Bekaroğlu: “Türkiye’nin beka sorunu Erdoğan ile Bahçeli’dir!”

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Mehmet Bekaroğlu, “Türkye’nin beka sorunu vardır. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ve Sayın Bahçeli Türkiye’nin beka sorunu olan iki zâttır” dedi.

Bekaroğlu: “Türkiye’nin beka sorunu Erdoğan ile Bahçeli’dir!”

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Mehmet Bekaroğlu, “Türkye’nin beka sorunu vardır. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ve Sayın Bahçeli Türkiye’nin beka sorunu olan iki zâttır” dedi.

13 Şubat 2019 Çarşamba 16:12
Bekaroğlu: “Türkiye’nin beka sorunu Erdoğan ile Bahçeli’dir!”

İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?

Son birkaç gün içinde ülkede meydana gelen olaylara bakıldığında bir beka sorunu olduğunun görüldüğünü belirten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Çekmeköy’de UH-1 tipi bir askeri helikopter düşüyor ve 4 tane askerimiz şehit oluyor. Ailelerine, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz. 2,5 ay önce 1,5 km. mesafede yine aynı üsten kalkan aynı tip helikopter düşmüş ve 5 askerimiz şehit olmuştu.”dedi. Askeri yetkililerin acı olay sonrası yoğun yerleşim birimleri içinde kalan 4. Kara Havacılık üs komutanlığını taşınacağı yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Bekaroğlu, “Buraların yoğun yerleşim birimleri olmasıyla bu kazaların olması arasında bir ilişki var mı? Peki, burada bu kadar ciddi bir risk varsa bugüne kadar neredesiniz TSK’nın sayın yetkilileri, niye daha evvel taşımadınız? İşte bu beka sorunudur. İnsan, insandan söz ediyoruz. Bu hakkı size kim veriyor? Bu dosyaya siz de eklenecek misiniz sanık olarak? Bu kadar ucuz mu insan hayatı?”diye konuştu.  

Yine birkaç gün önce Kartal Cevizli Mahallesinde 8 katlı binanın çökmesi sonucu 21 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Bekaroğlu, her iki olayın da cinayet olduğunu, sorumluların çıkar uğruna riski görmezden gelen iktidar olduğunu söyledi. Kartal’daki Yeşilyurt Apartmanının çökmesinin ardından hemen yanındaki binaların da riskli olduğunun ifade edildiğini, bununla beraber Şişli’de, Küçükçekmece’de ve Rize’de benzer riskli binaların bulunduğuna ilişkin haberler alındığını ifade eden Bekaroğlu, “İşte bunların hepsi beka sorunudur” dedi.

“21 KİŞİ KATLEDİLDİ; SORUMLULARI ERDOĞAN, YILDIRIM, ÖZHASEKİ VE KURUM”

Bu olayların birinci derece sorumlularının son iki seçim öncesi imar affı çıkaran başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, seçim paketine imar affı konularak İstanbul adayı yapılan Binali Yıldırım, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki ve o zaman TOKİ’de genel müdür olan şimdiki Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğunu ifade eden Bekaroğlu, şunları söyledi:

