BEDELLİDEN SAVUNMA SANAYİNE BÜYÜK EKONOMİK DESTEK

Yasanın çıkması halinde Bedelli Askerliğin Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na yaklaşık 8-11 milyar TL civarında bir katkı yaratacağı tahmin ediliyor. . Evlenmeyi bekleyen ya da erteleyen, özel sektörde işini kaybetmek durumunda kalmamak için ısrarla bedelli yasasının çıkmasını bekleyen insanların sayısı her geçen gün artmakta, yüz binleri bulmakta.

Kerem KALENDEROĞLU / PiriKAPTAN

Daha çok ekonomik görünüm ve verileri irdelediğimiz bu köşede bu sefer farklı bir konuyu gündeme taşıyacağım. Bu yazımda sosyal yönü daha ağır basan; ancak ekonomik yönü de hiç küçümsenmeyecek düzeyde olan bedelli askerlik konusunu değerlendireceğim. Çünkü bu konudaki beklentinin yine çok üst düzeylere çıktığını ve binlerce gencin seslerini duyuracak bir mecra aradığını bana da ulaşan yüzlerce mesajdan anlıyorum. Bedelli askerlikteki asıl amacın belirli sebeplerle askerliğe gidemeyenlerin askerlik sorununa çözüm bulmak ve profesyonel askerliğe geçişe gerekli adımların atılmasını sağlamak olduğu biliniyor. Halen bir milyon 800 bin üniversite öğrencisi ile birlikte 38 yaşına kadar askerlik görevi tecil edilen milyonlarca genç, kariyer planlamasında ve iş bulmada önemli sorunlar yaşıyorlar.

 SOSYAL MEDYADA BULUŞUYORLAR

Mevcut iktidar döneminde daha önce iki kez bedelli askerlik yasası çıkartılmış ve binlerce genç bakmakla yükümlü olduğu eşi, ailesi ve yakınlarını mağdur ve muhtaç etmeden sahip olduğu işini de kaybetmeden rutin hayatına devam etmiştir. Son zamanlarda özellikle sosyal medyada buluşup, birlikte hareket eden bedelli askerlik bekleyen gençler hükümete yine seslerini duyurmayı çalışıyorlar.

GENÇLERİN VATAN SEVGİSİ SORGULANMAMALI

Ayrıca, bedelli askerlik bekleyen gençlerimizin vatan sevgisi asla sorgulanamayacak derecede yüksektir. Çeşitli nedenlerden dolayı zamanında askerlik görevini yerine getiremeyen gençlerin çoğu bakaya duruma düşmüş ya da bakaya duruma düşmek üzeredir. Kutsal olan ve Peygamber Ocağı olarak kabul gören askerlik görevi, bedelli askerlik yasası çıksın-çıkmasın gibi söylemlerle yıpratılmaması gereken bir kurumdur.

SİYASİ DEĞİL, SOSYAL BİR KONU

Buradaki asıl konu sosyal durumdur. Bedelli askerlik bekleyen gençlerin derdi siyasi değil hayati ve sosyal çare arayışıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin tartışmamız bir numaralı güvenlik güçlerindendir. Özellikle bedelli beklemek zorunda kalan gençlerimizin de diğer gençlerimiz gibi ‘her Türk vatandaşı doğuştan asker doğar’ deyimini bütün benliğinle benimsemiş durumda olduklarını unutmamak gerektiğini ve tüm kesimlerden destek beklentisinde oldukları bilinmelidir. Bedellinin en büyük katkısı, sayısı milyona yaklaşan bakaya sayısını eritmek, devamında toplumsal sosyal hizmetler ve destekleri gerçekleştirerek devamlılığını sağlamak olacaktır.

EKONOMİYE KATKISI BÜYÜK

Ekonomi çevreleri bedelli askerliğin ekonomiye katkısının sadece bu parayla sınırlı kalmayacağını, dolaylı etkisinin de artacağı belirtiyor. Bedelliden yaralananların çoğunun iş sahibi olduğu, yanında işçi çalıştırdığı ve aralarında yüksek kariyerlilerin olduğu dikkate alındığında bedelli askerliğin ekonomiye katkı boyutunun ciddi rakamlara ulaşacağına dikkat çekiliyor.

