Koç Holding, yılın ilk 9 ayında 646,9 milyar TL konsolide gelir elde ettiğini açıkladı

Koç Holding, 2022 yılının ilk 9 ayında konsolide bazda toplam 646,9 milyar lira gelir elde ettiğini, 24,1 milyar lira da kombine yatırım gerçekleştirdiğini açıkladı.

05 Kasım 2022 Cumartesi 14:19
Koç Holding, yılın ilk 9 ayında 646,9 milyar TL konsolide gelir elde ettiğini açıkladı

Koç Holding, 2022 yılının ilk 9 ayında konsolide bazda toplam 646,9 milyar lira gelir elde ettiğini, 24,1 milyar lira da kombine yatırım gerçekleştirdiğini açıkladı.

Koç Holding, yılın ilk 9 ayını kapsayan döneme ilişkin finansal sonuçlarını duyurdu. Buna göre; Koç Holding, 2022 yılının ilk 9 ayında konsolide bazda toplam 646,9 milyar lira gelir elde ederken, 24,1 milyar lira kombine yatırım gerçekleştirdi.

Açıklamada, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu'nun ilk 9 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlara ilişkin değerlendirmesine de yer verdi. Küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin devam ettiğinin altını çizen Çakıroğlu, buna karşın Koç Topluluğu olarak yatırımlarına kararlılıkla ve hız kesmeden devam ettiklerini vurguladı. Çakıroğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:

“YILIN İLK 9 AYINDA BAŞARILI SONUÇLAR ELDE ETTİK: Yılın üçüncü çeyreğinde yatırımlarımızı ve değer yaratma odaklı iş anlayışımızı kararlılıkla sürdürdük. Koç Topluluğu olarak sağlıklı bilançomuz, kuvvetli likiditemiz, geniş tedarik zincirimiz, çeşitlendirilmiş portföy yapımız, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarındaki öncü uygulamalarımız ve çalışma arkadaşlarımızın üstün gayretleri ile yılın ilk 9 ayında başarılı sonuçlar elde ettik. Her fırsatta dile getirdiğim üzere başarılarımızı hiçbir zaman sadece finansal sonuçlardan ibaret görmüyoruz. Ülkemizin geleceğine olan kuvvetli inancımızla, yatırımlarımıza kararlılıkla ve hız kesmeden devam ediyoruz.

SON 5 YILDA YAPTIĞIMIZ TOPLAM YATIRIM 72,6 MİLYAR TL’YE ULAŞTI: Yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiğimiz 24,1 milyar TL’lik kombine yatırım ile son 5 yılda yaptığımız toplam yatırım 72,6 milyar TL’ye ulaştı. Yılın geri kalan döneminde ihtiyatlı bir yaklaşımla faaliyetlerimizi sürdürürken, ülkemiz ve Topluluğumuz için değer yaratmaya devam edeceğiz. Sahip olduğumuz bu anlayışın hem ülkemizde hem de küresel çapta takdir görmesi bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Forbes’un ‘Dünyanın En İyi İşverenleri’ araştırmasında altı yıldır üst üste Türkiye’nin bir numaralı işvereni seçilmemiz bunun en önemli göstergesi. Ayrıca yine dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Global 500’de bu yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

ARÇELİK, KÜRESEL BÜYÜMESİNİ EMİN ADIMLARLA SÜRDÜRÜYOR: Koç Topluluğu faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde güçlü performansını 2022’nin üçüncü çeyreğinde sürdürdü. Küresel büyümesini emin adımlara sürdüren Arçelik, 2019’da giriş yaptığı Bangladeş’te rekabet gücünü artırmasına katkı sağlayacak yeni bir beyaz eşya üretim tesisinin temelini attı. Dünyada pek çok pazarda markalarıyla liderliğini koruyan Arçelik, tüm iş süreçlerini sürdürülebilirlik odağında dönüştürmeye de devam ediyor. Romanya’nın Ulmi kentindeki çamaşır makinesi fabrikası, Dünya Ekonomik Forumu tarafından verilen ‘Sustainability Lighthouse’ unvanına layık görüldü. Fabrikamız, enerji ve su verimliliğini artırmak için yenilikçi teknolojileri kullanarak sürdürülebilir üretime öncülük ediyor.

