Ağbaba: Ülkemizde her  4  gençten biri işsizdir

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA: “TÜRKİYE SÜREKLİ OLARAK YÜKSELEN GENÇ İŞSİZLİK ORANLARINDA AB ÜLKELERİ ARASINDA 2. SIRADADIR”

Ağbaba: Ülkemizde her  4  gençten biri işsizdir

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA: “TÜRKİYE SÜREKLİ OLARAK YÜKSELEN GENÇ İŞSİZLİK ORANLARINDA AB ÜLKELERİ ARASINDA 2. SIRADADIR”

16 Nisan 2019 Salı 11:26
Ağbaba: Ülkemizde her  4  gençten biri işsizdir

          ·        AKP İKTİDARI GENÇLERİMİZİ İŞSİZLİĞE, GÜVENCESİZLİĞE VE GELECEKSİZLİĞE TERK ETMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.

·        ÜLKEMİZ DE HER YÜZ GENÇTEN 26’SI NE EĞİTİMDEN NEDE İSTİHDAMDAN YARARLANMAKTADIR.

·        ÜLKEMİZ, AB ÜLKELERİ ARASINDA GENÇ İŞSİZLİĞİN EN YÜKSEK OLDUĞU 5. ÜLKEDİR.

·        TÜRKİYE AB ÜLKELERİNE KIYASLA GENÇ İŞSİZLİĞİN SÜREKLİ OLARAK ARTTIĞI 2.ÜLKEDİR. BU ORANDA 1.SIRADA İZLANDA YER ALMAKTADIR

·        AB ÜLKELERİ ARASINDA KRİZDEN EN ÇOK ETKİLENEN, PORTEKİZ, İSPANYA VE YUNANİSTAN GENÇ İŞSİZLİĞİ SÜREKLİ OLARAK AZALTMADA TÜRKİYE’DEN DAHA BAŞARILIDIR.

·        ÜLKEMİZDE GENÇ İŞSİZLİĞİ SAYISI 1,2 MİLYONU AŞMIŞ

DURUMDADIR.

Ekonomik kriz, iktidarın yanıltmalarının aksine derinleşmeye devam ediyor. Kriz koşulları istihdamı geriletmeye ve işsizlik oranlarını yükseltmeye devam ediyor. Son TÜİK verilerine göre, son bir yılda işsiz sayısı 1 milyondan fazla artarken, istihdam 872 bin kişi azalmış durumdadır.

Dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 14,7 ile yani 4 milyon 668  bine yükselerek adeta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmaya yaklaşmıştır. Bu oran son on yılın en büyük işsizlik olarak ta kayıtlara geçmiştir. Ayrıca 1994 ve 2001 krizlerinde dahi işsizlik oranları bu kadar yüksek seviye de yer almamıştır. 1994  ve 2001 Krizinde işsizlik seviyesi yüzde 8,5 ile yüzde 10 arasında seyretmiştir.

İşsizlik en çok da ülkemizdeki milyonlarca genci etkilemeye devam ediyor. Türkiye, 28 AB ülkesine kıyasla genç işsizliğin en yüksek olduğu 5. ülke durumundadır. Türkiye, yine AB ülkelerine kıyasla genç işsizliğin sürekli arttığı 2. Ülke konumundadır.

Ülkemiz de her  4  gençten biri işsizdir

Ülkemizde işsizlik, en çok gençleri etkilemeye devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı 2019 iş gücü istatistiklerine göre, genç işsizliği oranı yüzde 26,7’e yükselmiş durumdadır. Bu oran Aralık ayında yüzde 24,5 iken bir önceki yıla göre yüzde 19,9 oranındaydı. Sonuç olarak elde ki bu verilere göre bir yıl önce ülkemizde geçen yıl her 4 gençten biri işsiz durumdadır.

Ayrıca son TÜİK verilerine göre ne eğitimde ne de istihdam olan gençlerin oranı yüzde 25,5 olarak hesaplanmıştır. Bu oran bir önce ki yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 oranında yer almaktaydı.  Yani ülkemiz de her yüz gençten 26’sı ne eğitimden ne de istihdamdan yararlanmaktadır.17 yıllık AKP iktidarının bir neticesi olarak gençlerimiz hem işsiz hem de güvenceli bir gelecekten yoksundur.

