Ahmet Akın: "Üç köprünün günlük garantisi 7 milyon lira arttı, mantık dışı garantiler kara deliğe dönüşüyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, köprülere verilen garanti yükünün dövizdeki hareketlilikten dolayı her gün daha da arttığını söyledi. Akın, “1915 Çanakkale Köprüsü’ne verilen garanti tutarı günlük yaklaşık 900 bin lira artmış durumda. Yılbaşından bu yana Osmangazi için verilen garanti tutarı ise günlük 4.6 milyon lira, Yavuz Sultan Selim için verilen garanti tutarı da günlük 1.35 milyon lira arttı. Üç köprüye verilen garantinin yalnızca bir günlük yükü neredeyse 7 milyon lira arttı. Mantık dışı garantiler kara deliğe dönüşüyor” dedi.

27 Mayıs 2022 Cuma 12:50
Ahmet Akın: "Üç köprünün günlük garantisi 7 milyon lira arttı, mantık dışı garantiler kara deliğe dönüşüyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, köprülere verilen garanti yükünün dövizdeki hareketlilikten dolayı her gün daha da arttığını söyledi. Akın, “1915 Çanakkale Köprüsü’ne verilen garanti tutarı günlük yaklaşık 900 bin lira artmış durumda. Yılbaşından bu yana Osmangazi için verilen garanti tutarı ise günlük 4,6 milyon lira, Yavuz Sultan Selim için verilen garanti tutarı da günlük 1,35 milyon lira arttı. Üç köprüye verilen garantinin yalnızca bir günlük yükü neredeyse 7 milyon lira arttı. Mantık dışı garantiler kara deliğe dönüşüyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, köprülere verilen garanti yükünün Türk lirasındaki değer kaybından dolayı her gün daha fazla arttığını belirtti. Akın, yap-işlet-devret modeliyle yapılan köprülere döviz cinsinden verilen garantilere ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ÇANAKKALE GARANTİSİ İKİ AYDA GÜNLÜK 900 BİNLİRA ARTTI”

“1915 Çanakkale Köprüsü’ne 15 Euro artı KDV üzerinden günlük 45 bin araç garantisi verildi. Buna göre köprünün hizmete açıldığı 18 Mart 2022 tarihinde araç başına verilen garanti tutarı iki ay içinde kurdaki artış nedeniyle KDV dâhil 289 liradan yaklaşık 309 liraya yükseldi. Buna göre Çanakkale Köprüsü için döviz üzerinden garanti verilmesi nedeniyle iki ayda günlük garanti tutarı yaklaşık 900 bin lira tutarında artmış oldu.

“OSMANGAZİ GARANTİSİ 6 AYDA GÜNLÜK 4.6 MİLYON LİRA ARTTI”

Osmangazi Köprüsü’ne 35 dolar artı KDV üzerinden günlük 40 bin araç geçiş garantisi verildi. Bu kapsamda yılbaşından bu yana araç başına verilen garanti tutarı kur artışı nedeniyle KDV dâhil 560 liradan 675 liraya yükseldi. Başka bir deyişle Osmangazi Köprüsü için günlük verilen garanti tutarı 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana günlük 22 milyon 400 bin liradan 27 milyon liraya yükseldi. Buna göre Osmangazi Köprüsü için döviz üzerinden garanti verilmesi nedeniyle yılbaşından bu yana günlük garanti tutarı 4 milyon 600 bin lira artmış oldu.

“YAVUZ SULTAN SELİM GARANTİSİ GÜNLÜK 1.35 MİLYON LİRA ARTTI”

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 3 dolar artı KDV üzerinden günlük 135 bin araç geçiş garantisi verildi. Buna göre yılbaşından bu yana araç başına verilen garanti tutarı kur artışı nedeniyle KDV dâhil 48 liradan yaklaşık 58 liraya yükseldi. Böylece Yavuz Sultan Selim Köprüsü için döviz üzerinden garanti verilmesi nedeniyle bir günlük garanti tutarı yılbaşından bu yana 1 milyon 350 bin lira artmış oldu.

“TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYBI, AK PARTİ İKTİDARININ DÖVİZ ÜZERİNDEN VERDİĞİ GARANTİ YÜKÜNÜ DAHA DA ARTTIRIYOR”

25 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla dolar kuru 16,35 lira; avro kuru ise 17,44 liraya çıktı. Milli paramız Türk lirasındaki değer kaybı maalesef sürüyor. Bu hepimizi yoksullaştırdığı gibi AK Parti iktidarının mantık dışı bir şekilde döviz üzerinden verdiği garantilerin yükünü ise daha da artırıyor.

Döviz üzerinden mantık dışı garanti verilen bu üç köprünün bir günlük garanti bedeli kurdaki artış nedeniyle 41,8 milyon liradan 48,7 milyon liraya çıktı. Yani bir günlük artışın kamuya maliyeti bir günlük yaklaşık 7 milyon lira. Döviz kurunun hiç artmayacağı varsayılsa bile bu maliyet aylık 200 milyon liranın üzerine çıkıyor. Bu nedenle bütçede kara deliğe dönüşen garantilerin tamamı derhal Türk Lirası’na çevrilmelidir. Zaten yoksullaşan vatandaşımızın vergileri vatandaşlarımız için kullanılmalıdır." 

Anka

Son Güncelleme: 27.05.2022 14:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.