banner9

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımızın Bilgilerini Paylaşmayın!

CHP İstanbul Milletvekili İlhan CİHANER, Yurt Dışında Yaşayan Yurttaşlarımızın Otomatik Bilgi Paylaşımı Anlaşmasından Nasıl Etkileneceğini Sordu.

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımızın Bilgilerini Paylaşmayın!

CHP İstanbul Milletvekili İlhan CİHANER, Yurt Dışında Yaşayan Yurttaşlarımızın Otomatik Bilgi Paylaşımı Anlaşmasından Nasıl Etkileneceğini Sordu.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 12:54
Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımızın Bilgilerini Paylaşmayın!

“Yurt dışında çalışan Türk vatandaşları” için neden çekince koymadınız?

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, “Yurt dışında yaşayan yaklaşık 6,5 milyon vatandaşımız, Türkiye Cumhuriyeti adına 3 Kasım 2011 tarihinde Cannes’te imzalanan “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’nin çekince ve beyanlarla birlikte 03.05.2017 tarihinde onaylanmasıyla birlikte derin bir kaygı yaşamaya başlamışlardır.” Diyerek Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin yurt dışına işçi göçünü bir devlet politikası olarak koordine ettiğini, ve vatandaşlarımızın, aldatılmışlık hissi yaşadığına vurgu yapan Cihaner “1970’li yıllarda başlayan dış göçün sosyo-ekonomik olumsuzluklarına rağmen, işsizlik oranını ve ödemeler dengesi açıklarını azaltması gibi yönlerini de göz önünde bulunduran devlet, işgücü ihracını bir dönem koordine dahi etmiştir. Gurbette yıllarca en ağır işlerde çalışan vatandaşlarımızın tasarruflarını Türkiye’ye getirmesi ve ülkenin döviz açığını kapatmak için Merkez Bankası’nca süper döviz hesapları açılmış ve vatandaşlarımızın tasarruflarını ülkemize getirmesi teşvik edilmiştir” dedi.

CHP Milletvekili Cihaner, Otomatik bilgi paylaşımı nedeniyle yurt dışındaki vatandaşlarımızın tedirgin olduğuna değinerek, “Oysa şimdi yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, Türkiye’deki bilgilerinin anlaşmaya imza atan ülkelerle paylaşılacağı ve dolayısıyla birçoğu bulundukları ülkede ek vergi yükleriyle karşılaşmaktan, aldıkları sosyal yardımların kesilmesinden endişe ediyorlar” dedi.

Cihaner, “Yurt dışında çalışan Türk vatandaşlarının” durumunun gözetilerek anlaşmaya bu hususta neden çekince konulmadığını da sordu.  

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’in, konuya ilişkin olarak yanıt aradığı sorular aşağıdadır.

1. Maliye Bakanı tarafından anlaşma kapsamında Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, diğer ülkelerle bilgi paylaşımına başlamamız için gereken idari, teknik ve yasal yapının, 2019 yılının sonuna kadar tamamlanacağı ifade edilmişti. Bu çerçevede çalışmalar ne aşamadadır?

2. OECD tarafından oluşturulan ve 116 ülkenin imzaladığı "Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi" kapsamında şu ana kadar imzacı taraflarla bilgi paylaşımı yapılmış mıdır? Şayet yapıldı ise hangi ülkelerle bilgi paylaşımı yapılmıştır?

3. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza bu anlaşmanın hangi bilgilerin karşılıklı değişimini kapsadığını, hangi bilgilerin kesinlikle paylaşılmayacağını ve yaşadıkları ülkede vergi açısından nelerle karşılaşabilecekleri ve hangi yolları izlemeleri gerektiği konularında bilgilendirmek için ne gibi çalışmalar yürütülmektedir? Yapılan bir çalışma yok ise vatandaşlarımızı bilgilendirmek için gerekli girişimlerde bulunacak mısınız?

4. Çeşitli basın yayın organlarında Almanya’nın North Rhine-Westphalia eyaleti Köln şehrinde ikamet eden bir ailenin iki ferdinin aldığı sosyal yardımın, Türkiye’de birden fazla gayrimenkul ve banka hesabı bulunduğu gerekçesiyle kesildiği, aldıkları yardım tutarının yasal faizi ile geri istendiği ve cezai yaptırım uygulanacağı yönünde haberler yer almaktadır. Vatandaşlarımız iddia olunduğu gibi bilgi paylaşımı nedeniyle mi bu yaptırımlarla karşı karşıya kalmıştır?

5. Yurt dışında yaşayan ve sosyal yardımlarla hayatlarını idame ettiren yaklaşık 1,5 milyon vatandaşımızın karşılaşabileceği problemler göz önüne alınmış mıdır?

6. Bu anlaşmaya taraf olunurken, “Yurt dışında çalışan Türk vatandaşları” gözetilerek bu vatandaşlarımızın bilgilerinin aktarılmasının önüne geçmek için gerekli çekinceler konulmuş mudur? Konulmamış ise neden konulmamıştır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.