“Suç duyurusunda bulunacağım biraz sonra. Hükümet arka arkaya iki seçim öncesi imar barışı diye iki kez kanun çıkardı. Biri geçen sene 24 Haziran seçimleri öncesi Mayıs ayında çıktı, ikincisi de Sayın Binali Yıldırım’a seçim paketi olsun diye Boğaziçi de eklenerek Aralık ayında çıkarılan imar affı. Bu kanun çıkarken hem Plan ve Bütçe Komisyonunda hem Genel Kurul’da bunun ne anlama geldiğini biz ve diğer muhalefet milletvekilleri anlattık. Bu yaptığınız tehlikeli bir şey. Bu 70 sene önce İstanbul’a gelen birinin başını sokacağı tek göz bir evin affı değil; eğer öyleyse biz de buna hayır demeyiz. Ama öyle değil. TMMOB’un ve bağımsız kuruluşların raporları var; Türkiye’de 20 milyon civarındaki yapı stoğunun yarısı riskli. Kartal’da Yeşilyurt apartmanı çöktü, bunu konuşuyoruz ama Türkiye’nin her tarafında 10 milyon bina riskli. Plan-Bütçe Komisyonunda en az beş kez söz alarak bunun sakıncalarını anlattım, riskli olan yapılar, imar barışı adı altında meşrulaştırılıyor, üstelik de “deprem riski, afetle ilgili tedbirler alınacak, buna bir ön giriş olsun diye” millete yalan söyleyerek yapıyorsunuz, bu riskli binaları resmi hale getiriyorsunuz. Bu son derece tehlikelidir. Burada ciddi olaylar olur ve bunun hesabını veremezsiniz dedik. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Bekaroğlu, sen imar affına, imar barışına karşı mısın?” diye seçmene mesaj vermeye çalıştı; “Bakın bu CHP’li Bekaroğlu imar affına karşı çıkıyor.” Biz garibana karşı değiliz, 10 milyon bina çürük ve bunu resmileştirdiler. Kim yaptı bunu; başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisinin Ankara adayı, o zaman Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; bunlar birinci derecede suçludurlar. Bunlarla ilgili buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Meclis soruşturması açılması için en büyük partiden başlayarak tüm siyasi partilere çağrıda bulunuyorum. Bu bir cinayettir ve bunun birinci derece sorumlusu bu dört kişidir. Kimseyi aldatmayalım; bile bile yaptınız, taammüden yaptınız, seçim kazanmak için yaptınız. Suç işlediniz ve işlemeye devam ediyorsunuz.”

“20 MİLYON YAPININ YARISI ÇÜRÜK”

“Deprem dönüşümü Türkiye’nin önemli konusudur. Kanun da çıkardılar ama gereğini yapmadılar. Çevre ve Şehircilik Bakanı, geçtiğimiz günlerde dönüşümle ilgili bir stratejik plan hazırladıklarını açıkladı. 6 milyon binayı 20 yılda dönüştürmeyi planladıklarını açıkladı. Bana göre 10 milyon, TMMOB ve diğer bazı kuruluşların raporlarına göre 10 milyon riskli bina var. Hükümete göre de 6 milyon. Bunu ilk kez resmi olarak açıklamış, kabul etmiş oldular. Bu kadar bir dönüşümün maliyeti 400-500 milyar dolar. Büyük bir para olarak gözüküyor ama bunların 17 yıldır iktidarda olduğunu düşünün. İktidara geldiklerinde ülkede en çok konuşulan konu depremdi. Hatta bunları iktidara getiren dinamiklerin en temelinde deprem vardır. 1999 depremi ile o zamanki siyasetin çökmesi üzerine bu arkadaşlar iktidara geldi. Bunlarla ilgili buradan suç duyurusunda bulunuyorum.”

