Kişi Doktor ve Mühendisten Önce İnsan Olabilmelidir

EĞİTİMCİ-YAZAR ŞAHİN AYBEK: EĞİTİM ŞEHİDİMİZ CEREN DAMAR’IN EŞİNİN SÖYLEDİKLERİ BİZİ HANGİ EĞİTİM FELSEFESİNE GÖTÜRÜYOR?

Kişi Doktor ve Mühendisten Önce İnsan Olabilmelidir

EĞİTİMCİ-YAZAR ŞAHİN AYBEK: EĞİTİM ŞEHİDİMİZ CEREN DAMAR’IN EŞİNİN SÖYLEDİKLERİ BİZİ HANGİ EĞİTİM FELSEFESİNE GÖTÜRÜYOR?

04 Ocak 2019 Cuma 10:07
Kişi Doktor ve Mühendisten Önce İnsan Olabilmelidir

İyi Bir Mühendis, İyi Bir Hukukçu, İyi Bir Doktor Değil İyi Bir İnsan Olmaya Çalışın

Ceren Damar isimli bir araştırma görevlisi kardeşimiz maalesef çok üzücü bir şekilde aramızdan ayrıldı. Bu üzücü olay bize her şeyin gelip eğitime dayandığını bir kez daha gösterdi. Bu eğitim şehidimizin eşi cenaze töreninde herkese ders olması gerekecek şu konuşmayı yaptı: “Ceren her zaman doğru bildiğini yapan kurallara uyan işini dört dörtlük yapmaya çalışan bir insandı. Hiçbir zaman kimseye iftira atmazdı. Hiçbir zaman kimse hakkında kötü konuşmazdı. Bu tarz olaylar bu benim şahsi fikrim kötülüğü kötülükle yenemeyeceğimizi bana hissettiriyor. Biz her zaman iyi olmalıyız her zaman iyilikle hareket etmeliyiz. Benim eşim bir eğitim şehididir. Bunun altını çizmek istiyorum. Görevini harfiyen yapmaya çalışırken hayatını kaybetmiştir bir azılı suçlu tarafından. Genç arkadaşlarımdan şunu rica ediyorum, iyi bir mühendis, iyi bir hukukçu, iyi bir doktor değil iyi bir insan olmaya çalışın. En önemlisi insanları sevin ve kötülüğe kötülükle cevap vermeyin.”

Bu üzücü olay böyle yeni olayların yaşanmaması adına çok boyutlu değerlendirmelere muhtaçtır. Ama yukarıda da ifade ettiğimiz üzere her şey gelip eğitime dayanıyor. Eğitimin felsefi, sosyal ve tarihsel temelleri çalışan birisi olarak şehidimizin eşinin konuşmasının “İyi bir mühendis, iyi bir hukukçu, iyi bir doktor değil iyi bir insan olmaya çalışın.” şeklindeki kısmının önemli olduğunu düşünüyorum. Keza bu görüşler yaklaşık 2500 yıl önce

Kişi Doktor ve Mühendisten Önce İnsan Olabilmelidir

Klasik eğitim felsefelerinin en önemlisi idealist yaklaşıma dayanan idealist eğitim felsefesidir. Temeli de belirli ahlaki amaçlardır. Bu yönüyle tarih, edebiyat, din ve felsefe aracılığıyla moral ve değerler eğitimi yapılmasına özel bir önem verirler. İdealist eğitim felsefesi, daimici eğitim kuramı diye adlandırılır. Daimici eğitim kuramında; entelektüel ve manevi potansiyelin gelişimi ve adil bir toplum düzeni hedeflenir. Bu klasik eğitim felsefesinin ve önemli temsilcisi Platonun eğitimimize ne gibi etkileri olmuşturu ele almaya çalışalım.

