Atila Sertel: "Kızılay'ın başındaki Kerem Kınık'ı istifaya ve Kızılay kuruluşunu şeffaflığa davet ediyorum"

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Kızılay’ın başındaki Kerem Kınık’ı istifaya ve Kızılay kuruluşunu şeffaflığa davet ediyorum. Kızılay aldığı tüm yardımları, her şeyi kendi internet sitesinde paylaşmak durumunda. Türkiye’de topladığı kan miktarını, sattığı kan ve trombosit miktarını, bedellerini ne kadar yiyecek içecek ne kadar yardım aldığını ve nerelere ne yardımı yaptığını kendi internet sitesinde paylaşmak zorunda” dedi. 

02 Mart 2023 Perşembe 12:31
Atila Sertel: "Kızılay'ın başındaki Kerem Kınık'ı istifaya ve Kızılay kuruluşunu şeffaflığa davet ediyorum"

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Kızılay’ın başındaki Kerem Kınık’ı istifaya ve Kızılay kuruluşunu şeffaflığa davet ediyorum. Kızılay aldığı tüm yardımları, her şeyi kendi internet sitesinde paylaşmak durumunda. Türkiye’de topladığı kan miktarını, sattığı kan ve trombosit miktarını, bedellerini ne kadar yiyecek içecek ne kadar yardım aldığını ve nerelere ne yardımı yaptığını kendi internet sitesinde paylaşmak zorunda” dedi.

Sertel, bugün yaptığı açıklamada, 26 ve 27. dönemde TBMM Başkanlığı’na Kızılay’ın faaliyetleri ve Kızılay hakkındaki iddialarla ilgili çok sayıda soru önergesi verdiğini belirterek, bu önergelerin ya yanıtlanmadığını ya da içeriğinde bilgi olmayan yanıtlar olduğunu söyledi. Sertel, “Kızılay şeffaf olmalı ama Kızılay şeffaf olmadığı gibi nasıl yönetiliyor bu konuda kamuoyu da çok derin şüpheler içerisinde. Çünkü milletvekillerinin verdiği soru önergelerine yanıt vermeyenler halka hiç yanıt vermiyorlar. Tekrarlıyorum; Kızılay bütün faaliyetlerini internet sitesinden açık ve şeffaf olarak yayınlamalıdır ama bu ancak Kerem Kınık’tan sonra olacaktır” diye konuştu.

Sertel, şunları söyledi:

“SEKİZ SORU ÖNERGEME VERİLEN YANIT HİÇ DE TATMİN EDİCİ DEĞİL. HATTA YANIT VERİLMEYENLER DE VAR”

“Kızılay’ın başındaki Kerem Kınık’ı istifaya ve Kızılay kuruluşunu şeffaflığa davet ediyorum. Kızılay aldığı tüm yardımları, her şeyi kendi internet sitesinde paylaşmak durumunda. Türkiye’de topladığı kan miktarını, sattığı kan ve trombosit miktarını, bedellerini ne kadar yiyecek içecek ne kadar yardım aldığını ve nerelere ne yardımı yaptığını kendi internet sitesinde paylaşmak zorunda. Bunun için Kızılay’a çok sayıda soru önergesi verdim. İçişleri Bakanlığı aracılığıyla kamuoyuna açıklanması için çok çaba sarf ettim. Sekiz soru önergeme verilen yanıt hiç de tatmin edici değil. Hatta yanıt verilmeyenler de var.

İlk soru önergemi 4 Aralık 2019’da vermişim. Sağlık Bakanlığı, SGK ve Türk Kızılay’ı tarafından yürütülen Plazma Fraksiyonu Projesi çerçevesinde birçok hastalıkta kullanılan plazmadan elde edilen ürünlerin temini için 18 şirket ihaleye girmiş teklif vermişti. 2017 yılında Murat Sancak’a bu ihale verilmişti. Bu doğrultuda sordum; ‘Firmaya ihale edilen proje hayata geçmiş midir? Geçirilmediyse nedeni nedir? Bu soru önergem yanıtsız kaldı.