AKP iktidarı döneminde genç işsizliği sürekli olarak artmaktadır

AKP iktidarının son 5 yılın incelendiğinde genç işsizliği sürekli olarak artmaktadır.

Genç işsizlik oranı son 5 yılın verileri;

2015 YILINDA YÜZDE 18,6

2016 YILINDA YÜZDE 19,6

2017 YILINDA YÜZDE 20,7

2018 YILI ARALIK AYI YÜZDE 24,5

2019 OCAK AYINA GÖRE İSE YÜZDE 26,7 oranındadır.

Bu verilere göre Türkiye’de her yıl gençler işsizliğe bir adım daha sürüklenirken, AKP iktidarının sürekli olarak başlattığı istihdam seferberliği ne işsizliği ne de genç işsizliği düşürmede herhangi bir netice elde edememiştir.

AKP’nin işsizlik ve güvencesizlik ile eş değer olduğu bir kez daha tescillenmiştir.

Türkiye AB ülkeleri arasında genç işsizliğin en yüksek olduğu ülkelerden biridir

TÜİK Aralık ayı iş gücü istatistiklerine göre yüzde 26,7 ye yükselen genç işsizliği AB ülkelerine göre en yoğun genç işsizliğinin yaşandığı ülkelerden biridir. Türkiye’de genç işsizliği yaklaşık olarak 1,2 milyon civarına dayanmış durumdadır.

Türkiye genç işsizliğinde AB Ülkeleri arasında 5. Sıraya yükselmiş durumdadır.

AB üyesi ülkelerde ortalama genç işsizliği yüzde 17 civarındadır.

AKP iktidarının sürekli “Dünya’nın büyüyen en büyük 3. Ekonomisiyiz.” demesine ve “AB bizi kıskanıyor.” demesine rağmen sadece genç işsizlik verilerini AB ülkeleri ile kıyasladığımızda, bu söylemin ne denli gerçek dışı olduğu açıkça ortaya çıkıyor.

2008 Küresel finans krizinden birinci dereceden etkilenen İrlanda’da bile genç işsizlik oranı yüzde 15 civarındadır.

Bazı AB ülkelerinde genç işsizlik oranlarına baktığımızda;

Almanya’da genç işsizlik oranı yüzde 6

Belçika’da yüzde 18

İngiltere’de yüzde 12

Hollanda’da yüzde 9

Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 8

Macaristan’da yüzde 10

Avusturya’da yüzde 11

 Bulgaristan’da yüzde 10,7 civarındadır.

Türkiye, AB ülkelerine göre genç işsizliğin sürekli olarak arttığı 2. Ülkedir.

Türkiye’ye oranla genç işsizliğin yüksek olduğu ülkeler özellikle 2008 küresel finans krizinden birinci dereceden etkilenen ülkelerdir. Bu ülkeler; Yunanistan, İspanya ve Portekiz’dir. Lakin bu ülkeler, genç işsizlik oranlarını istikrarlı bir şekilde azaltmayı başarırken; Türkiye’de genç işsizlik oranları istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

·         İspanya, 2106 yılında yüzde 44,4 olan genç işsizliği, 2017 yılı içerisinde yüzde 38,6’ya

·         Yunanistan, 2016 yılında yüzde yüzde 47 olan genç işsizliği, 2017 yılında yüzde 42’ye

·         Portekiz, 2016 yılında yüzde 31 olan genç işsizliği, yüzde 23,3’ e düşürmüş durumdadır.

Yani sonuç olarak, AB ülkeleri arasında kriz koşullarından en çok etkilenen bu üç ülke, her yıl genç işsizlik oranlarını azaltmayı başarırken, ‘’Kriz falan bizi etkilemez’, ‘AB bizi kıskanıyor’’ sözleri kof çıkmış, Türkiye genç işsizliği azaltma noktasında bile bu ülkelerin çok gerisinde kalmıştır. Genç işsizliğin sürekli olarak arttığı İzlanda bu alanda 1. Sırada gelirken, Türkiye ikinci sıradadır.

Sonuç olarak AKP iktidarı, gençlerimizi, işsizliğe, güvencesizliğe ve geleceksizliğe terk etmeye devam etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.