banner9

“Halkın Gündemi Başkanlık Değil; Terör Ve Yoksulluk”

CHP Balıkesir Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, CHP Ayvalık İlçe Başkanlığı Danışma Toplantısı'nda gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

“Halkın Gündemi Başkanlık Değil; Terör Ve Yoksulluk”

CHP Balıkesir Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, CHP Ayvalık İlçe Başkanlığı Danışma Toplantısı'nda gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

12 Şubat 2017 Pazar 20:15
“Halkın Gündemi Başkanlık Değil; Terör Ve Yoksulluk”

CHP’li Tüm: “Halkın Gündemi Başkanlık Değil, Terör Ve Yoksulluktur”

CHP Ayvalık İlçe Başkanlığı Danışma Toplantısı Küçükköy Kültür Merkezi'nde CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Mehmet Tüm’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya, CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer de katıldı.

Ayvalık İlçe Başkanlığı danışma toplantısına katılan Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, referandum sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin pek çok sorunu olduğunu dile getiren Tüm, Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen “Başkanlık” tartışmasıyla ülkenin uçuruma sürüklendiğini belirtti. Ülkede kimsenin bu yönde bir talebi olmadığını da hatırlatan Tüm, “Biliyorsunuz ülke gündeminde birçok sorun olmasına rağmen, işsizlik, yoksulluk terör olmasına rağmen ülke gündeminde olmayan hiçbirimizin talebi olmayan bir anayasa değişikliği tek adam diktatörlüğü gündeme getirildi. Bu da Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirildi.” dedi.

“SANKİ YANGINDAN MAL KAÇIRIYORLAR”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu yasanın çıkmaması için çok uğraştıklarını dile getiren Mehmet Tüm, hükümetin aceleciliğiyle ilgili de “yangından mal kaçırır gibi” benzetmesini yaptı. Kendilerinin mücadele vermemesi durumunda bu yasanın, Meclis’ten bir günde de geçirilebileceğini vurgulayan Tüm, “Kamuoyu bu konuyu tartışmadan, kamuoyu yeteri kadar bu konuda bilgilendirilmeden, bir an önce bunu yasalaştırmaya çalışıyorlar. Çünkü ülkede işler iyi gitmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİK KRİZLE GELDİLER, EKONOMİK KRİZLE GİDECEKLER

AKP’nin iktidara gelmesinde o dönemki ekonomik krizin büyük payı olduğuna değinen Mehmet Tüm, ekonominin şu anda daha kötü durumda olduğunun altını çizdi.

Özellikle büyük kentlerde birçok iş yerinin kapatılmak zorunda kalındığını söyleyen Tüm, kriz sonucunda milyonlarca insanın da işsizlik ve açlıkla karşı karşıya bırakıldığını belirtti. Dövizin artış göstermesi ve TL’nin değer kaybetmesine bağlı olarak da Türkiye’deki borçlu insan sayısının katlandığına dikkat çeken Tüm, “Dövizin artmasından dolayı borçları artan insanlar intihar ediyor şu anda. Asıl sorun bu ekonomik krizdir.” dedi. Bu ekonomik krizin AKP’nin de sonu olacağı değerlendirmesinde bulunan Tüm, şunları söyledi:

“İnanıyorum ki ekonomik krizden dolayı milyonlarca insan bunlara hayır diyecektir. Şu anda işsizler, iş adamları, esnaflar, tarımla uğraşanlar hangi nedenle bunlara evet desinler? Kimin işi iyi gidiyor, sadece AKP çevresinde ranttan beslenen birkaç müteahhittin işi iyi gidiyor. Onun dışında ülkede her şey kötü gidiyor.”

“İSTİKRAR YALANI TUTMAYACAK”

Mehmet Tüm ayrıca 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar ki süreçte AKP’nin öne sürdüğü istikrar söyleminin boş çıktığını belirterek, “Bu sefer tutmayacak bunların yalanı. Şimdi sormazlar mı “o günden bu yana ülkede ne değişti? İstikrar adına ne yaptınız?” diye. Terör deseniz bir terör örgütü vardı şimdi beş oldu. Ekonomik kriz şu anda tavan yapmış durumda, milyonlarca insan işinden olmuş, açlıkla karşı karşıya.” dedi.

“TERÖRE YARDIM VE YATAKLIK EDENİN YERİ CEZA EVİDİR”

AKP’nin darbe girişimini fırsata çevirdiklerini dile getirerek konuşmasını sürdüren Tüm, bu süreçte pek çok masum insanın mağdur edildiğini söyledi. AKP’nin yıllar önce FETÖ’yle birlikte yola çıktığını ve 2002 yılında da iktidarı paylaştıklarını belirten Mehmet Tüm, “Normal şartlarda ülkede demokrasi olsa Tayyip Erdoğan’ın yeri o kaçak saray değil ceza evi olurdu. Nedeni şu; eğer bir Cumhurbaşkanı bir terör örgütü için “her istediğini yerine getirdik diyorsa”, bu Cumhurbaşkanı’nın yargı önüne çıkması gerekmiyor mu? Bakın Türkiye’de ceza kanununda bir yasa vardır. Terör örgütüne yardım eden insanlar 5 yıl ceza alıyor. Koskoca devleti terör örgütüne teslim eden biri ceza almayacak mı?” şeklinde sözlerini devam ettirdi.

