Yurtdışı Yasakları ve Hak Mahrumiyetlerini Sordu

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: Bildiğiniz üzere uygulanan OHAL döneminde pek çok hak ihlali yurttaşların büyük mağduriyetlerini de beraberinde getirmiştir. Eşleri hakkındaki yargılamalar yahut soruşturmalar nedeniyle yurttaşların yurtdışına çıkmalarının engellenmesi de bu uygulamalardandır.

Yurtdışı Yasakları ve Hak Mahrumiyetlerini Sordu

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: Bildiğiniz üzere uygulanan OHAL döneminde pek çok hak ihlali yurttaşların büyük mağduriyetlerini de beraberinde getirmiştir. Eşleri hakkındaki yargılamalar yahut soruşturmalar nedeniyle yurttaşların yurtdışına çıkmalarının engellenmesi de bu uygulamalardandır.

12 Şubat 2019 Salı 13:42
Yurtdışı Yasakları ve Hak Mahrumiyetlerini Sordu

Geçtiğimi günlerde gazeteci Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ailece maruz kaldıkları mağduriyetlere ilişkin bir açıklama yapmış ve Can Dündar hakkındaki soruşturmalar nedeniyle, kendisi hakkında hiçbir soruşturma yahut yargılama olmamasına rağmen yurtdışına çıkışının engellendiğini, hatta taşınmazlarına ilişkin tasarruf yetkisinin dahi kullandırılmadığını ifade etmiştir. Dilek Dündar özelinde dile getirilen hak ihlalleri milyonlarca yurttaşın da maruz kaldığı ihlallerdir. Ve bu uygulamalar insanların aile bütünlüklerini ihlal eden, seyahat hürriyetini, mülkiyet hakkını, haberleşme hakkını, hak arama hürriyetini engelleyen ayrımcı uygulamalardır.

HDP'hli Beştaş'ın konu hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na yöneltmiş olduğu soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 12.02.2019

                                                                                               Meral DANIŞ BEŞTAŞ

HDP Siirt Milletvekili

Son yıllarda siyasi kararlarla pek çok yurttaş tutuklanıp cezaevine konulurken, yargı tehdidi ve pasaportlara konulan tahditlerle çok sayıda yurttaş da ülkeye girememekte veyahut da yakınlarını görebilmek için yurtdışına çıkamamaktadır. Kamuoyuna yansıyan haberlerde yer aldığı üzere Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar da yurtdışına çıkış yasağı bulunanlar arasındadır. Dilek Dündar yaptığı bir açıklamasında “keyfi ve siyasi” bir kararla “eşine karşı 2.5 yıldır rehin tutulduğunu” ifade etmektedir. Adliye önünde silahlı saldırıya uğradıktan sonra yaptığı haberler nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılan ve Almanya'da yaşamak zorunda bırakılan gazeteci Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, eşi hakkında açılan davalar nedeniyle pasaportu iptal edilerek 2.5 yıldır yurtdışına çıkışına izin verilmediğini dile getirmiştir. Dilek Dündar, polisin kendisine önce elinde olan pasaportunun kayıtlarda kayıp göründüğünü, ardından da 'yurtdışına çıkmasının ülke güvenliği açısından sakıncalı' olduğunu söylediğini ifade etmiştir. Yine Dilek Dündar, yapmış olduğu açıklamasında yurtdışı yasağından ötürü oğlunun mezuniyet törenine katılamadığını, hakkında hiçbir suçlama olmadığı halde bu tür uygulamalara maruz kaldığını ve hatta oturduğu evinin kredi borcunu dahi tapu müdürlüğü tarafından yapılan engelleme nedeniyle ödeyemediğini ifade etmektedir. Diğer yandan cumhurbaşkanı ve iktidar partisi yöneticileri, Türkiye’de hak ihlallerinin olmadığı yönünde açıklamalar yapmaktadırlar. Geçtiğimiz günlerde
İktidar partisinin genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta yapmış olduğu bir basın toplantısında, "Türkiye'de insan hakları ihlali olduğunu söylemek artık abesle iştigaldir" şeklinde ifadeler kullanmıştır.

Bu bağlamda;

 1. Eşleri hakkında açılan davalar ya da yürütülen soruşturmalar nedeniyle yurtdışına çıkış engeli bulunan kaç kişi bulunmaktadır?
 2. Eşleri hakkında açılan davalar ya da yürütülen soruşturmalar neden kişinin tüm ailesine sirayet ettirilmektedir? Bu cezaların şahsiliği ilkesine aykırılık teşkil etmiyor mu? Neden kişinin eşleri ve aileleri bu durumdan sorumlu tutulmaktadır?
 3. Bahse konu uygulama Anayasal güvence altında olan seyahat özgürlüğünün ihlali değil midir?
 4. Can Dündar’a silahlı saldırıda bulunan kişi hakkındaki dava ne aşamadadır? Silahlı saldırıda bulunan kişinin pasaportu kendisine iade edildiği ve yurtdışı engeli olmadığı halde Dilek Dündar’ın pasaportunun elinden alınarak yurtdışına çıkmasına izin verilmeme sebebi nedir? Bu hukuk kurallarının kişiye özgü uygulandığını göstermiyor mu? Hukuk kurallarının kişiye özgü uygulanması Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değil midir?
 5. Dilek Dündar’ın yurt dışına çıkması neden ülke güvenliği açısından sakıncalı bulunmuştur?
 6. Silahlı saldırıda bulunan bir kimse için ülke güvenliği söz konusu edilmezken hakkında hiçbir yargı kararı olmayan Dilek Dündar’ın yurt dışına çıkması hangi gerekçelerle ülke güvenliğini ihlal edecektir?
 7. Söz konusu uygulamalar bağlamında neden Anayasal güvence altında olan haklar askıya alınmaktadır? Anayasanın ihlali anlamına gelen bu uygulamalar, hukuk devleti ilkesinin yok sayılması değil midir?
 8. Eşlerinden dolayı yurtdışı yasağı konulan yurttaşlara uygulanan bu durum aynı zamanda aile bütünlüğünü ihlal değil midir?
 9. Dilek Dündar örneğinde olduğu üzere kişilerin taşınmazları ile ilgili tasarruflarda bulunma hakları neden tapu müdürlükleri tarafından engellenmektedir?
 10. Hâlihazırda kaç kişinin haklarındaki davalar yahut yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek taşınmazlarına ilişkin tasarruf hakları engellenmiştir? Bu engellemelerin sebep ve dayanağı nedir?
 11. Söz konusu uygulamalar Anayasal güvence altında olan mülkiyet hakkının ihlali değil midir?
 12. Kişilerin kanun önünde eşitlik hakkı, haberleşme özgürlüğü, mülkiyet hakkı, hak arama hürriyeti ve aile bütünlüklerinin ihlali gibi en temel Anayasal haklar neden keyfi uygulamalara kurban edilmektedir?
 13. Kişilerin maruz kaldığı bu ihlallerin sonlandırılması ve mağduriyetlerin giderilmesi adına bir çalışma yürütülecek midir?
 14. İktidar partisi sözcüleri tarafından sürekli ülkede hak ihlali olmadığı yönündeki açıklamaların dayanağı nedir?
 15. Bahse konu hak ihlallerinin görmezden gelinmesinin sebebi nedir? Ülkede milyonlarca yurttaşın maruz kaldığı ihlallerin görmezden gelinmesinin sebebi açık bir ayrımcılık değil midir? Cumhurbaşkanı tüm ülke halklarının cumhurbaşkanı değil midir? Neden iktidara muhalif olan yurttaşlar, yurttaşlık haklarından yararlandırılmamaktadır?"
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.