banner9

İnce'den Erdoğan'a Diyarbakır mitingi cevabı!

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kayseri mitinginde konuştu. Diyarbakır'daki mitingi için, "HDP'liler gitmiş" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi, "Diyarbakır'da benim mitingimde AK Partili kardeşlerim de vardı. Kimseyi ayırmıyorum, dışlamıyorum. Bu ülkeyi barıştıracağım" dedi. Dış politikaya ilişkin eleştirilerde de bulunan İnce, Erdoğan için "Çakma kabadayı" ifadesini kullandı.

İnce'den Erdoğan'a Diyarbakır mitingi cevabı!

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kayseri mitinginde konuştu. Diyarbakır'daki mitingi için, "HDP'liler gitmiş" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi, "Diyarbakır'da benim mitingimde AK Partili kardeşlerim de vardı. Kimseyi ayırmıyorum, dışlamıyorum. Bu ülkeyi barıştıracağım" dedi. Dış politikaya ilişkin eleştirilerde de bulunan İnce, Erdoğan için "Çakma kabadayı" ifadesini kullandı.

12 Haziran 2018 Salı 15:26
İnce'den Erdoğan'a Diyarbakır mitingi cevabı!

Muharrem İnce Kayserilileri, "Nörüyorsunuz gadasını aldıklarım" diye selamlayarak konuşmasına başladı. Muharrem İnce'nin konuşması satır başlarıyla şöyle:

"Burası Kayseri tamam değil, Kayseri tastamam. Bugün kampanyanın 38. günü. Plaka 38, kampanya 38. Dün ekonomik büyümeyi açıkladılar. 2018'in ilk çeyreğinde 7.4 büyümüş Türkiye. İhracat 1.3 artmış, ithalat 12.7 artmış, cari açık yüzde 80 artmış. 3 ayda cari açık 22 milyar dolar. Yani dünyada Arjantin, Venezuela, İran ve Türkiye..

(Alandaki sloganlar üzerine) Sürekli slogan atarsanız konuşamam. Ben bekleyeyim. Heyecanınızı anlıyorum. biraz konuşayım sonra slogan atın.

'81 milyonu barıştırmak, uzlaştırmak için uğraşıyorum'

Merkez Bankası'nın en yüksek faiz ödediği ülkeler bunlar. Yani ortada hormonlu bir büyüme var. Gerçek bir büyüme yok. Mutfaktaki enflasyon yüzde 30'lara çıkmış. Böyle bir durumda diyorum ki, 4 Mayıs'ta başladığımız yolculuğa, rozeti çıkararak başladım. Dedim ki 'Ben sadece CHP'lilerin değil, 81 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım' dedim. 6 oku çıkardım yerine Türk bayrağı taktım. 'AK Partili, İYİ Partili, HDP'li, Saadet Partili kardeşlerim' dedim, hiç kimseyi ayırt etmeden. 81 milyonu barıştırmak, uzlaştırmak için uğraşıyorum. İnsanları kandırmıyorum. Kayseri'de ne konuşuyorsam, Diyarbakır'da, Edirne'de onu konuşuyorum.

Erdoğan'a Diyarbakır yanıtı

Dün Diyarbakır'daydım. Erdoğan bugün çıkmış diyor ki, 'Muharrem İnce'nin mitingine HDP'liler de gitmiş' diyor. Erdoğan Diyarbakır'da benim mitingimde AK Partili kardeşlerim de vardı. Onlar da vardı. Kimseyi ayırmıyorum, dışlamıyorum. Bu ülkeyi barıştıracağım. Bu ülkeyi ekonomik olarak büyüteceğiz ve adil olarak bölüşeceğiz. Sağcı-solcu, AK Partili-CHP'li, başı açık-başı kapalı yok. 81 milyon herkesi kucaklayacağız.

'İnsanlık Mars'ta maden arayacak, bizimki kıraathane açacak'

