İşçi Federasyonları; Ekonomik Sıkıntının Faturası İşçiye Kesiliyor

Türk- İş ve DİSK tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında kıdem tazminatı sisteminin değiştirilerek fona devredilmek istenmesine karşı 81 ilde basın açıklaması yaptı. Ankara’daki açıklamalarda “Kıdem tazminatıma dokunma” mesajı verilirken, Türkiye ekonomisindeki sıkıntıların işçiye yüklendiği vurgulandı ve “Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz” denildi. Hak- İş ise yaptığı yazılı açıklamada “uygulanabilir ve sürdürülebilir bir noktaya taşınmasını garanti edecek güçlü bir sistem talep etmekteyiz” ifadelerini kullanarak, diyaloğa açık olduklarını duyurdu.

29 Haziran 2020 Pazartesi 14:35
İşçi Federasyonları; Ekonomik Sıkıntının Faturası İşçiye Kesiliyor

Türk- İş ve DİSK tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında kıdem tazminatı sisteminin değiştirilerek fona devredilmek istenmesine karşı 81 ilde basın açıklaması yaptı. Ankara’daki açıklamalarda “Kıdem tazminatıma dokunma” mesajı verilirken, Türkiye ekonomisindeki sıkıntıların işçiye yüklendiği vurgulandı. Sendikalar, “Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz” dediler. Hak- İş ise yaptığı yazılı açıklamada “uygulanabilir ve sürdürülebilir bir noktaya taşınmasını garanti edecek güçlü bir sistem talep etmekteyiz” fidelerini kullanarak, diyaloğa açık olduklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) ile kıdem tazminatının fona devir edilmek istenmesine karşı Türk- İş ve DİSK 81 ilde basın açıklaması düzenledi. Her iki konfederasyon da “Kıdem tazminatıma dokunma” mesajı verdi.

Türk- İş Genel Merkezi önünde düzenlenen basın açıklamasında hükümetin getirmek istediği düzenlemeye tepki gösteren Türk Metal Sendikası Ankara 3 No’lu Şube Başkanı Nihat Zengin, “25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur” diye konuştu.

Ekonomik sıkıntıların aşılması için çözümün yine işçide arandığının altını çizen Zengin, “Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

GÖRGÜN: "KIDEM TAZMİNATI ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİDİR" 

DİSK’in Başkent’teki Ankara Bölge Temsilciliği önünde de açıklama yapıldı. Eyleme, CHP İzmir Milletvekili ve eski DİSK Genel Başkanı Kani Beko da destek verdi. DİSK Ankara Bölge Temsilci Tayfun Görgün, koronavirüs sürecinde hükümetin işçilere yardımcı olması gerekirken ‘elini işçinin cebine attığını’ söyleyerek, kıdem tazminatında en ufak hak kaybına izin vermeyeceklerini vurguladı: “Kıdem tazminatı kumbaramızda biriktirdiğimiz alınterimizdir. Çocuklarımızın geleceğidir.”

Sosyal İş Genel Başkanı Mustafa Aguş ortak basın açıklamasını okuyarak, şunları belirtti:

“Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatımız fona aktarılarak, bir yandan da 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar başta olmak üzere esnek güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırarak kıdem tazminatı hakkı yok edilmek istenmektedir.”

“Pandemi koşullarında 82 milyon insan yaşam mücadelesi verirken, işçiler olarak bizler, canımızı, işimizi ve gelirimizi korumak için mücadele verirken, işsizlik rekorlar kırmışken, ülkeyi yönetenler kıdem tazminatımıza el uzatmak ve daha esnek, daha güvencesiz, kölece çalışma dayatmaktadır.”

Hak- İş ise Başkanlar Kurulu’nun ortak kararını yazılı olarak açıkladı. Açıklamada şu ifadeleri yer verildi: “Ülkemizde yeni bir modelin kurulabilmesi için tüm işçi ve işveren konfederasyonlarının ve devletin birlikte yürüteceği bir sosyal diyalog mekanizması çerçevesinde çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğini savunmaktayız. Kıdem tazminatının hak edilmesi ve erişilmesi konusunda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir noktaya taşınmasını garanti edecek güçlü bir sistem talep etmekteyiz. Çalışma hayatının en önemli konularından biri olan kıdem tazminatının uygun bir zamanda, katılımcı bir yöntem ve pozitif bir yaklaşım ile çalışanlar lehine çözüme kavuşturulmasını konuşmaktan ve tartışmaktan yana olacağız.”

Son Güncelleme: 29.06.2020 15:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.