“DARBE FIRSATÇILIĞI YAPIYORLAR, MUHALEFETİ SUSTURUYORLAR”

Darbe girişiminin fırsata çevrildiğini ve masum insanların, sadece bu okullara, dershanelere gittikleri ya da bankasına para yatırdıkları için mağdur edildiklerini belirten Tüm, FETÖ’ye gerçekten yardım edenlerin, arsa verenlerin yargılanmadığını söyledi. Sorumlu Bakanlara, vekillere ve belediye başkanlarına hiçbir soruşturma açılmadığını da dile getiren Tüm, “Bu darbe, fırsata çevrilerek tüm muhalefet yok edilmeye çalışıldı. Cumhuriyet yazarlarının FETÖ örgütüyle ne ilgisi olabilir? Bakın en son 4465 kişinin görevlerine KHK ile son verildi. Bunların 330’u üniversite öğretim görevlisi. Bunların içinde öyle bir anayasa hukukçusu var ki, bırakın Türkiye’yi dünya tanıyor. İbrahim Kaboğlu. Şimdi sen bir anayasa değişikliğine gidiyorsun, öbür tarafta sadece görevini yapan, namuslu bir bilim adamını görevden atıyorsun. Tek suçu “tek adam diktatörlüğüne” hayır demek. Tek adam diktatörlüğüne hayır diyen herkese baskı yapılıyor. Biraz önce basından öğrendim. Meral Akşener hayır konferansı yapmak istiyor ama devletin tüm gücü bunu engellemeye çalışıyor.” dedi.

“SERMAYEDARLAR ÜLKEYİ TERK EDİYOR”

Ülkenin Ortadoğu’da içine sürüklendiği savaş koşullarından dolayı güvenin azaldığına dikkat çeken Mehmet Tüm, “Dışarda bizi Ortadoğu bataklığına bulaştırdılar, her gün oradan şehitlerimiz geliyor. Ama bakıyorsunuz o dayılanan Cumhurbaşkanı 7 Müslüman ülkesinin insanlarına giriş yasağı getiren Trump ile ilgili tek kelime söylemiyor. Rusya askerimizi şehit ediyor, bir kelime söylemiyor. Sadece özür dilemekle meşguller. Şu anda dünyada bir tane dostumuz kalmadı.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Frankfurt’ta katıldı bir toplantıdan değerlendirmeler de sunan Tüm, iş çevrelerinin, daha önce AKP’ye oy vermelerine rağmen, ülkenin geleceğinden kaygılı olduklarını ve ülkeye yatırım yapmaktan çekindiklerini belirtti. Tüm ayrıca bu durumu, “Şu an Türkiye’den yabancı sermaye gitti. İçerde milli sermaye dediğimiz insanların çoğu Avrupa’ya kendi sermayelerini götürüyorlar. Yani kısacası bunların işi hiç kolay değil arkadaşlar. Bu tablodan dolayı asla evet çıkmayacak. “Hayır” çıkacağına inanıyorum.” şeklinde değerlendirdi.

“100 YILLIK VARLIKLARIMIZI TALAN EDECEKLER”

Geçtiğimiz günlerde varlık fonuna devredilen kurumlara da değinen Tüm, “Bakın Türkiye’nin 100 yıllık varlıklarını “varlık fonuna” devrettiler. Bunların içinde, Ziraat bankası, PTT, THY, Halkbank, Milli Piyango, Borsa İstanbul, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri var. Kimse bunlardan hesap sormayacak. Yandaşlarına istedikleri zaman peşkeş çekecekler. Daha önce tüm kazanımları yok ettiler. Ülkenin tablosunu hepimiz biliyoruz.” dedi.

“KIRGINLIKLARI BIRAKIP, DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ”

Çok önemli bir süreçten geçildiğinin ve bu referandumun normal bir seçim gibi ele alınamayacağının altını önemle çizen Tüm, CHP vekilleri, belediye başkanları, Balıkesir il örgütümüz ve ilçe örgütlerimiz çalışıyor. Daha çok çalışmalıyız.” dedi.

Sözlerine “Bu seçimle ülkenin rejimini değiştirmek istiyorlar. 100 yıl önce ortadan kaldırdığımız saltanatı geri getirmek istiyorlar. Bu çok tehlikeli bir durumdur.” şeklinde devam eden Tüm, “Bir sefer her şeyden önce kendi içimizde düne dayalı ne varsa, kırgınlıklarımızı, küskünlüklerimizi bir tarafa bırakmak zorundayız. Gün omuz omuza verme günüdür. Bunu yapabilirsek CHP önderliğinde bunu başarabiliriz.” dedi.

“İNANMIŞ YÜZDE 25 İLE BAŞARACAĞIZ”

MHP’nin önemli bir kesiminden, Saadet Partisi’ne, Büyük Birlik Partisi’nden HDP’ye kadar çok geniş bir kesimin “HAYIR” oyu kullanacağına dikkat çeken Tüm, Mustafa Kemal Atatürk’ün “bu koşullarda yüzde 20 bize destek veriyorsa, bu inanmış yüzde 20, yüzde 80’in üstesinden gelebilir arkadaşlar.” sözünü hatırlatarak “Cumhuriyet Halk Partisi’nin yanında da inanmış bir 25 var. Onun için bunların üstesinden geleceğiz. Moralimizi bozmayacağız. Bizim söyleyecek çok şeyimiz var. Onlar sadece yalan söyleyecekler, algı operasyonu yapacaklar, bizimle ilgili, Genel Başkanımızla ilgili olmadık yalanlar söyleyecekler ama halkımız bunların yalanlarına kanmayacaklar. Hep birlikte bunları sandığa gömeceğiz. Ve inanıyorum Türkiye’nin önü açılacaktır. Bu referandumdan hayır çıkarsa bu Erdoğan’ın, AKP’nin sonu olacaktır ve Türkiye’nin yüzü çağdaş dünyaya açılmış olacaktır.” sözleriyle değerlendirmelerine son verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.