Dünya bir büyük değişim yaşıyor. Artık emek mi, doğal kaynaklar mı, sermaye mi, girişim mi? Hiçbirisi değil biliyor musunuz, artık bilgi önemli. Amerikalılar aya kaç yılında gitti? 1969. O tarihte NASA'daki bilgisayarlar 2011'de akıllı telefonlarımızın seviyesindeydi. Bugün sizin elinizdeki akıllı telefonlar, 1969'daki NASA'nın bilgisayarlarından 10 kat daha fazla. Yani 1969'da o teknoloji aya gidiyordu, bugün 10 kat fazlası sizin elinizde. Bir bilgi var. Bakın bir kural var. Bir bilgisayar her 18 ayda gücünü ikiye katlıyor. Bu Moor Kanunu. 2020 kapıda. 2020'den sonra bu kullandığınız telefonların hiçbiri kullanılmayacak. Artık silikon bilgisayar kalkıyor, bunun yerine kuantum, optik, kuantum nokta, DNA bilgisayarları geliyor. Şu anda Türkiye hala tüketici konumunda. Bize gönderiyorlar biz de alıyoruz. Bakın 10 sene sonra neler olacak? İnternet gözlükleri, sürücüsüz arabalar, duvar ekranlarıyla herkesle iletişim kurulacak. Tıbbi tedavi yöntemi değişecek, herkesin gen haritası çıkarılacak. 3 boyutlu televizyonlar gelecek. Ben Kayseri'de konuşacağım, beni Yalova'da 3 boyutlu olarak görecekler. 10 sene içinde bunlar gelecek başımıza. Yapay zeka olacak. Robotlar olacak. Yani robotlar insanların teknolojik çocukları olacak. Robot zekasıyla insan zekasını karşılaştıracağız. Uzay turizmi gelecek. İnsanlık Ay'da ve Mars'ta maden arayacak. Uzaydan ekonomik çıkarlar peşine düşeceğiz. Dünya 10 sene sonra buralara gelecek, bizimki de her mahallede bir kıraathane açacak.

TV tartışmasına çağırdı

Dünya bu noktalara giderken Türkiye'yi 16 yıl yönetmiş birisi, 'Her mahalleye kıraathane açacağım, çaylar bedava, kekler bedava.' Peki gündüz keki bedava yedi de akşam yemeği ne olacak? Meydanlara gelip 'ustayım' diyordu ya, meğer kek ustasıymış. Kayseri'den Erdoğan'a sesleniyorum, madem Türkiye 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7.4 büyüdü, Sayın Erdoğan istediği bir TV kanalında tartışalım. Madem ustasın, bakın hiçbir konuyu tartışmayacağım, diplomanı, yolsuzlukları sormayacağım söz. Bir şeyi soracağım söz. Sadece ekonomi konuşacağız. Kayseri'den dünyanın oyunu alıyorsun, gerçi bu sefer alamayacaksın. Sayın Erdoğan gel bir TV kanalında sadece ekonomi tartış benimle.

'Ben 'Sayın Erdoğan' diyorum, o 'Bana bak Muharrem' diyor'

Ben sana Sayın Erdoğan diyorum, o bana 'Bana bak Muharrem' diyor. Bir Erdoğan, ben sana bakamam, çünkü devlet sana bakıyor zaten. Ayrıca sen de yakınlarına bakıyorsun. Ben fakir fukaraya bakacağım, sana bakamam. Kayseri'den açıklıyorum, Sayın Erdoğan bu iş tamam. Merak etme devri sabık yok, hukuk devleti var. İntikam, rövanş yok. Türkiye'yi ayağa kaldıracağız ayağa. Bu büyük değişimi gittiğim her yerde görüyorum. Edirne'de de Kars'ta da Diyarbakır'da da gördüm.

Tweet atan Danıştay üyesine tepki 

Türkiye'nin bir  dirilişe, hukuk devletine ihtiyacı var. Danıştay üyesi benim aleyhimde tweet atıyor. Size söz veriyorum. Allah'ın izni, milletimin isteğiyle Cumhurbaşkanı seçilince, hiçbir hakim ve savcı benim rakiplerime laf söyleyemeyecek. Onlar işini yapacak. Hakim savcı işini yapmalı, onlar siyaset yaparsa olmaz. Benim Cumhurbaşkanlığımda, Yargıtay salonuna girdiğimde yüksek yargıçlar ayağa kalkamayacak.Yüksek yargıçlar ayağa kalkıyorsa onlar adalet dağıtamaz. Benim Cumhurbaşkanlığımda onlar beni de yargılayacak. Türkiye'yi saygın bir hukuk devleti yapacağız. Önce benim insanım, sonra bütün dünya inanacak.

'Nasıl yapacaksın' sorusuna yanıt

Bana diyor ki, 'Nasıl yapacaksın?' Anlatayım nasıl yapacağımı. Yıl 1926. Savaştan çıkmışsın, gençler savaş meydanında kalmış. 1926 yılında Kayseri'ye bir fabrika kuruluyor haberiniz var mı? Uçak fabrikası. 200 tane uçak yapıyor. Bugün 2018 yılında THY'ye daha yeni Amerika'dan 11 milyarlık uçak aldı. Türkiye onu geliştirebilirdi, yapamadı. Nasıl yapacağız? 'Emekliye asgari ücret tutarında maaş' diyorum. 'Nereden bulacaksın?' diyor. 'Polislere ek 3600 gösterge' diyorum, 'Nereden bulacaksın?' diyor. Suriyelilere nereden bulduysan, oradan bulacağım.

