CHP 7 BÜYÜKŞEHİR'in adaylarını açıkladı! İşte o isimler

CHP PM, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yerel seçim gündemiyle toplandı. Toplantıda aralarında büyükşehirlerin de bulunduğu 212 seçim bölgesinde adaylar belirlendi. Toplantıya ilişkin açıklamayı Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun gerçekleştirdi. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un aday açıklamasına ilişkin konuşması şöyle:

06 Aralık 2018 Perşembe 17:19
CHP 7 BÜYÜKŞEHİR'in adaylarını açıkladı! İşte o isimler

Bugün gerçekleştirdiğimiz MYK ve Parti Meclisi toplantılarımızın ardından yine çok değerli belediye başkanı adaylarımızı açıklıyoruz.   

Öncelikle 5 Büyükşehrimizin değerli belediye başkanlarıyla devam etme kararımızı açıklamak istiyorum:

Aydın Büyükşehir: Sayın Özlem Çerçioğlu

Eskişehir Büyükşehir: Sayın Yılmaz Büyükerşen

Muğla: Sayın Osman Gürün

Tekirdağ Büyükşehir: Sayın Kadir Albayrak

Hatay Büyükşehir: Sayın Lütfü Savaş

Ayrıca Mardin Büyükşehir adayımız Sayın Süleyman Sarı ve Malatya Büyükşehir Adayımız Sayın Soner Gökçe’dir.

İllerimiz ise şöyle:

Ardahan: Faruk Demir

Bileceik: Semih Şahin

Çanakkale: Ülgür Gökhan

Çankırı: Mustafa İbişoğlu

Çorum: Özgür Kılıç

Edirne: Recep Gürkan

Karaman: Emin Ege

Kırşehir: Selahattin Ekicioğlu

Sinop: Barış Ayhan

Tunceli: Yusuf Kenan Aydın

Çok değerli adaylarımızı ayrı ayrı tebrik ediyor,  sürecin halkımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 

CHP zor zamanların serinkanlı ve kurtarıcı gücüdür. Türkiye'yi çok partili sisteme taşımış partidir. Bugün de demokrasinin sigortası konumundadır. Bunun için CHP acele etmeden, telaşlanmadan bir plan, program ve amaç dâhilinde belediye başkan adaylarını açıklamaya devam edecektir.

CHP adaylarını açıklamada acele etmiyor. CHP’de panik yok. CHP’nin olduğu yerde kriz olmaz, demokrasi olur.  Biz adaylarımızı bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak söze bırakmıyoruz.

Adaylarımızı seçmenlere soruyoruz, STK'lara soruyoruz, muhtarlara soruyoruz, parti üyelerimize, yöneticilerimize soruyoruz, parti organlarından topladığımız bilgileri tartışıyoruz. Biz vaat ettiğimiz demokrasiyi parti içinde hayata geçiriyoruz.

Adaylarımızı tek elden atama yapma baskısı altına alarak bizi kendi otoriter anlayışlarına benzetmeye çalışıyorlar. Bizi kendilerine benzetemeyecekler. Ne CHP ne de seçmenler onların tehditlerine, şantajlarına boyun eğmeyecek. Türkiye toplumu demokrasiden vaz geçmeyecek.

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’nin demokrasi yolculuğunu tersine çeviren bir seçim oldu. Karar alma mekanizması tek elde toplandı.  Bakanlar artık tek kişi tarafından atanmışlardan oluşuyor.  Bakanların hepsi birer atanmış memur.  Hatta bu şartlarda aday olmak istemeyenleri tehditle, şantajla aday olmaya zorluyorlar. Hem partilerindeki yöneticilerin hem de seçmenlerin iradelerini tehditle, şantajla teslim almaya çalışıyorlar.

AKP şimdi de belediye başkanlarını da atanmış memur haline getirmeye çalışıyor.   Halk tarafından seçilmiş belediye başkanları görevden alınıyor. Yerlerine atanmış memurlar getiriliyor.

