CHP'li Sarıhan: "Yargısız infaz" avukatlara ulaştı

Sarıhan: Adalet Bakanlığı tarafından verilen bir talimatla bir kez daha “savunma hakkı”nın engellenebileceği ve hem avukatlar hem de müvekkillerin “masumiyet karinerisi”nin ihlal edildiği ortaya çıktı.

CHP'li Sarıhan: "Yargısız infaz" avukatlara ulaştı

Sarıhan: Adalet Bakanlığı tarafından verilen bir talimatla bir kez daha “savunma hakkı”nın engellenebileceği ve hem avukatlar hem de müvekkillerin “masumiyet karinerisi”nin ihlal edildiği ortaya çıktı.

16 Ağustos 2017 Çarşamba 12:26
CHP'li Sarıhan: "Yargısız infaz" avukatlara ulaştı

Sarıhan'ın konuya yönelik açıklaması şöyle:

"Adalet Bakanlığı’nın, örgüt suçları, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar ve terör suçlarından şüpheli sanık ve hükümlü olanların müdafilik veya vekillik görevi üstlenen avukatların görevden yasaklanması için ağır ceza başsavcılıklarına bir talimat yazısı gönderdiği basına ve kamuoyuna yansıdı.

Adalet Bakanlığı’nın bu talimatıyla bir kez daha “adil yargılanma hakkı” “masumiyet karinesi” ““savunma hakkı” gibi temel ilkelerle birlikte BM tarafından kabul edilen Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler(Havana Kuralları) ihlal edilmiş oldu.

 

“Müdafiler aracılığı ile örgütsel haberleşme, talimat alma ve verme, delillerin karartılması gibi güvenlik zaafiyeti oluşturacak eylemlerin önlenmesi, örgütten ayrılmaların kolaylaştırılması ve soruşturma ya da davaların selameti bakımından, ilgili makamlar tarafından önleyici tedbirlerin alınması büyük önem arz etmektedir” ifadelerinin yer aldığı talimatta bu suçlardan hakkında soruşturma ve kovuşturma olan avukatların 2 yıla kadar görevlerinden yasaklanabileceği belirtildi.

 

Yukarıdaki  ifadelerden anlaşıldığı  üzere Bakanlıkhenüz hakkında yargı kararı verilmemiş soruşturma ya da kavuşturma aşaması içerisinde olan avukatın bir suçluymuş gibi mahkum edilmesine olanak vermektedir.

1990 yılında kabul edilen avukatlık faaliyeti güvencelerini içeren prensiplerin 16. Maddesinde, “Hükümetler avukatların; hiçbir baskı, engelleme, taciz veya yolsuz bir müdahaleyle gerek karşılaşmadan her türlü mesleki faaliyeti yerine getirmelerini; kabul görmüş meslek ahlak kurallarına, görevlerine, standartlarına uygun faaliyette bulundukları için kovuşturma veya idari, ekonomik veya başka bir yaptırımla sıkıntı çekmemelerini veya tehditle karşılaşmamalarını sağlar” ifadeleriyle devletin sorumlulukları açıkça belirtilmiş olmasına rağmen yetkilikler,  yükümlülüklerini yerine getirmek bir yana savunma hakkını gasp edecek adımlar atmaktadır.

 

Öte taraftan “Avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler” hükmü de açıkça ihlal edilmektedir. 

OHAL ile birlikte hukuk devleti olma özelliği adım adım yitirilirken, vekillerinin tutuklandığı bir iklimde seçmenlerin yaşayacakları,  hak savunucularının cezaevine konulduğu bir ortamda hak gaspına uğrayanların başına gelecekler, avukatlarının yasaklandığı bir yargılamada sanıkların adalete erişimlerinin nasıl olabileceği ciddi endişe yaratmaktadır.

Savunma hakkının ihlal edilmesinin diğer bütün hakları gasp etmek anlamına geldiğini bir kez daha anımsatarak Adalet Bakanı’nı hukuk ilkeleriyle hareket etmeye çağırıyoruz."

 

 

Son Güncelleme: 16.08.2017 13:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.