“KIZILAY’A ENSAR VAKFI’NA BAĞIŞLADIĞI 8 MİLYON DOLARIN HESABINI SORMUŞTUM”

İkinci soru önergem Elazığ-Malatya depreminin ilk günü para yardımıyla tepki çeken Kızılay’a Ensar Vakfı’na bağışladığı 8 milyon doların hesabını sormuştum. Başkentgaz’ın kendisine yaptığı bağışı aktararak yaptığını söylemişti Kızılay ve vergi kaçırmanın usulüne uygun olduğu zaman mübah olduğunu söylemişti.  Kızılay yönetimi. Buna ilişkin İçişleri Bakanının verdiği yanıt ‘derneğin kararları tüzüğüne göre yetkili kurullarca alınıp, uygulanmıştır’ olmuştu.

Yine Kızılay’a İzmir Şubesi tarafından dağıtılan alışveriş kartlarından 500’ünün kaybının nedenini sormuştum. ‘Nasıl kayboldu, kimlere verildi, 144 bin tutarında bir açık var, müfettiş görevlendirecek misiniz’ demiştim, İçişleri Bakanı “Konunun incelenmesi için ilgili denetime başlanmıştır” demişti fakat bu olayın da üstü kapatıldı.

“HANGİ ÜLKELERDE NE KADAR KURBAN KESTİĞİNİ NE KADAR ET DAĞITTIĞINI SORMUŞTUM”

2021 yılında Kızılay’a yapılan kurban bağışlarını sordum. Son 5 yılda bağışlanan küçükbaş, büyükbaş hayvan sayısını, Kızılay’ın hangi ülkelere ne kadar kurban bağışladığını ve hangi ülkelerde ne kadar kurban kestiğini ne kadar et dağıttığını sormuştum. ‘Dernek olarak tüzüğüne uygun şekilde işlerini yürütmektedir’ şeklinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıt verilmişti. Kızılay’ın son olarak genel merkez ve tüm şubeleri dahil hangi tarihten denetimden geçirildi diye sordum, Süleyman Soylu ‘Dernekler kanununa göre işlevini görmektedir’ diye yanıt vermişti.

“ALINAN ÜCRETLERİ SORDUM”

“Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın İstanbul Ticaret Odası’nda yer alan 12 şirket kaydının bulunduğunu ve bu Kızılay bünyesindeki şirketlerin başkanı olarak Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın görev gördüğünü Kerem Kınık’ın yönetim kurulu üyesi veya başkanı olarak bu bağlı şirketlerden ne kadar para aldığını ve bu konuda bir inceleme yapılıp yapılmadığını sordum. Kızılay Yatırım Holding, Kızılay İçecek Sanayi, Kızılay Gayrimenkul Girişimi, Kızılay Sağlık A.Ş., Kızılay Kültür Sanat Ticaret A.Ş., Kızılay Çadır ve Tekstil Anonim Şirketi bu şirketlerden Kerem Kınık’ın ne ücret aldığını sormuştum, üç yıl önce sordum. Kendisi benim yanlış bilgi verdiğimi kamuoyuna söylemiş ve beni mahkemeye vereceğini söylemişti. Hala mahkemeye verilmeyi bekliyorum.  

‘Kızılay yılda kaç ünite kan topluyor. Bu kanlar stoklarda mı tutuluyor. Bunlar nasıl değerlendiriliyor. Trombositten elde edilen gelir nedir’ diye sordum. Bugün Kızılay’ın bağış yoluyla elde ettiği taşınmaz sayısı nedir, yüzde kaçı satılmıştır ne kadar gelir elde edilmiştir, yıl yıl açıklanmasını istedim.

“KIZILAY BÜTÜN FAALİYETLERİNİ İNTERNET SİTESİNDEN AÇIK VE ŞEFFAF OLARAK YAYINLAMALIDIR”

Kızılay şeffaf olmalı ama Kızılay şeffaf olmadığı gibi nasıl yönetiliyor bu konuda kamuoyu da çok derin şüpheler içerisinde. Çünkü milletvekillerinin verdiği soru önergelerine yanıt vermeyenler, halka hiç yanıt vermiyorlar. Tekrarlıyorum; Kızılay bütün faaliyetlerini internet sitesinden açık ve şeffaf olarak yayınlamalıdır ama bu ancak Kerem Kınık’tan sonra olacaktır.”

Son Güncelleme: 02.03.2023 14:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.