Dersim Dağ: "AKP iktidarı döneminde 20 bin genç intihar etti! Bu intiharların bir kısmı, yurtlarda yaşayan öğrencilerdi"

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında; “Gençlerin yüzde 70’i bu ülkede yaşamak istemiyor. Çünkü işsiz, çünkü umutsuz, çünkü demokratik haklarını kullanamıyor. AKP iktidarı döneminde 20 bin genç intihar etti. Bu intiharların bir kısmı, yurtlarda yaşayan öğrencilerdi” dedi.

01 Kasım 2022 Salı 14:44
Dersim Dağ: "AKP iktidarı döneminde 20 bin genç intihar etti! Bu intiharların bir kısmı, yurtlarda yaşayan öğrencilerdi"

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında; “Gençlerin yüzde 70’i bu ülkede yaşamak istemiyor. Çünkü işsiz, çünkü umutsuz, çünkü demokratik haklarını kullanamıyor. AKP iktidarı döneminde 20 bin genç intihar etti. Bu intiharların bir kısmı, yurtlarda yaşayan öğrencilerdi” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bugün; Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Toto Teşkilatı’nın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2023 yılı bütçe kanunu teklifi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, görüşmelerde HDP Grubu adına yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Geçen yıl bir barınma sorunu vardı, bu yıl da bu sorunla karşı karşıya kaldık. Özellikle üniversite sınavında barajların kaldırılmasıyla beraber aslında neredeyse bütün üniversitelerdeki kontenjanların dolması ve buna karşılık Kredi Yurtlar Kurumu’nun yeterince kontenjanının olmamasından kaynaklı öğrenciler bu yıl da sokakta kaldı. Öğrenciler geçen yıl, günlerce parklarda sabahladı, sokaklarda uyudu. Barınamıyoruz dedi. Bu yıl da benzer bir durum yaşandı. Öğrenciler yine Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de, Mersin’de, Adana’da, Antalya’da parklarda sabahladı. Bir çatımız yok, çatımız gökyüzü dedi. Bakan, bir kez olsun dahi öğrencilerle bir görüşme gerçekleşmedi. Öğrencilerin bu sorununu görmezden geldi. Burumdan dolayı birçok öğrenci öğrenimine ara vermek zorunda kaldı.

“KAPASİTENİN ARTIRILDIĞINDAN BAHSEDİLİYOR AMA BU KAPASİTENİN NASIL ARTIRILDIĞINI BİZ ÇOK İYİ BİLİYORUZ. RANZA SİSTEMİNE GEÇİLDİ, ÖĞRENCİLER YERDE YATMAK DURUMUNDA KALDI”

Elbette Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarının bir tek sorunu bunlar da değil. Kapasitenin artırıldığından bahsediliyor ama bu kapasitenin nasıl artırıldığını biz çok iyi biliyoruz. Ranza sistemine geçildi, öğrenciler yerde yatmak durumunda kaldı. Çalışma masası yok, dolaplar yok… Öğrenciler böyle yurtlarda barınmak zorunda bırakıldı. Tek sorun, ranza sistemine geçilmesi de değil. Şansa yurda yerleşmiş bir öğrenci, tek tip yemek sistemiyle beslenmek zorunda kaldı. Aslında beslenemedi. Öğrencilere bir akşam yemeğinde verilen yemek, makarna ve aslında makarnanın içerisinde verilen bir böcek. Yine sabah kahvaltısında sadece beş zeytin ve beyaz peynir ve ekmek ile öğrenciler sadece sokakta bırakılmadı yurda yerleştirilen öğrenciler de aç bırakıldı. Ekim ayında dört yurtta zehirlenme durumu yaşandı.

“SEÇİLME YAŞI 18’E İNDİRİLDİ AMA GENÇLER SİYASETTE UZAKLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Sayın Bakan sunumunda seçilme yaşının 18’e indirildiğini söyledi. Evet seçilme yaşı 18’e indirildi ama gençler siyasette uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Munzur Üniversitesi öğrencisi altı kadın öğrenci Gülistan Doku nerede eylemlerine katıldıkları için yurtlarından atıldılar. Akdeniz Üniversitesi’nde dokuz öğrenci 8 Mart eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle yurtlarından süresiz bir şekilde uzaklaştırıldılar. Üniversite okuyan gençler, siyaset yapamayacak mı? Yurtlarının koşullarının iyileştirilmesi için bir basın açıklaması yapamayacak mı?

“850 LİRA, SADECE ULAŞIMA BİLE YETMİYOR BAZI İLLERDE”

Öğrenciler barınamıyor, öğrenciler geçinemiyor verilen 850 lira kredi ile. 850 lira, sadece ulaşıma bile yetmiyor bazı illerde. Ama bir de işin trajikomik bir tarafı var. Devlet, tefeciliğe soyunuyor. Devlet, verdiği krediyi üç katı, dört katı faiziyle işsiz bıraktığı gençlerden geri almak istiyor. Daha sonra faizi sildik diye müjde veriyor. Bu müjde öğrencinin aklıyla dalga geçmektir. Faize bindireceksiniz önce sonra faizi sildik diye müjde vereceksiniz. Böyle müjde olmaz.

“AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE 20 BİN GENÇ İNTİHAR ETTİ”

Bugün, biz Türkiye’de yaşayan gençlere baktığımızda gençlerin yüzde 70’i bu ülkede yaşamak istemiyor. Çünkü işsiz, çünkü umutsuz çünkü demokratik haklarını kullanamıyor. AKP iktidarı döneminde 20 bin genç intihar etti. Bu intiharların bir kısmı, yurtlarda yaşayan öğrencilerdi. Yurt dışında yaşamak isteyen gençler için bir politikanız, ayırdığınız bir bütçeniz var mı? Gençler umutsuz, gençler bu iktidarın politikalarından memnun değil. Ama siz gençlerin tek bir gerçek sorununa değinmediniz.”

Son Güncelleme: 01.11.2022 14:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.