İnsanlara İnsanı İnsan Yapan Değerler Öğretilmelidir

Öğrencilere, sürekli değişen şeylerden ziyade; insanı insan yapan değerlerin, fikirlerin öğretilmesi gerektiğini; insanın doktor, mühendis olmasından önce insan olması gerektiğine dayandırarak savunurlar. Bu nedenle de mesleki eğitim ikinci plandadır. Durum böyle olunca da eğitimin nihai amacı; öğrencinin kendini gerçekleştirmesi ve bunu da güzellik, hakikat ve iyilik gibi değerlere göre yapması olarak karşımıza çıkıyor. Görüldüğü üzere; ruhun eğitimi, mesleki eğitimin ve bilgi aktarma sürecinin ve talimin önüne geçiyor. Tüm bu eğitim algısında da karşımıza hiyerarşik bir öğretim programı, düzen, disiplin; yani otoriter öğretmen merkezli, mantıksal akıl yürütmelere ve sokratik yönteme dayanan bir eğitim sistemi çıkıyor.

İdealist Eğitim Felsefesine Dayanan Bir Okul Nasıl Olur?

İdealist okullara ve öğretim programlarına da yukarıdaki bilgiler ışığında anlamlar yüklerler. İdealist eğitim felsefesi kültürü, özelde de entelektüel kültürü, uygarlığı yaşatan şey olarak gördüklerinden; okulu da kültürü koruyan ve gelecek nesillere aktaran yer olarak görürler. Ve bunun için de hiyerarşik bir müfredatı savunurlar. Ve bu müfredat, genel disiplinler olan felsefe, teoloji, tarih, edebiyat ve sanat yön vermelidir.

İdealist Eğitim Felsefesi En Somut Anlamda Platon’da Vücut Bulur

Platon’un idealist eğitim felsefesine dayalı eğitim anlayışı, Platon tarafından MÖ 387 yılında kurulmuş olan Akademi’de vücut bulmuştur. Buradaki bilgiye dayalı olan eğitim anlayışı, varlık görüşü üzerine inşa edilmiştir. Adaletin ve siyasetin hizmetinde bir eğitim tasarlanmıştır. Platon’un epistemolojiye dayalı eğitiminin temeli idealardır; yani eğitim felsefesi idealara dayanır. Platon’da eğitimin amacı; insanların arzularını eğitmektir. Çünkü ona göre, insanların arzularına hükmetmeleri toplumsallaşma yeteneklerine ve aldıkları eğitime bağlıdır. Platon’un eğitim sistemini; yani klasik yunan eğitimini arzuya sahip iki ayrı tipe verdiği eğitimde büyük ölçüde görmek mümkündür. En üst nokta ise; üçüncü insan tipine; yani filozof krallara verilen matematik ve felsefe eğitiminde ortaya çıkar. Platon’un eğitimdeki amacı; ideal devletin ihtiyaçlarını karşılayacak, işlerinde uzman kişiler yetiştirmektir.

Genel olarak baktığımızda; politik amaçlara hizmet eden Platon’un eğitim felsefesi, metafiziksel haklılandırmalara dayanır. Eğitim, adil bireye verdiği önem yönüyle etiğe, filozofun ideal devletinde bilgisiyle tek yönetici olması açısından da epistemolojiye dayanır. Klasik eğitim felsefesinin en önemli ayağı olan idealist eğitim felsefesi Platon’da yukarıdaki şekilde temellenir. Moral ve değerler eğitimini merkeze alan idealist eğitim felsefesinin temeli ahlaki amaçlardır. Mesleki eğitimin ikinci planda olduğu bu eğitim felsefesinde insanı insan yapan değerlerin öğretilebilmesi önemsenmektedir. Daimici eğitim felsefesi de denen idealist eğitim felsefesinde okullar, kültürü koruyan ve gelecek nesillere aktaran hiyerarşik bir müfredatın hâkim olduğu öğretmen merkezli yapılardır. Okulların kültürü geliştiren ve aktaran yerler olması, değerlerin öğretilmesi ve öğretmen merkezli bir eğitim anlamında, ülkemizin eğitim sisteminde idealist eğitim felsefesi ve Platon’un eğitim felsefesi uzunca bir zaman görülmüştür ve görülmeye de devam etmektedir. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.