Eğitim-Bir-Sen'den okullardaki eksikliklere tepki

Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen, okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen yardımcı personel açığının giderilmediğini belirterek, "Kalıcı çözüm için okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir" açıklamasını yaptı.

07 Ekim 2021 Perşembe 12:13
Eğitim-Bir-Sen'den okullardaki eksikliklere tepki

Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen, okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen yardımcı personel açığının giderilmediğini belirterek, "Kalıcı çözüm için okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir" açıklamasını yaptı.

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu Şube'nin Konak'taki hizmet binasında düzenlenen basın açıklamasına şube yönetim kurulu, ilçe temsilcileri ve sendika üyeleri katıldı. 

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı ve Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya, nitelikli eğitim öğretim için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürüten personelin önemine dikkat çekti.

Kaya'nın okuduğu basın açıklamasında şöyle denildi:

"Eğitim öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işleri dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır. Eğitimcilerin aşı ve PCR testi yaptırmaları konusundaki hassasiyet, temizlik başta olmak üzere yardımcı hizmetleri yürüten personelin istihdam edilmesinde de gösterilmelidir. Okullarımızın salgın şartlarında açık tutulması kararlılığı, personel ihtiyacı ivedilikle karşılanmalı, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemelidir.

"PERSONEL SAYISI GEÇMİŞ YILLARA GÖRE AZ"

Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında, geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır. Hatta TYP kapsamında alınan personelin geçmiş yıllarda alınan personelden daha az olması, ihtiyacın daha fazla olduğu bu salgın döneminde alınan tedbirleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür. Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek gibi zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte, sorunları çözmekte zorlanmaktadır."

"ÖDENEĞİ OKUL YÖNETİMİ KULLANMALI"

Yardımcı personel ihtiyacının giderilmesi için kökten çözüme ihtiyaç duyulduğunu belirten Kaya'nın açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir. Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir. Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir."

MEMUR- SEN VE ALİ YALÇIN TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Eğitim-Bir Sen'in bağlı olduğu Memur-Sen Konfederasyonu, geçen ağustos ayında, kamu çalışanları ve emekliler adına, hükümet ile toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerini yürütmüştü.

Memur- Sen'in uzlaşmaya varıp altına imza attığı zam oranları kamu çalışanlarının tepkisini çekmişti. Ardından, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın 32 bin 115 lira olduğu belirtilen maaşı tartışma yaratmıştı.

Son Güncelleme: 07.10.2021 12:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.