banner9

Böke'nin beyaz kıyafetinin sırrı...

Böke'nin beyaz kıyafetinin sırrı...

Böke'nin beyaz kıyafetinin sırrı...

Böke'nin beyaz kıyafetinin sırrı...

01 Haziran 2016 Çarşamba 17:24
Böke'nin beyaz kıyafetinin sırrı...

CHP Parti Sözcüsü Böke'nin beyaz kıyafetinin sırrını açıkladı:

GEZİ GENÇLERİNİN HAYALİNİ KURDUĞU AYDINLIK TÜRKİYE'NİN BEYAZI

*MYK sonrası basının karşısına bembeyaz bir kıyafetle çıkan CHP Sözcüsü Böke, kıyafetine dikkat çekerek, “Gezi gençlerinin hayalini kurduğu aydınlık Türkiye’nin beyazını bugün giyerek karşınıza çıktım” diye konuştu.

*Böke, “Onlar Türkiye tarihine bir sayfa açtılar. Onlar Türkiye tarihine hep birlikte yaşama kültürünü, farklılıkları zenginlik bilme kültürünü ve daha başka Türkiye’yi birlikte inşa etme heyecanını Gezi’den haykırarak bizim hayatımıza dokundular” mesajıyla Gezi'yi andı.  
ANKARA (ANKA) - CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Saray, kendi yanında sepet gibi taşıyıp çay toplatacağı bir hukuk istiyor. Oysa biz vatandaşın hakkını ve hukukunu savunan bir yargı istiyoruz. Sepet gibi taşınıp çay toplayan değil. Bize siyaset öğretmeye kalkanlar önce hukuku öğrenmeliler” dedi.
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkezde toplandı. Böke, toplantının ardından, MYK’nın gündemine ilişkin basına açıklamalarda bulunarak, soruları yanıtladı. Gezi Parkı protestolarının yıl dönümünü anımsatan Böke, Gezi’deki gençlerin “özgür bir Türkiye” hayalini savunduğunu, bunu savunurken de despotizmin polis şiddetiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.
-“BEYAZ GİYEREK KARŞINIZA ÇIKTIM”-
Kıyafetine dikkat çekerek, “Onların hayalini kurduğu aydınlık Türkiye’nin beyazını bugün giyerek karşınıza çıktım” diyen Böke, “Onlar Türkiye tarihine bir sayfa açtılar. Onlar Türkiye tarihine hep birlikte yaşama kültürünü, farklılıkları zenginlik bilme kültürünü ve daha başka Türkiye’yi birlikte inşa etme heyecanını Gezi’den haykırarak bizim hayatımıza dokundular” değerlendirmesinde bulundu. Olaylar sırasında hayatını yitiren ve sakat kalan gençleri anan Böke, şöyle devam etti:
-“GEZİ’DEKİ GENÇLERİN TÜRKİYE HAYALİ EMANETİNİMİZ”-
“Unutmayalım ki onların Türkiye hayalleri bizim siyasi emanetimiz. Biz bu emaneti sonuna kadar taşıyacağız. Özgür, demokratik, aydınlık, beyazı ağır basan Türkiye’yi mutlaka hep birlikte var edeceğiz. Bugün Gezi hala TOMA’larla korunuyor. Tek adam, bu gezi ruhunun ne olduğunu anlayamadığını oraya yığdığı TOMA’larla bize açıkça haykırıyor. Gezi, sandıkları gibi tek bir ağacın savunması değildi. Gezi, sandıkları gibi sadece çevre talanına ‘hayır’ diyenlerin bir karşı çıkışı değildi. Gezi, tarihsel bir kırılmaydı. Gezi bu ülkenin gençlerinin, bu ülkenin bütününe ‘Biz buradayız, hep birlikte var olmayı istiyoruz’ dediği bir andı. Gezi, tek bir adamın iki dudağı arasına kendi geleceğini hapsetmek istemeyen bir Türkiye’nin haykırışıydı. Baskıya, tek tipleşmeye, Türkiye’nin içe kapanmasına ‘hayır’ diyen, ‘Biz bir karanlığa hapsedilmeyeceğiz’ diyen bir haykırıştı Gezi.”
İktidarın Gezi olaylarından, siyasi ders çıkarmak yerine, kendi iktidarını pekiştirecek bir ayrışmaya gitmeyi tercih ettiğini ifade eden Böke, “Bir kez daha hatırlatalım, Gezi bizi birleştiren bir direnişti ve bu direnişler Türkiye'nin aydınlık sayfalarında bir ilk olacak” dedi.
-“KADINLAR SADECE DOĞURSUN DİYEN YAKLAŞIMA HAYIR”-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Hiçbir Müslüman aile nüfus planlaması anlayışı içinde olamaz” sözlerine atıfta bulunan Böke, şunları kaydetti:
“Öyle ki Cumhurbaşkanı kadınlar adına konuşmayı kendine yine hak görüyor ve kadın rolü üstleniyor. Din üzerinden ayrıştıran bir yaklaşımla, kadının tercihleri üzerinden siyaset yapan bir Türkiye, karanlık Türkiye’dir. Unutmayalım Cumhurbaşkanı’nın bu çıkışı sadece siyasi bir polemik değildir. Bu çıkışı, açıkça kendi siyasi programının tarifidir. İşte burada CHP, AKP’nin Türkiye vizyonundan sonsuz biçimde ayrışmaktadır. CHP, bu az gelişmiş diktatöryal yapıların tercih ettiği daha çok çocuğa değil, daha iyi yaşam garantisi edilen çocuklara bir gelecek vadetmektedir. Biz, kimin kaç çocuk yaptığına değil, dünyaya gelen bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çocuklarına daha iyi bir gelecek vadediyoruz. Kadınlar sadece doğursun diyen yaklaşıma da ‘hayır’ diyoruz."
