En can alıcı gündemlerden birisi de iş cinayetleridir!

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: Kuşkusuz ülkenin en can alıcı gündemlerinden birisi de iş cinayetleridir. Öte yandan emeği görünmez kılınan kadınların öznesi oldukları iş cinayetleri de görünmez olmaktadır. Kadınların kayıt dışı çalışma alanlarında çalışıyor oluşu ve mevsimlik işlerde çalışması bunun bir nedeni olmakla beraber, kadının iş yaşamında maruz kaldığı sorunlar ve bu nedenle meydana gelen işçi ölümlerinin görünmezliği; devletin örgütlenme biçimi ile doğrudan ilintilidir. Beştaş'ın konu hakkında TBMM Başkanlığı'na sunmuş olduğu meclis araştırması önergesi şöyle:

05 Aralık 2018 Çarşamba 12:43
En can alıcı gündemlerden birisi de iş cinayetleridir!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Giderek artış gösteren kadınların öznesi oldukları iş cinayetlerinin araştırılması ve engellenmesine yönelik tedbirlerin alınması için Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.05.12.20

Meral DANIŞ BEŞTAŞ

HDPP Siirt Milletvekili

GEREKÇE

İş kazaları ve iş cinayetleri ülke gündeminin en ciddi ve neticeleri itibariyle en can alıcı sorun alanlarından birisi haline gelmiştir. Bu konuda elde edilen bulgulara göre, 2013-2017 yılları arasında 580 kadın işçi, olumsuz çalışma koşullarından kaynaklı olarak yaşamını yitirmiştir. Her ne kadar bu veriler güncel olmasa da mevcut durumu ortaya koyması açısından dikkate değerdir.

Kadın işçiler, kimi zaman mevsimlik işçi olarak tarlalara götürüldükleri araçların kaza yapması sonucu, kimi zaman ev işçisi olduğu evin camını silerken düşerek yahut bir aracın altında ezilerek ya da işyerini basan bir erkek tarafından kurşunlanarak yaşamını yitirmekte, yitirmeye devam etmektedir.

İşçi ölümlerinin iş kollarına göre dağılımında;tarım ve ormancılık sektörünün ağırlıklı olduğu gözlemlenmektedir.Kuşkusuz bu iş kolları kadınların ağırlıklı çalıştığı alanlar olmasından kaynaklanmaktadır. Yapılan çalışmalardan elde edilen diğer bulgulara göre de, kayıtlı kadın istihdamındaki en ağırlıklı sektör hizmet sektörü olmasına karşın en çok ölümün tarımda yaşanması bu sektörde çalışan kadınların aslında son derece kötü koşullar altında çalıştıklarının da bir göstergesidir. Yine uzun çalışma saatleri ile kayıt dışı çalışma oranlarının yüksek olduğu konaklama-eğlence iş kolu da kadınların en fazla yaşamını yitirdiği iş kolu olmuştur.

Kadın işçilerin çalışma koşullarına ilişkin yürütülen çalışmalarda yaşamını yitiren kadın işçilerin yüzde 90’ından fazlasının sendikasız olması ve yüzde 75’inin de kayıt dışı çalışıyor olması kadın emeğinin ne kadar görünmez olduğunu ifade etmektedir. Yine bunun bir sonucu olarak kadın işçi ölümleri de kamuoyu nazarında görünmez olmaktadır. Elbette bunun bir nedeni de “mevsimlik işçilerin” statülerine ilişkin hala bir çalışmanın yürütülmemesi ve SGK kapsamına alınmamasıdır. Ücretsiz aile işçiliği, ev eksenli üretim, gündelikçilik, bakıcılık gibi kadın istihdamının yoğun olduğu alanlar da kayıt dışı çalışma biçimleridir. Hal böyle olunca kadınların iş yaşamında maruz kaldıkları zorluklar ve işçi ölümleri görünmemekte, çoğunlukla da görmezden gelinmektedir.

İzah etmiş olduğum üzere, kadının iş yaşamında maruz kaldığı sorunlar ve bu nedenle meydana gelen işçi ölümlerinin görünmezliği;  devletin örgütlenme biçimi ile doğrudan ilintilidir. Nitekim hala kadın istihdamı başlı başına bir sorun teşkil etmekte ve çalışma alanlarında kadınlar oldukça dezavantajlı konumda tutulmaya devam etmektedir. Özcesi toplumsal hayatta kadını yok sayan irade kadını iş yaşamında da görmemeyi/yok saymayı tercih etmektedir. Kadını yalnızca, evinde oturup çocuk bakma görevi ile sınırlı tutmayı hedefleyen eril zihniyet; aynı zamanda kadın istihdamının önüne geçerek ülkede işsizlik sorunsalına da kendi yöntemiyle çare bulacağı düşüncesindedir.

Açıklamış olduğum hususlar doğrultusunda, kadınların çalışma yaşamında maruz kaldıkları etki ve bu etki sonucu gerçekleşen iş cinayetleri tartışılmayı ve buna ilişkin çözüm üretilmesini zaruri kılmaktadır. Bu bahisle sorunların tespiti ve gerekli önlemlerin alınması için meclis araştırması talep etmek gerekmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.