CHP'li İlgezdi, BAYBURT HAPİSHANESİ'NDEKİ o uygulamayı sordu

Gamze İlgezdi: "Bayburt Kadın Hapishanesi'nde mahkûmların yaptıkları açık görüşmede yakınlarının ellerini tutmalarının engellendiği iddiaları doğru mudur?"

CHP'li İlgezdi, BAYBURT HAPİSHANESİ'NDEKİ o uygulamayı sordu

Gamze İlgezdi: "Bayburt Kadın Hapishanesi'nde mahkûmların yaptıkları açık görüşmede yakınlarının ellerini tutmalarının engellendiği iddiaları doğru mudur?"

12 Ekim 2018 Cuma 14:19
CHP'li İlgezdi, BAYBURT HAPİSHANESİ'NDEKİ o uygulamayı sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplanmasını saygılarımla arz ederim. 12.10.2018

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

CHP İstanbul Milletvekili

Hapishanelerdeki ihlaller ve yasaklar her geçen gün artarak devam ediyor. Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Hapishanesi’ndeki tutuklular, açık görüşmede yakınlarının ellerini tutmalarının dahi engellendiğini, yemeklerin çok sınırlı verildiğini iddia etmektedir.

Sincan Hapishanesi’nde mahkûmlar, içme suyunu kantinden ücretli olarak temin etiklerini, musluktan akan suyun, sarı renkte ve içilmesi bir yana zaman zaman çamaşır yıkamak için dahi çok kirli olduğunu, son zamanlarda ise “kota” sistemi uygulandığını bu nedenle kişi başına belirli miktarda su verildiğini iddia etmektedirler.

Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde ise cezaevi yönetimi telefon görüşmesi yapmak isteyen ailelerden mahkûmlar gibi adını, soyadını ve nüfusa kayıtlı olduğu yeri yüksek sesle söylemesini yani  ‘tekmil’ zorunluluğu getirdiği ve iki tarafın da tekmil getirmemesi durumunda konuşmayı sonlandırdığı iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Türkiye’deki hapishanelerde süngerli oda bulunmakta mıdır?
  2. Bayburt M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde, kadın mahkûmların yaptıkları açık görüşmede yakınlarının ellerini tutmalarının engellendiği iddiaları doğru mudur? Gerekçesi nedir? Bu uygulama sadece Bayburt Hapishanesi’nde mi yapılmaktadır?
  3. Bayburt Kadın Kapalı Hapishanesi’nde mahkûmlara “sınırlı” yemek verildiği iddiası doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?
  4. Sincan Hapishanesi’nde musluktan akan suyun kirli olduğu iddiası doğru mudur? Doğru ise neden mahkûmlara bu su verilmektedir? Su ile ilgili testler yapılmış mıdır? Yapılmış ise en son ne zaman yapılmış ve sonuç ne çıkmıştır?
  5. Sincan Hapishanesi’nde mahkûmlara verilen suya “kota” uygulandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir? Mahkûm başına verilen su miktarı nedir? Bu miktar neye göre belirlenmiştir? İnfaz yasasında; her tutuklu ve hükümlüye cezaevi idaresince yeterli su verilmesi zorunluluğuna rağmen neden kota uygulaması yapılmaktadır?
  6. Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde yönetimin telefon görüşmesi yapmak isteyen ailelerden mahkûmlar gibi adını, soyadını ve nüfusa kayıtlı olduğu yeri yüksek sesle söylemesini istediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise ailelere neden “tekmil” uygulanmaktadır? Bu uygulama sadece Bolu Hapishanesi’nde mi yapılmaktadır?
Son Güncelleme: 12.10.2018 14:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.