-“SARAY SEPET GİBİ TAŞIYIP ÇAY TOPLATACAĞI BİR HUKUK İSTİYOR”-
“Saray darbesi” ile ortaya çıkmış hükümetin yargıyı feshetmek konusunda da çok kararlı göründüğünü ifade eden Böke, Türkiye’nin bütün kurumlarının itibarsızlaştırıldığını ve tahrip edildiğini, bu kurumsal yapının çürümesini destekleyen Başbakan Yardımcılarının da bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“Ama öyle ki önce destekledikten sonra hızla çark etmeye çalışıyorlar. Bu gayretleri bir yere ulaşmaz çünkü sarayın bu konudaki tavrı çok net. Saray, kendi yanında sepet gibi taşıyıp çay toplatacağı bir hukuk istiyor. Oysa biz vatandaşın hakkını ve hukukunu savunan bir yargı istiyoruz. Sepet gibi taşınıp çay toplayan değil. Bize siyaset öğretmeye kalkanlar önce hukuku öğrenmeliler. Yargıya çay toplatıp kendi yanlarında parti propagandasını alkışlatanlar bize demokrasiyi öğretemezler.
-“PİSLİKLERİN KOKUSU ARTIK ABD’DEN ÇIKIYOR”-
Bu rejim sadece yargıyı yok etmiyor aynı zamanda bir talan ekonomisi inşa ediyor. Bu rejim çalıyor, çırpıyor, çalanları da koruyor. Öyle ki halının altına süpürdüğü pisliklerin kokusu artık ABD’den çıkıyor. Türkiye’de yargı tarafından örtbas ettirilen yüz yılın yolsuzluğu, başka ülkelerde bütün dünyaya ifşa ediliyor. Biz de CHP olarak bu süreci yakından takip etmeye devam ediyoruz. Rıza Sarraf, Türkiye’de bu talan ekonomisinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış gerçektir ve bu talan ekonomisinin bir piyonudur. Bize düşen bu piyonun ortaya koyduğu oyunu ortaya çıkarmaktır ve üstü örtülmüş olan bu durumu yeniden tartışmaya açmaktır. Bugün ortaya çıkan manzara bu durumun bizzat iktidar tarafından örtbas edildiğini gösteriyor. Bu AKP’nin alnından asla silinmeyecek bir kara lekedir.
-“YILDIRIM’I DEĞİL BAŞBAKAN, İZMİR HALKI BELEDİYE BAŞKANI OLARAK BİLE SEÇMEDİ”-
Bu rejim, parti propagandasını yargıya alkışlatırken, kendisi de parti propagandası yapmaktan hiç çekinmeyen ve hukuku çiğneyen bir saray cumhurbaşkanı tarafından yönetiliyor. Bu saray cumhurbaşkanı yine İzmir’de bir parti propagandası esnasında başbakanla beraber çıktı ve dedi ki ‘İzmir bir başbakan çıkardı.’ Binali Yıldırım’ı değil başbakan, İzmir halkı belediye başkanı olarak bile seçmedi. Bir seçilmiş değil atanmış başbakanla karşı karşıyayız.”
-“CHP FEZLEKELERDEN KORKMUYOR”-
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Böke, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz” sözleri hakkında fezleke hazırlandığı anımsatılarak, “Dokunulmazlıklarla ilgili bu süreci basıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine, “CHP, ilkesel tutumu konusunda hiç taviz vermeden bu süreci yürütmüştür. Anayasada tarif edildiği şekilde her milletvekili kendi iradesiyle ve kendi vicdanıyla baş başa kalarak karar vermiştir. Bunu korkusuzca yapmıştır. Kendi fezlekelerinden korkmayan çünkü Türkiye’de bir demokrasi mücadelesi veren CHP’liler, bu mücadeleyi vermeye devam edecekler” dedi.
-“SİYASETİN DEDİKODULAR ÜZERİNDEN YAPILMASI ÇOK ÜZÜCÜ”-
Böke, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Genelkurmay’dan brifing alındığı” iddiasının sorulması üzerine de şu yanıtı verdi:
“Siyasetin dedikodular üzerinden yapılmasını çok üzücü buluyorum. Özellikle HDP’nin CHP’ye bir demokrasi, samimiyet testi yapmasını da açıkçası biraz komik buluyorum. Hatırlarsanız, Gezi sürecinden bir ‘darbe’ okumuşlardı. Hatırlarsanız, bütün Türkiye’yi ilgilendiren bir çözüm sürecini kapalı kapılar ardında, şeffaf olmayan biçimde ‘demokrasi’ diye tanımlamayı kendilerine hak görmüşlerdi. Gerçek demokrasi mücadelesini kendi siyasi davasının ötesinde görebilenler ancak Türkiye partisi olabilirler. Bu açıdan kimsenin CHP’ye demokrasi dersi verme hakkı yok diye düşünüyoruz.”
-“BİZE DÜŞEN GÖREV TOPLUMSAL MUHALEFETİN ÖNCÜSÜ OLMAK”-
Böke, “Böyle tarihsel bir dönemeçte, 80 milyonu acilen bir araya getirmek mümkün mü?” sorusuna ise “Sadece mümkün değil aynı zamanda şart. Bizlere düşen görev de toplumsal muhalefetin öncüsü olmaktan geçiyor. CHP, Türkiye’de ‘özgürlük, birlikte yaşayalım ve birlikte yaşarken farklılıklarımızdan korkmayalım’ diyen herkesi kendi çatısı altına davet etmeye de devam ediyor. Biz birlikte güçlüyüz ve birlikte var olabiliriz” yanıtını verdi.
Son Güncelleme: 01.06.2016 18:39
Anahtar Kelimeler:
Selin Sayek Böke
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.