AKP'de siyaset yapan herkesin kaderi tek bir kişinin iki dudağı arasında. 

AKP sadece bakanları ve belediye başkanlarını memurlaştırmakla  yetinmiyor. Seçmenleri de memurlaştırmaya çalışıyor. Seçmenleri benim atadığım adayları seçmezsen senin seçtiğin belediyeyi parasız bırakırım, elini kolunu bağlarım diye tehdit ediyor.

AKP tüm ülkenin kaderini tek bir kişinin iradesine bırakıyor. Ancak o da başka bir irade tarafından teslim alınıyor. İte kaka %10 barajını geçen bir partinin başkanı AKP genel Başkanının iradesini telsim alıyor. Onun görevden aldığı belediye başkanlarını bu kez ben aday gösteririm diye tehdit ederek, aynı tehdit yöntemiyle, şantajla AKP’nin iradesini teslim alıyor. Aralarında jestlerle mimiklerle kurulmuş bir ortaoyunu oynuyorlar ve tüm ülkenin kaderini birbirine şantaj yapan, birbirini tehdit eden iki kişinin siyaset oyunu ile teslim alıyorlar.

Öncelikli amacımız ekonomi ve demokrasinin yıkılmasını engellemek,  Demokrasiyi şehirlerde yeniden inşa etmektir. Çünkü Demokrasi kaybettikçe ekonomi de kaybediyor.

Ekonomik kriz şehirleri yaşanmaz hale getiriyor. AKP doları, faizi konuşarak yalanlarına kılıflar uyduruyor. Ekonomi yurttaşlar için dolar, faiz demek değil. Kira demek, ulaşım demek, gıda demek, sağlık demek, eğitim demek. Tüm bunların fiyatları her geçen gün artıyor.  Ekonomik kriz hepimizi yoksullaştırıyor. Bugün soframıza koyduğumuz yemeği yarın koyamayacağımızdan korkuyoruz. İşsiz kalma kaygısı yaşıyoruz. Çocuklarımızın servis parasını bir sonraki ay ödeyip ödeyemeyeceğimizi bilmiyoruz.

AKP şehirleri engellilere, çocuklara, kadınlara, yaşlılara kapatıyor.  

Belediye başkanlarımız AKP'nin kapattığı şehirleri herkesin eşit ve adil paylaşabildiği şehirlere dönüştürmek için çalışıyor. AKP'nin yok ettiği demokrasiyi şehirlerde kuracak çalışmalar yapıyor.

CHP bugün kendisine benzemeyen her siyasi görüşle tavanda ve tabanda görüşmeler yapabilen tek partidir. AKP Türkiye'nin çok partili sistemini bırakıp tek adam rejimini pekiştirmeye çalışıyor.  CHP ise kapsayıcı bir işbirliği ile demokrasiyi güçlendiriyor.

Adaylarımız bu seçimler boyunca yürütecekleri kampanyalarda, toplumu bölen, birbirine düşman etmeye çalışan AKP-MHP ittifakına karşı, bir arada yaşamı garanti edecekleri çalışmalar yürütecekler. Toplumun her kesimini kapsayan özellikler gösterecek, tüm siyasi partilerin seçmenleri ile işbirliği ve dayanışma içinde demokrasiyi inşa edecekler.

Şehirleri imtiyazlı bir azınlık için cennete dönüştüren, büyük çoğunluk için yoksulluk, işsizlik, eşitsizlik üreten mekanlara dönüştüren AKP-MHP ittifakını sandığa gömecekler. 31 Mart’tan itibaren demokrasimizi ve ekonomimizi yeniden inşa edeceğiz.  Lale devri bitecek, kır çiçeklerinin dönemi başlayacak.

Tekrar tüm adaylarımıza başarılar ve sürecin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.    

Son Güncelleme: 06.12.2018 17:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.