'Biraz daha ateşleyin' diyerek bağış istedi

Erdoğana sarayında kilosu 4 bin 500 liraya beyaz çay içiyor. Ben sizin gibi bakkaldan aldığınız, siyah çaydan içiyorum. Erdoğan örtülü ödenek onda, hazine onda, devletin uçakları onda. Ben sizin yaptığınız bağışlarla kampanya yapıyorum. Şimdi az önce bir özel uçakla geldik buraya, sizin paralardan kiralıyoruz. Helal ediyor musunuz? Peki tünelin ucunda ışık göründü. Yalnız ışık göründü de yakıt bitmesin, biraz daha ateşleyin şimdi. Tamam deyip boş vermeyin sonra, mitingden sonra bankaya bir uğrayın. 5 lira - 10 lira fark etmez. Sonra açıklayacağız. 

'Beyefendi hurmayı taze taze yesin diye'

Size şunu söyleyeyim bir Beyaz Türk var, karşısında bir zenci var. Bir saraylı var bir de milletin adamı var karşısında. Hani diyor ya, 'Ben yerli milliyim', Süleyman Şah'ı oradan oraya gezdirdi. Rahmetli sağlığında bile o kadar gezmedi. Erdoğan'ın hiçbir şeyi yerli milli değil. Sarayın bahçesine hurma ağacı getirmiş. Bıldırcın çiftliği, organik tarım hepsi var. Size GDO'lu yiyecekler, ona organik tarım. Hurma ağaçları hurma vermemiş. Fransa'dan gelmişler yer altından ısıtma yapmışlar. Beyefendi hurmayı taze taze yesin diye. Her halde o yanındaki arkadaşlarına kalsa onlar darphaneyi de ona bağlarlar, taze taze, sıcak sıcak para gelsin diye.

'İsraf ekonomisini, insaf ekonomisine dönüştüreceğim'

Türkiye'de bir israf ekonomisi var. İsraf ekonomisini, insaf ekonomisine dönüştüreceğim. Türkiye 2016 yılında 728 milyon lira kamu binalarına kira ödemiş. 2017'de 901 milyon lira. 550 milyon lira taşıt kirası ödemiş. Yazık günah. Değerli Kayserililer musluğu açtığın anda 5 çeşit vergi ödüyorsun. Elektrik düğmesine bastın aynı anda 5 çeşit vergi ödüyorsun.

Meydanlara geliyor 3 çocuk, 5 çocuk yapın' diyor. Sanki millet çocuk yapmasını bilmiyor. Senden mi öğrenecek? Sonra diyor ki, 'Bir de normal doğum olacak, sezaryen olmaz' diyor. Cumhurbaşkanının görevi çocuk sayısını, doğumun yöntemini söylemek değildir. Çocuk bezindeki yüzde 18 KDV'yi indirmektir.

Bakın bir de bu arada yandaş medyada her gün bana hakaretler var. Neler var neler. Ben ne kötü adammışım. Ben 16 yıldır milletvekiliyim, yeni mi keşfettiniz? (Ekrandan montajlanmış fotoğraflarını göstererek) Haram helal ver Allah'ım, garip kulun yer Allah'ım. Utanmazlar. Ben diyordum ki, montajcı olarak FETÖ'cüler var, bunlar FETÖ'cülerden betermiş. 

'Uluslararası alanda çakma bir kabadayı'

Türkiye'de bu yeni dönemde Erdoğan ile benim farkım şu olacak. Erdoğan'ın döneminde millet kemer sıkıyordu, benim dönemimde devlet kemer sıkacak. Erdoğan'ın döneminde ne zaman efelense, bir ekonomik kayba uğruyorduk. 'Ey Rusya' dedi, Rus turistler gelmedi, domatesler gitmedi. 'Ey Hollanda' dedi, Hollanda'ya Petrol Ofisi'ni sattı. 'Ey Almanya' dedi, yenilenebilir enerji ihalesini verdi. 'Ey Amerika' dedi, 11 milyarlık uçak aldı. Yani uluslararası alanda çakma bir kabadayı."

Son Güncelleme: 12.06.2018 15:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.