CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç: "İktidara gelir gelmez hızla, yeşil enerji dönüşümünü başlatacağız"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Öztunç, "Amacımız, Türkiye’yi modern ekonomi alanında atılım yapan bir ülke haline getirmek, dijital ekonomi altyapısı oluşturmak ve yeşil enerji yatırımlarını ülkemize çekmek. İktidara gelir gelmez hızla, yeşil enerji dönüşümünü başlatacağız. Bu alandaki yatırımlar için uygun ortamı sağlayacağız ve o paydaşları ülkemize getireceğiz. Bilime, yeni teknolojilere, sürdürülebilir enerjiye yatırım yapmak en büyük önceliğimiz" dedi.

03 Kasım 2022 Perşembe 15:03
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç: "İktidara gelir gelmez hızla, yeşil enerji dönüşümünü başlatacağız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CANLI:

Öztunç'un açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

TEMİZ YATIRIM, TEMİZ ENERJİ, GÜÇLÜ ÜRETİM 

"Dünya büyük bir iklim krizinin göbeğinde. Bu yüzden kalkınma odağımıza sürdürülebilirliği almak zorundayız. Yenilikçi çözümleri, yenilikçi paydaşları devreye almak zorundayız. Ama iktidarın yaptığı gibi göstermelik hareketlerle, gerçeğin üstünü örten makyajlarla değil; güçlü ve ayakları yere basan, gerçek bir vizyonla yürüyeceğiz.  İşte Sayın Genel Başkanımızın, yenilikçi teknolojilere ve sürdürülebilirliğe odaklı yatırım fonlarını ülkemize getirmek üzere başlattığı büyük hareket ile odaklandığı konu da budur.  Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, önce ABD’de bilim ve teknoloji alanında ülkemizden dünyaya açılan ve dünyanın en parlak beyinleriyle bir araya geldi; şimdi de bu hareketin ikinci adımı olarak İngiltere’de dünyanın en büyük teknoloji ve yeşil enerjiye odaklı yatırım fonlarıyla önemli görüşmeler gerçekleştiriyor. "

KATMA DEĞER ÜRETEMİYORUZ

"Hedefimiz net:  Türkiye olarak yeni nesil kaynaklara odaklı kalkınma modeliyle güçlü bir sıçrama yapmak. Ülkemizdeki üretim büyük oranda fason üretime dayalı. Katmadeğer üretemiyoruz. Eski sanayi kodlarıyla ilerleyemeyeceğimiz artık gün gibi ortada. Bu cendereden kurtulup “ucuz iş gücü ihraç etmek” yerine, ekonomimizi bu yeni dönüşüme adapte etmek zorundayız. Bunu yaparken de dünyayı, çevreyi, toplumu gözeten kaynakları ülkemize getirmek zorundayız. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı bunu başaracaktır. İnovasyonu tüketen bir pazardan inovasyonu üreten bir pazara dönüşmekten başka çaremiz yok. Ülkemizin üretken gücünü verimli bir şekilde kullanmak ve dünya ile rekabet etmek için yeni iş modellerini ülkemize getirmek burada çok önemli iki hedeftir. Amacımız, Türkiye’yi modern ekonomi alanında atılım yapan bir ülke haline getirmek, dijital ekonomi altyapısı oluşturmak ve yeşil enerji yatırımlarını ülkemize çekmek. İktidara gelir gelmez hızla, yeşil enerji dönüşümünü başlatacağız. Bu alandaki yatırımlar için uygun ortamı sağlayacağız ve o paydaşları ülkemize getireceğiz. Bilime, yeni teknolojilere, sürdürülebilir enerjiye yatırım yapmak en büyük önceliğimiz. Türkiye büyürken aynı zamanda karbon ayak izini nötrlemiş, sürdürülebilir çevresel ve kentsel yapılarını oluşturmuş olacak. Dünyadaki bu hızlı dönüşüme cevap veren güven ve altyapının sağlanması Türkiye’nin geleceği için hayati önem taşıyor. Küresel ölçekte yeni, akıllı ve sürdürülebilir bir altyapı kuracağız." 

TEMİZ SERMAYE, YENİ İŞ MODELLERİ

"Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılı vizyonumuzu kurgularken ülkemize istihdam yaratan güçlü yatırımcıları, temiz sermayeyi, üretken zihinleri nasıl çekeceğimizi adım adım çalışıyoruz. Türkiye’ye hızla nefes aldırmak ve bu derin krizden çıkarken yeni bir sayfa açacak atılımları yapmak üzere çalışıyoruz. Bu yatırımların önemli bir bölümünü çevreyi koruyan yeşil enerji yatırımlarından oluşacak. Ülkemizin üretken gücünü verimli bir şekilde kullanmak ve dünya ile rekabet etmek için yeni iş modellerini ülkemize getireceğiz. Temiz Yatırım, Temiz Enerji ve Güçlü Üretim. Ana odağımız budur. Türkiye büyüyecek ama aynı zamanda büyürken doğasını, sularını ve ormanlarını koruyarak güçlü bir ekonomiye sahip olacak. Bu anlamda yenilikçi teknolojiler ve yaratıcı insan gücünün etkin biçimde kullanıldığı iş modelleri sayesinde, ülkemizi dünyayla rekabet ederken aynı zamanda doğasını koruyan ülkeler klasmanına çıkartacağız. 

Son Güncelleme: 03.11.2022 15:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.