir?
  4. Süt izninin uygulamada kullandırılmamasının kadının çalışma yaşamında yer almamasına yol açtığı baz alındığında kadına yönelik bu dayatma ile hükümet politikalarınız arasında bir bağ var mıdır?
  5. Kadına çocuk doğurmanın dayatıldığı bir perspektifte süt izninin işveren yahut kurum insiyatifine bırakılması sizce doğru mudur?
  6. Süt izninin kullanılmasına izin vermeyen işyerleri ve kurumlar için bir yaptırım öngörülmekte midir? Buna ilişkin bir çalışma yürütülmesi gündeminizde olacak mıdır?
  7. Aile ve Sosyal Politikalardan sorumlu olarak sağlıklı bir ailenin gelişimi için gerekli olan süt izni konusunda yerellerde bir çalışma yürütüyor musunuz? Şayet böyle bir çalışma yürütülmüyorsa sebebi nedir? Bunun sebebi kadına dayatılan toplumsal rollerle mi ilgilidir?
  8. Aile ve sosyal politikalardan sorumlu olarak kadına dayatılan toplumsal rollerden rahatsızlık duyuyor musunuz? Kadına dayatılan toplumsal roller ve kadının çalışma yaşamında yaşadığı zorlukların giderilmesine yönelik çalışmalar yapacak mısınız?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.