banner9

Elazığ F Tipi'ndeki İŞKENCE Meclis'e taşındı

CHP'li Tanrıkulu: Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpusların işkence, kötü muamele ve hukuksuz uygulamalara maruz kaldıkları iddiaları üzerine cezaevi yönetimi hakkında idari soruşturma başlatılacak mıdır?

Elazığ F Tipi'ndeki İŞKENCE Meclis'e taşındı

CHP'li Tanrıkulu: Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpusların işkence, kötü muamele ve hukuksuz uygulamalara maruz kaldıkları iddiaları üzerine cezaevi yönetimi hakkında idari soruşturma başlatılacak mıdır?

15 Şubat 2017 Çarşamba 12:06
Elazığ F Tipi'ndeki İŞKENCE Meclis'e taşındı

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpusların işkence, kötü muamele ve hukuksuz uygulamalara maruz kaldıkları iddialarını TBMM'ye taşıyan İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Türkiye’nin çeşitli cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yapıldığına dair haberler her geçen gün daha da artmaktadır. Son olarak Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara sistematik işkence uygulandığına dair bir rapor İnsan Hakları Derneği Cezaevi Komisyonu tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır. Söz konusu raporda şu ifadelere yer verilmiştir: 'Heyetimiz, mahpusların ve ailelerinin tutarlı beyanlarından, mahpusların cezaevine ilk girişlerinde baskıyla çıplak arama yapıldığı, insani tepki verildiğinde şiddet uygulandığı bu şekilde onur kırıcı davranışlara maruz kaldıkları, hapishaneye kabulde doktor kontrolünden dahi geçirilmedikleri, bu haliyle işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiği, mahpusların özel yaşamlarını hiçe sayan, farklı bir baskı unsuru ve psikolojik işkence yöntemi olarak ortak alanlara kameraların yerleştirildiğini mahpusların tutarlı beyanlarından tespit etmiştir.'

Raporda mahpusların askeri içtima düzeninde sayıma alındığı, karşı koyan mahpusların fiziki işkenceye ve hakaretlere maruz kaldığı, kurum yetkilileriyle görüşme esnasında “esas duruşta” beklemelerinin istendiği, tıraş olmak isteyen mahkumların saçlarının dipten kestirildiği, haber alma haklarının kısıtlandığı, özel eşyalarına keyfi bir biçimde el konduğu bilgileri de aktarılmıştır. Kadın mahpusların kapasite yetersizliğinden dolayı yerlerde yatmak zorunda kaldıkları, sağlığa erişim hakkının kısıtlandığı, avukatlara müvekkilleriyle kameralı odalarda görüşmenin dayatıldığı, yemeklerin yetersiz olduğu da mahpusların aktarımları içerisindedir. Bu bağlamda,

1- Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara hangi dayanakla askeri içtima düzeninde sayım yapılmakta, mahpuslara hangi hakla esas duruşta bekleme dayatmasında bulunulmaktadır?

2- Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nin kadın bölümünün kapasitesi kaçtır ve bu bölümde kaç mahpus bulunmaktadır? 

3- Cezaevinin toplam kapasitesi kaçtır ve cezaevinde toplam kaç mahpus bulunmaktadır?

4- Avukatların müvekkilleriyle kameralı odalarda görüşmeye zorlandığı iddiaları doğru mudur? 

5- Cezaevinde mahpusların doktora erişim hakkının kısıtlandığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa, söz konusu kısıtlamayı yapan idare hakkında gerekli işlem yapılacak mıdır?

6- Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara yönelik işkence ve kötü muamele yapıldığına ilişkin iddialar doğru mudur? Söz konusu iddiaları araştırmak üzere müfettiş görevlendirmesi yapacak mısınız?

7- Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpusların işkence, kötü muamele ve hukuksuz uygulamalara maruz kaldıkları iddiaları üzerine cezaevi yönetimi hakkında idari soruşturma başlatılacak mıdır?"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.