RİZE’DE 30 BİN İNSAN CİDDİ RİSK ALTINDA

“Rize ile ilgili bir ihbarda bulunayım. Dün ve bugün gelen haberlerde Engindere Mahallesinde birkaç binanın 10 yıldan beri yan yattığı söyleniyor. Rize’nin deniz dolgusu ile elde edilmiş arazileri üzerinde kurulu Ekrem Orhon Mahallesinde, Valilik, Emniyet, Belediye binalarının da arasında olduğu aşağı yukarı 5 bin bina risk altında. İnşaat Mühendisleri Odasının, üniversitelerin raporları var. Binlerce binanın deniz dolgusu üzerine kurulduğu, sağlıklı malzeme kullanılmadığı, temellerinin deniz suyu korozyonu nedeniyle aşındığı ve her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten raporlar var. Ben bunu 20 senedir anlatıyorum ama kimse parmağını kımıldatmamış. Rize’nin bir önceki belediye başkanı da 2011’de ve 2013’te iki kez bu konuyla ilgili açıklama yapmış. “Rize’deki belediye blokları çürüdü gitti, yıkmam gerekir” diye Rize halkına ilan etmiş. Kişisel girişimlerimle Sayın Özhaseki’ye bakanlığı zamanında defalarca konuyu anlattım. Sayın Özhaseki Rize’ye giderek şu açıklamayı yaptı: “Dolgu alanı üzerinde kurulu binaların yeniden yapılması da mümkün değil, tamamen tasfiye edilecek.” Gece 15-20 bin kişinin kaldığı, gündüz 25-30 bin kişinin dolaştığı bu alanın tümüyle tasfiye edileceğini ifade etmiş, geçmiş gitmiş.”

ÖZHASEKİ’NİN DE CUMHURBAŞKANI’NIN DA GÜNDEMİNDE RİZE YOK!

“Şu anda o Ankara’yı kurtarmaya çalışıyor, tecrübeme bakarak beni seçin diyor. Rize’nin politikacıları, milletvekilleri, Rizeli Cumhurbaşkanı ve hiç kimse de bu konuyla ilgili değil. Buradan ihbarda bulunuyorum; Rize’de Yeşilyurt Apartmanı benzeri bir durumun yaşanması durumunda olayın sorumluları şu anki iktidardır. Rize’de geçmişte yerel iktidarda bulunanlardır. Ve defalarca bu konu kendisine ulaştırılan Sayın Cumhurbaşkanı’dır ve Rize Milletvekilleridir.”

YEŞİLYURT APARTMANI GÖZ GÖRE GÖRE CİNAYET

“Hükümet çevrelerinden iki tane açıklama geldi. Sayın Cumhurbaşkanı, “… bu enkazın altında kalmak suretiyle şehadete ulaşan…” Kutsuyoruz; “şehadete ulaşan” diye. Katlettiniz bu insanları, burada cinayet işlendi, göz göre göre yapıldı. Kaçak kat atıldı, göz yumdunuz, sonra imar affı ile meşrulaştırdınız.”

ALLAH’I SUÇLARINA ORTAK EDİYORLAR!

“Bir diğeri de “Allah korusun” diyor. Niye Allah koruyor? Sünnetullah diye bir şey var. İnsanlar bunu keşfediyor. 8 katlı bir binanın ayakta durabilmesi için statik hesaplar yapılıyor, mühendislik hesapları yapılıyor; şu kadar demir, şu kadar beton gerekiyor. Sen buna uyacaksın işte, Allah korusun budur. Sen bunların hiçbirine uymayacaksın, sonra Allah korusun; yok böyle bir şey! Allah’ı da suçlarına ortak ediyorlar. Bütün bunların suçluları ihmal eden insanlardır, biziz. Basit bir ihmal değil, çıkar uğruna yapılan ihmallerdir. İmar barışı denilen kanun 31 Mart seçimleri için, onu kazanabilmek uğruna çıkarılmış, bu çürük binalar meşru kabul edilmiştir. Sen çıkarından dolayı çürük binayı resmileştirdin, insanlar da rahat rahat oturuyor orada. Bir tane binanın affı için insanları hırslı diye suçlayamazsınız, hırslı olan, çıkar için bu aldatmacayı yapan sizlersiniz.”

EN BÜYÜK SUÇ 10 MİLYON ÇÜRÜK BİNAYA AF GETİRMEKTİR

"Beka sorunu, bu ülkede 10 milyon çürük bina varken, insanlarımızın yarısı bu binaların içerisinde yaşamaya devam ederken, imar barışı çıkarmaktır. Bu ülkede işlenmiş en büyük suç budur. Bundan büyük bir suç yoktur."

*********

Video link

https://www.youtube.com/watch?v=tXoncluQmEc

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.