Taksimetrelerin tarife yükleme işlemleri yeniden düzenlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Taksimetre Muayene Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; taksimetrelerin tarife yükleme işleminde sadece ilgili kurum, kuruluş tarafından belirlenen açılış ücreti, zaman tarifesi, mesafe tarifesi ile birim zaman ve birim mesafeyi içeren değerler yüklenecek, bunun dışında başka işlem yapılamayacak. Değişiklikler, 1 Ocak 2023'ten itibaren uygulanacak.

28 Mayıs 2022 Cumartesi 11:31
Taksimetrelerin tarife yükleme işlemleri yeniden düzenlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Taksimetre Muayene Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; taksimetrelerin tarife yükleme işleminde sadece ilgili kurum, kuruluş tarafından belirlenen açılış ücreti, zaman tarifesi, mesafe tarifesi ile birim zaman ve birim mesafeyi içeren değerler yüklenecek, bunun dışında başka işlem yapılamayacak. Değişiklikler, 1 Ocak 2023'ten itibaren uygulanacak.

Taksimetre Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanacak yönetmelik, şu düzenlemeleri öngörüyor:

KULLANICI SORUMLU OLACAK: Taksimetrelerin piyasaya arzından sonraki muayene işlemlerinin yaptırılmasından ve taksimetreye uygulanan damgaların muhafaza edilmesinden kullanıcı sorumlu olacak. Taksimetrelerde ilgili kurum, kuruluş tarafından belirlenen güncel tarife değerlerinin kullanılması gerekecek.

TAMİR VE AYAR SERVİSLERİNCE YAPILACAK: Taksimetrelerin, tamir ve/veya ayarları, tamir ve ayar servislerince yapılacak. Tarife yükleme işleminde sadece ilgili kurum/kuruluş tarafından belirlenen açılış ücreti, zaman tarifesi, mesafe tarifesi ile birim zaman ve birim mesafeyi ihtiva eden değerler yüklenecek ve bunun dışında başka işlem yapılamayacak.

UZAKTAN TARİFE YÜKLENECEK TAKSİMETRELER: Uzaktan tarife yükleme özelliği olan taksimetreler için tarife yükleme işlemi, tarife değişiklik tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde üreticisi tarafından uzaktan yapılabilecek. Önceden tarife yüklemeye uygun olan taksimetrelere tarife yükleme işlemi, ilgili il müdürlüğünün uygun görmesi halinde, tamir ve ayar servislerince ilgili kurum/kuruluş tarafından yayımlanan tarife değişiklik tarihinden 20 iş günü öncesinden yapılmaya başlanabilecek.

KELEBEK MÜHÜR UYGULANACAK: Tamir ve ayar servisi, yaptığı tarife yükleme işlemi, tamir işlemi ve/veya ayar işlemi sonrasında taksimetrenin ayarlarına müdahale edilebilecek tüm noktalarına kelebek mühür uygulayacak. Asgari olarak taksi plakası, taksimetre marka, model ve seri numarası, işlem tarihi, işlemin tanımı ve kelebek mührün seri numarasını içeren 2 nüsha belge düzenleyecek ve belgenin 1 nüshasını kullanıcıya teslim edecek. Bu işlem için kullanılacak kelebek mühürler, geri dönüşümsüz olarak bir kez kullanılabilen ve çıkartıldığında tahrip olan özellikte, üzerinde seri numarası, yetki belgesi numarası ve iş yeri uygunluk belgesi numarasını içerecek şekilde tamir ve ayar servislerince yaptırılacak.

ÜRETİCİ ELEKTRONİK ORTAMDA GÖNDERECEK: Üretici, yaptığı uzaktan tarife yükleme işlemi sonrasında işleme ait asgari olarak taksi plakası, taksimetre marka, model ve seri numarası, yüklenen tarife bilgisi ve yükleme tarihini içerecek şekilde elektronik imzalı belge düzenleyerek kullanıcıya elektronik ortamda gönderecek.

Kullanıcı, tamir ve ayar servisi tarafından taksimetreye uygulanan ve damga hükmünde olan kelebek mührü sonraki muayene işlemine veya tamir ve ayar işlemine kadar muhafaza etmekle yükümlü olacak.

DAMGALARIN SÖKÜLEREK YAPILAN HER TÜRLÜ TAMİR VE AYAR İŞLEMİNDEN SONRAKİ MUAYENE DE İLK MUAYENE SAYILACAK: Meydana gelecek arıza veya teknik/teknolojik ihtiyaçlar sebebiyle taksimetre kullanıcılarının talepleri üzerine damgaların sökülerek yapılan her türlü tamir ve ayar işleminden sonra yapılan muayene de ilk muayene sayılacak. Taksimetrenin, araca ilk defa montajının yapılmasından veya periyodik, ani ve şikayet muayeneleri sonucunda damgaları iptal olunan taksimetrelerin tip onayı değişikliğine sebep vermeyecek tamir ve ayar işlemlerinden sonra 10 iş günü içerisinde kullanıcı tarafından ilk muayenesi yaptırılacak. Taksimetrenin periyodik muayene geçerlilik süresi 1 yıl olacak.

MUAYENE SÜRECİ KAMERA İLE KAYIT ALTINA ALACAK VE KAYITLAR EN AZ 1 YIL SAKLANACAK: 1 Ocak 2023'ten itibaren muayene servisi, taksimetrenin takılı olduğu taksinin plakasının da görüleceği şekilde, zamana ve mesafeye göre çalışma kontrol işlemlerinin yapıldığı muayene sürecini kamera ile kayıt altına alacak ve bu kayıtları en az bir yıl saklayacak. Servis, bakanlığın talep etmesi halinde kayıtları bakanlığa sunacak. Geçerliliği devam eden metrolojik muayene belgeleri, ilgili aracın 2023 yılı içerisindeki ilk araç muayenesi tarihine kadar geçerli olacak. Bugünden 20 iş günü öncesine kadar olan dönemde, tamir, ayar veya tarife değişikliği yapılarak kelebek mühür veya sitikır mühür uygulanmış durumdaki taksimetrelerin muayeneleri 20 iş günü içerisinde tamamlanacak. Bu kapsamda düzenlenen metrolojik muayene belgeleri, ilgili aracın 2023 yılı içerisindeki ilk araç muayenesi tarihine kadar geçerli olacak.

Anka

Son Güncelleme: 28.05.2022 14:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.