FORD OTOSAN’IN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HEDEFLERİNE ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM: Türk otomotiv sanayinin ihracat şampiyonu Ford Otosan çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında daha fazla fayda yaratma amacıyla uzun dönemli sürdürülebilirlik hedeflerini paylaştı. Otomotiv ekosisteminde dönüşümün öncüsü olma yolunda güçlü, kapsamlı ve kararlı adımları içeren bu hedeflerin 2050 yılında karbon nötr olma hedefimize önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Ford Motor Company’nin Romanya'daki Craiova fabrikasının Ford Otosan bünyesine katılmasıyla birlikte, elektrikli araçlar alanındaki çalışmalarımız da hız kazandı. Ford Otosan’ın global markası Ford Trucks, Türkiye’de geliştirilen ve üretilen ilk yüzde 100 elektrikli ağır ticari aracı tanıttı. Yurt içi traktör pazarındaki liderliğini koruyan TürkTraktör’de traktör dışı iş alanlarından gelen katkı artarken, Tofaş ise toplam pazardaki açık ara liderliğini, Egea’nın başarılı performansıyla pekiştirdi.

ENTEK’İN TÜPRAŞ’A DEVRİNE İLİŞKİN SÜREÇ TAMAMLANDI: Entek’in Tüpraş’a devri, şirketin üretim portföyüne ve ülkemizin temiz enerji geleceğine ciddi bir ivme kazandıracak. Tüpraş'ın stratejik dönüşüm yolculuğundaki attığı bu önemli adım şirketin üretim portföyüne ve ülkemizin temiz enerji geleceğine ciddi bir ivme kazandıracak. Aygaz’ın LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere Bangladeşli United Enterprises & Co. Ltd ile kurduğu ortak girişim United Aygaz ise ağustos ayı itibarıyla Bangladeş LPG pazarında satışa başladı.

YAPI KREDİ, ATTIĞI ADIMLARLA SEKTÖRÜNDE ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR: Bankacılık sektöründe Yapı Kredi ülke ekonomisine sağladığı katkıyı bu dönemde de sürdürüyor. Türk lirası mevduat tabanını pekiştiren bankamız, KOBİ’lere sağladığı sınırsız desteğin yanı sıra bireysel bankacılık alanında attığı güçlü adımlarla da sektöründe adından söz ettirmeye devam ediyor. Fintech alanında ise yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Ülkemizin en inovatif şirketleri arasında yer alan ve her gün 6 milyona yakın işlemi güvenle yöneten Token, iştiraki Token Ödeme Hizmetleri ve E-Para A.Ş. ile Ödero markası altında ödeme hizmetleri vermeye başladı. Token, fiziksel ödeme cihazlarındaki sektör liderliği ile tecrübesini, online ödeme ve elektronik para tarafına taşıyarak uçtan uca bir ödeme deneyimi sağlayacak.

ÇAĞDAŞ SANATIN ÇOK DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞMASINA KATKI SUNMAKTAN GURUR DUYUYORUZ: İstanbul’u çağdaş sanatın buluşma noktası haline getiren İstanbul Bienali’nin 2007 yılından bu yana Koç Holding sponsorluğunda düzenleniyor. 17 Eylül–20 Kasım tarihlerinde gerçekleşen İstanbul Bienali ile pandemi sebebiyle bir süredir sekteye uğrayan kültür ve sanat hayatının yeniden canlandığını görmek hepimizi çok mutlu etti. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ömer Koç tarafından yapılan açıklamayla 2007 yılından bu yana sürdürdüğümüz İstanbul Bienali sponsorluğumuzu 2036’ya kadar uzatma kararı aldığımızı da bu bienal vesilesiyle duyurduk. Bienal’e uzun soluklu sponsorluk desteği veren bir kurum olarak, çağdaş sanatın çok daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sunmaktan gurur duyuyoruz. 

EĞİTİM YATIRIMLARINI GERÇEKLEŞTİRMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ: Ülkemizi geleceğin dünyasında daha da itibarlı konumuna taşıyacak en önemli alan hiç kuşkusuz eğitim. Vehbi Koç Vakfı’nın sürdürülebilir ve çarpan etkisi yüksek modelleriyle, Türkiye’nin aydınlık yarınlarına hizmet edecek eğitim yatırımlarını gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz. Bu anlayışla 34 yıl önce kurulan ve üstün standartlarıyla uluslararası çapta başarılı öğrenciler yetiştiren Koç Okulu’nun ülkemize ve dünyaya örnek olacak bir okul yaratma vizyonuyla tasarlanan Koç Okulu Yeni Lise Binası’nın açılışını yaptık.”

Son Güncelleme: 05.11.2022 14:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.