banner9

Yeni bakana İstanbul’a ihanet anlayışını sordu

İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

Yeni bakana İstanbul’a ihanet anlayışını sordu

İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

12 Temmuz 2018 Perşembe 13:30
Yeni bakana İstanbul’a ihanet anlayışını sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan soruların Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 12.07.2018

M. Akif HAMZAÇEBİ

İstanbul Milletvekili

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul İli Avcılar İlçesi Firuzköy Mahallesi, 4434, 4435, 5955 ve 6339 (eski 5951 parselden ifraz)  numaralı, toplamda yaklaşık 200 hektar yüzölçümüne sahip alanın imar plan değişikliği yapılmıştır. Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 09.07.2018 tarihinden itibaren bir ay süreyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarılmıştır.

Bakanlığınız tarafından yapılan bu planın, Küçükçekmece Gölü’nün doğal yapısına zarar verme ihtimali bulunduğu gibi, bölgedeki derelerin ve korunması gereken SİT alanlarının tahrip olması sonucunu doğurma potansiyeli de vardır. Küçükçekmece Gölü’nün çevresi mevcut 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planında kentin bütününe hizmet eden, halkın eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılayan yeşil koridorlar halinde tasarlanmıştır. Küçükçekmece Gölü ve çevresinin ekolojik sürdürülebilirliğinin ve çevredeki akarsuların denize açılımların sağlanması için göl kıyısı kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanı olarak gösterilmiştir. 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanları kentin bütününe hizmet eden, halkın eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılamaya yönelik aktif ve pasif yeşil alanlar ile spor alanlarıdır. Ayrıca olası afet ve buna bağlı kriz durumlarında toplanma ihtiyacının karşılanması amacıyla da kullanılabilir şekilde tasarlanarak bölge parklarının yer alabileceği şekilde düzenlenmiştir.

Bu nedenle,

  1. Söz konusu yeşil alana yaklaşık 7 km mesafede bulunan Atatürk Havalimanı’nın yeşil alana dönüştürülmesi planlanırken bu bölgenin imara açılması Atatürk Havalimanı arazisinden elde edilemeyecek rantın bu bölgeden karşılanması amacını mı taşımaktadır?
  2. Sizden önceki sayın bakanlar döneminde itiraf edilen İstanbul’a ihanet anlayışına uygun uygulamalar sizin döneminizde devam edecek midir? Yeşil alanlar, parklar, spor alanları, su havzaları ve deprem toplanma alanları imara açılmaya devam edecek midir?
  3. İmar ilkelerine aykırı olarak yapılan ve kamu yararı taşımayan söz konusu imar plan değişikliklerinin iptal edilmesi düşünülmekte midir?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.