8-11 MİLYAR TL KATKI

Uygulama kapsamında elde edilecek gelirin başvurma koşullarına haiz tüm yükümlülerin yararlanması durumunda Savunma Sanayi Destekleme Fonu'na, (Kişi başına yaklaşık 15-20 Bin TL bedel alınacağı hesaplanırsa) 8-11 milyar TL civarında bir katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

OSMANLI'DAN BERİ UYGULANIYOR

Bedelli askerlik Türkiye'de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla uygulanıyor. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler Ordunun ve Devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleri. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmış. Türkiye'de ikamet etmekte olanlara sağlanan bedelli askerlik Cumhuriyet tarihinde 10 kez uygulandı. Yakın tarihimizdeki en son uygulamalar ise 1987, 1992, 1999, 2011 ve 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi. 1999’daki bedelli askerlik uygulaması diğerlerinden farklı bir nedenle çıkarılmıştı. O dönem Büyük Gölcük Depreminin ardından sarsılan ülke ekonomisine katkı sağlamak için bedelli askerlik uygulamasına gidilmişti. Çeşitli sosyal platformda oluşturulan hesaplarda bedelli askerlik bekleyenlerin taleplerinden bazıları şöyle: 

 • BEDELLİ Türkiye'nin öncelikli, Ülkenin geleceği olan gençlerin gelecek meselesidir.
 • Çeşitli vergi, bazı mahkûmlara af geldi, yurtdışında çalışanlara bedelli askerlik yasaları çıktı, bizlerde bedelli askerlik istiyoruz.
 • Parasal zenginliklerimiz yok, sorumluluklarımız sorunumuz haline geldi.
 • TSK, 350 bin asker sayısının yeterli olacağını belirtti. 1 milyon bakaya bugün askere gitse çözüm olmayacak.
 • Bu kadar gencin keyfi olarak askere gitmemesi mümkün değildir. Ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz.
 • Savunma Sanayi için, istihdamın devamı için, 1 milyon vatandaş 3 milyon aile müjdeli haber bekliyor.
 • Alın teri ile kazanılan helal parayı TSK'nın modernize edilebilmesi için ülkemize hibe etmek bedel vermek istiyoruz.
 • İşini, eşini, ailesini bırakamayan milyonlarca genç bakaya olmadan yaşayarak,  Savunma sanayimize ekonomik katkı sağlamak istiyoruz.
 • İstihdam yaratan ve ülkemize hizmet veren sayıları gün geçtikçe artan milyonlarca aile var.
 • Devletimizin Kasasına 8-11 Milyar TL girsin, hem ülkemiz hem de gençlerimiz kazansın.
 • Hükümetten evlilere, çalışanlara bir umut bekliyoruz.
 • Yüreğinde bayrak sevgisi vatan aşkıyla tutuşan yüz binlerce genç bedelli duası ile yaşıyor.
 • Şehit ailelerine, savunma sanayi projelerine, askeri yapılanmaya katkıda bulunmak istiyoruz. .
 • Gençler yuva kurmak için Bedelli Askerlik yasasını gözlüyor.
 • Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız bir yere kaçtığımız yok fakat ailemize destek olacağımız bir dönemde bakaya kalıyoruz.
 • Bakıma muhtaç ailemizi yüzüstü bırakamıyoruz.
 • Hükümet halktan gelen seslere kulak veriyorsa bu avazı çıktığı kadar bağıran bir milyon gencin talebine de kulak vermesini bekliyoruz.
 • Amaç askerden kaçmak değil, gidemediğimiz için devletimize ekonomik olarak destek vermek istiyoruz..
 • Türkiye'nin sayısı milyonları aşan askere değil, nitelikli ve kaliteli bir orduya ihtiyacı var!
 • Bedelli askerlik yaşı ilerlemiş askere gidemeyen çalışmak zorunda olan gençlerin tek umududur.
 • Asker sayısının asgari, savunma sanayinin gelişmiş olduğu ordular ve ülkeler daha güçlü konumdalar.
 • Tek istediğimiz her günü "yarın benim halim ne olacak" demeden yaşayabilmek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.