Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri: Türkiye'nin Yüzde 35 Enerji Fazlası Var, Sinop Nükleer Santrali'ne İhtiyacı Yok

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE), Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesine karşı, ÇED raporunun iptali için dava açtı. DAÇE, Türkiye’nin TEİAŞ verilerine göre yüzde 35, Cumhurbaşkanlığı ve Enerji Bakanlığı verilerine göre yüzde 31 enerji fazlası bulunduğunu, nükleer santraldan üretilecek elektriğe ihtiyacı olmadığını belirtti.

13 Ekim 2020 Salı 09:45
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri: Türkiye'nin Yüzde 35 Enerji Fazlası Var, Sinop Nükleer Santrali'ne İhtiyacı Yok

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE), Akkuyu Nükleer Santralı projesine karşı, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun iptali için dava açtı. DAÇE, Türkiye’nin TEİAŞ verilerine göre yüzde 35, Cumhurbaşkanlığı ve Enerji Bakanlığı verilerine göre yüzde 31 enerji fazlası bulunduğunu, Sinop NGS’den üretilecek elektriğe ihtiyacı olmadığını belirtti.

Derneklerin gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, Ege Çevre ve Kültür Programı (EGEÇEP),  Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği , Çan Çevre Derneği , Yeşil Artvin Derneği ,Ordu Çevre Derneği , Adana Tabip Odası ,Tekirdağ Tabip Odası ve 6 kişi ile birlikte Sinop Akkuyu NGS projesinin ÇED raporunun iptali için dava açtıklarına yönelik açıklama yaptı. Açıklamada, Akkuyu projesinin ÇED sürecinin hukuka aykırı olduğu iddiası yer alırken, "Sinop NGS ÇED raporunda iklim krizine bağlı göçlerin yaratacağı milli güvenlik sorunu, iklim değişikliğinin yarattığı jeolojik, hidrolojik, klimatolojik destabilizasyon  nedeniyle dünyada hiçbir kara parçasının nükleer santral kurmak  ve işletmek için güvenli olmadığı yönündeki bilimsel gerçeklikler  değerlendirilmemiş, nükleer nedeniyle  gelecekte yaşanacak bütün sorunlar görmezden gelinmiştir” denildi.

Açıklamada,  Türkiye’nin TEİAŞ verilerine göre yüzde 35, Cumhurbaşkanlığı ve Enerji Bakanlığı verilerine göre yüzde 31 enerji fazlası bulunduğunu, Sinop NGS’den üretilecek elektriğe ihtiyacı olmadığı belirtildi.

“NÜKLEER SANTRAL, JAPONYA FUKUSHİMA’DA TROİD KANSERİ RİSKİNİ 500 KAT ARTTIRDI”

Açıklamada, Japonya’da Fukushima Nükleer Santrali faciasının, Dünya Sağlık Örgütü tarafından nükleer kazayla direkt bağlantısı bulunan tek kanser türünün troid kanseri olduğu bilgisi verilirken, facianın Japonya’da troid kanseri riskini çocuklarda 500 kat, yetişkinlerde ise 29 kat arttırdığı ifade edildi. Açıklama’da Sağlık Bakanlığı’nın ÇED raporu iptal davasıyla ilgili bilgilendirilmesi istendi.

“NÜKLEER SANTRAL MİLLİ GÜVENLİK SORUNU OLUŞTURUR”

Açıklamada, “iklim değişikliği nedeniyle  yaklaşık 500 milyon insanın 10-20 yıl içinde  Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan  göç edeceği bekleniyor, sınırlarımıza dayanacak 10 milyonlarca iklim mültecisinin yaratacağı güvenlik riski nedeniyle Türkiye’de  nükleer santral kurulması milli güvenliğimizi tehdit etmektedir” ifadesine yer verilerek Cumhurbaşkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu’nun ilgili dava ile ilgili bilgilendirilmesi istendi.

Son Güncelleme: 13.10.2020 10:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.