banner9

Zeybek: "Seçim sandıklarından diktatör çıkarma dönemi son bulacak"

HALK VE DEMOKRASİ... CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve birinci cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çoğulcu parlamenter yönetime, demokrasiye geçişin öncüsü CHP ve yönetim kadrolarıdır... Zeybek'in değerlendirmeleri şöyle:

Zeybek: "Seçim sandıklarından diktatör çıkarma dönemi son bulacak"

HALK VE DEMOKRASİ... CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve birinci cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çoğulcu parlamenter yönetime, demokrasiye geçişin öncüsü CHP ve yönetim kadrolarıdır... Zeybek'in değerlendirmeleri şöyle:

11 Temmuz 2018 Çarşamba 15:39
Zeybek: "Seçim sandıklarından diktatör çıkarma dönemi son bulacak"

Parlamenter demokratik Cumhuriyeti iki yıldır, OHAL koşullarını yaratanların ve yönetenlerin KHK yöntemini sürekli hale getirmek; tek kişinin diktatörlüğünü yaratma hevesidir. Yaşananlar ve yaşanacaklar önümüzdeki dönemde demokratik olarak, halkımız yanlış uygulamalara izin vermeyecek. Önümüzdeki ilk seçimde seçmenin gerekli dönüşümü yapacağına inanıyoruz. Uygar dünyadan kopmuş çoğunluğuna yakını üçüncü dünya ve sömürge ülkelerinin yönetimlerine benzeyen adına 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi' adı altında yeniden bir devlet kuruyor gibi yeni rejim vurgusunun imalı konuşulması kabul edilemez. İlk ve birinci Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yok sayacak zihniyet ve sistem anlayışını ret ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi MustafaKemal Atatürk’ün yerine kendisini koyma ve ön alma gibi düşünceye kapılanlar var ise; açık konuşacaklar ve Anadolu insanın buna nasıl yanıt vereceğini bilmeleri gerekiyor!

16 Nisan'da yapılan referandumun gayri meşru bir anayasa oylaması ile başlayan seçmeli bir sürecin sonucunda elde edilen hileli sonuç bugün ki duruma gelmemize neden oldu. OHAL koşullarında seçim sandıklarından diktatör çıkarma dönemi halkın demokrasi bilinci içinde ileriki seçimlerde mutlaka son bulacaktır.

24 Haziran seçimleri öncesi OHAL koşullarında baskı ve devlet olanakları ittifakın kontrolünde, halkımız devlet olanakları ile tehdit! İktidar ittifakı avantaj olarak kullanılmıştır. Bu koşullarda Halkımız tek partiye TBMM de temsil çoğunluğu vermemiştir.  Diye açıklamalarda bulunan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Seçmen demokrasi ve uzlaşıyı işaret etmiştir.

Devletin olanaklarını sınırsız kullanan, OHAL şartlarında gerçekleşen seçimlerde; halkımızın baskı ve yönlendirmelere itibar etmeden ortaya koyduğu demokratik tavır çok anlamlıdır. Seçim sonucunda oluşan TBMM'de toplumun bütün renklerinin temsili ile yönetimi elinde bulunduran siyasi partiye yeterli çoğunluğu vermemesi ve demokratik koşullarda uzlaşın işareti vermesini çok anlamlıdır.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde TBMM’nin görevi halkımızın yararına yasaların çıkmasını sağlamak olacaktır. CHP grubu olarak TBMM’nin etkin çalışması ile KHK’lerin etkisiz kılınması için mücadele edeceğiz. Halkımızın ekonomik, kültürel beklentileri için katkı sağlayacağız.

Seçim sonuçları iktidarda bulunanlara açık bir ihtar niteliğindedir! Buradan herkesin gerekli dersi çıkarması, ülkemizin ve halkımızın yararına olabilecek işlerde birlikte hareket etmemiz gerekir. Seçimlerin sonucu uzlaşın olarak algılanmalıdır. Seçimler sonucunda halkımız yetki paylaşımını gerçekleştirmiş ve demokratik değerlere sahip çıkarak; tek kişiye Cumhurbaşkanı olarak onay verip tek kişiye ve tek partiye TBMM’de yetkilerini devir etmemiştir. Seçimlerin eşit yeterli şartlarda olmasa da demokratik olgunluk içerisinde tamamlanmış olması sevindiricidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.