Ahmet Akın: Enerjide Verimlilik Projelerini Kim Engelledi?

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın iktidarın enerjide verimlilik politikalarının 10 yıl saptığını söyledi. Plansız üretimin maliyetinin vatandaştan tahsil edildiğini, yaratılan gelirin 'yandaşlara' aktarıldığını öne süren Akın, "18 yıldır ülkeyi yöneten Ak Parti cari açığın en büyük kalemi olan enerji ithalatını neden azaltamadı, verimlilik projelerini kim engelledi?" diye sordu.

13 Ocak 2021 Çarşamba 12:21
Ahmet Akın: Enerjide Verimlilik Projelerini Kim Engelledi?

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın iktidarın enerjide verimlilik politikalarının 10 yıl saptığını söyledi. Plansız üretimin maliyetinin vatandaştan tahsil edildiğini, yaratılan gelirin 'yandaşlara' aktarıldığını öne süren Akın, "18 yıldır ülkeyi yöneten Ak Parti cari açığın en büyük kalemi olan enerji ithalatını neden azaltamadı, verimlilik projelerini kim engelledi?" diye sordu.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla Genel Merkezde basın toplantısı düzenledi. AKP’nin enerji verimliliği hedeflerinin 2023’ten 2033’e 10 yıl saptığını ifade eden Akın, “Vatandaşımıza daha fazla fatura ödeterek, plansız üretimin maliyetini vatandaşa tahsil ettiriyor ve elde ettiğiniz geliri de yandaşlarınıza aktarıyorsunuz. Bu anlayışla enerji politikaları yürütülemez” diye konuştu. CHP iktidarında enerji verimliliği politikalarını hayata geçireceklerini vadeden Akın, “Yenilenebilir enerji kooperatifleri kurarak halkın enerjide söz sahibi olmasını sağlayacağız" dedi.

Akın’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

VATANDAŞIN PARASINI FÜTURSUZCA HARCIYORLAR: İktidar yanlış, plansız, programsız enerji politikaları ile vatandaşın parasını fütursuzca harcıyor. Enerjide dışa bağımlılığımız 18 yılda yüzde 66’lardan yüzde 77’lere çıktı. Bu artış devam ediyor.

YÜZDE 30’LARA VARAN POTANSİYEL: Ak Parti hükümetinin Türkiye’nin potansiyelini görmezden geldiği açık. Enerji tasarrufu ki enerji tasarrufu haftasındayız. Enerji tasarrufu en ucuz, en çevreci, cari açık yaratmayan bir enerji kaynağıdır. Enerji verimliliğinde yaptığımız çalışmalar neredeyse yüzde 30’lara varan enerji potansiyelimiz olduğunu ortaya koyuyor. Bu enerji kaynaklı cari açığın bu oranda ortadan kaldırılması demektir.

ENERJİ HEDEFLERİ 10 YIL SAPMIŞ: Ak Parti’nin enerji verimliliği karnesi maalesef çok zayıf. 2007’de Enerji Verimliliği Kanunu çıkaran Ak Parti hükümeti, bugün çıkıp halkımıza 2033 yılı için enerjide tasarruf edeceğiz sözü veriyor. Neden 2033 sözü veriliyor? 2023 hedefleri tutmadığı için.  Bu gösteriyor ki Ak Parti’nin enerji hedefleri 10 yıl sapmış durumda. 10 yıl Türkiye’ye zaman kaybettirmişler. 

VERİMLİLİK PROJELERİNİ KİM ENGELLEDİ: 18 yıldır ülkeyi yöneten Ak Parti neden cari açığın en büyük kalemi olan enerji ithalatını azaltamadı, verimlilik projelerini kim engelledi? Yol, köprü, tünel gibi büyük kazançlarla yandaşlara verdiğiniz, enerji projelerinin sahipleri mi engelledi? Yoksa elektriğin her bir Kw/saat’ini 12.35 sent fiyatla 15 yıl satın alma garantisi verdiğiniz ve bu 3 kat pahalı elektrik bedelini de milletimizin sırtına yüklediğiniz nükleer santral lobileri mi engelledi?

18 YILDA HEDEFİ NEDEN TUTTURAMADINIZ: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı tweet atıyor: “Türkiye’nin enerjisini 18 yılda 3’e katladık.” Birtakım verileri katladıkları doğru.  Son 5 yılda vatandaşın elektrik ve doğalgaz faturasını 2 katına çıkardılar. Sayın Cumhurbaşkanı 2 yıl önce başlattığımız Enerji Verimliliği Eylem Planı ile 24 milyon ton petrole eşdeğer bir tasarruf sağlamayı hedefliyoruz diyor. 18 yıldır iktidardasınız. Neden bu hedefi tutturamadınız?

TEMİZ VE UCUZ ENERJİ İNSAN HAKKIDIR: Vatandaşımıza daha fazla fatura ödeterek, plansız üretimin maliyetini vatandaşa tahsil ettiriyor ve elde ettiğiniz geliri de yandaşlarınıza aktarıyorsunuz. Bu anlayışla enerji politikaları yürütülemez. Enerji politikaları yerli ve milli olmak zorundadır. Enerjiye temiz ve ucuz ulaşabilmek tabii bir insan hakkıdır. Halkına temiz ve ucuz enerji sağlamak da iktidarın en baş görevi olmalıdır.

PLANLARIMIZ, PROGRAMLARIMIZ HAZIR: Enerji verimliliği enerjide bir dönüşüm politikasıdır ve bu Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında olacaktır. Bütün planlarımız, programlarımız hazır. Vatandaşa olumlu yansıyacak şekilde sanayide, ticarette, ulaşımda, tarımda altyapıyı da kapsayacak enerji verimliliği politikalarını biz hayata geçireceğiz. Yenilenebilir enerji kooperatifleri kurarak halkın enerjide söz sahibi olmasını sağlayacağız.

Son Güncelleme: 13.01.2021 12:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.