FLORMAR’DAN düne: AKP’nin kadın hakları bilançosu

5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ... CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla kadınların yaşadığı hak ihlallerinin yer aldığı bir rapor hazırladı. Kadın emekçilerin yaşadığı sorunlar, işsizlik, kayıt dışı çalışma, iş cinayetleri ve eş cinayetleri gibi sorunların aktarıldığı raporda çarpıcı veriler paylaşıldı.

04 Aralık 2018 Salı 13:16
FLORMAR’DAN düne: AKP’nin kadın hakları bilançosu

Kadın emekçilerin işgücüne katılım oranlarının OECD ülkelerinin neredeyse yarısı kadar olduğunun belirtildiği raporda, çalışan kadınlarının yarısının kayıt dışı olarak, esnek ve güvencesiz çalıştırıldığı belirtildi.

Raporda kadınların eş ya da iş cinayetlerine kurban gittiği vurgulanırken, günde en az 4 kadının şiddete maruz kaldığı ve resmi rakamlara göre her 10 kadından en az 3’ünün 18 yaşının altında evlendirildiği ifade edildi.

ANKARA / CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü için bir rapor hazırladı. AKP’nin yanlış kadın politikalarıyla kadınları eve hapsettiğini belirten CHP’li Bingöl, “İktidarın ayrıştıran ve eşitlikçi olmayan tüm politikalarına rağmen, bugün kadınlar direnmeye ve haklarını kazanmak için mücadele etmeye devam etmektedirler. Flormar’dan düne, AKP’nin sömürüsü sürerken, kadınların direnişi de yılmadan devam etmektedir. Mustafa Kemal Atatürk Devrimleri'nin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü olan 5 Aralık Kadın Hakları Günü tüm bu sorunların gölgesinde kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkenin kuruluşunda kadınlara verdiği bu değer maalesef sürdürülememiş ve kadınlar yaşamsal birçok haklarından mahrum kalmışlardır” dedi.

Raporda şu çarpıcı verilere yer verildi:

TÜRKİYE’DE KADINLARIN İŞGÜCÜNE KATILIMI OECD ÜLKELERİNİN YARISI KADAR

TÜİK’in verilerine göre toplam istihdam içerisinde kadın ücretli çalışan sayısının oranı yüzde 34,9, erkeklerin oranı ise yüzde 74,1. OECD ortalamasına bakıldığında ise erkeklerin iş gücüne katılım oranı toplamda % 69,2 iken, kadınların iş gücüne katılım oranı % 55.4.

Ülkemizde erkeklerin iş gücüne katılımı, kadınların iş gücüne katılımının 2 katından fazla ve ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı dünya örneklerine göre çok düşük. Fransa’da kadınların işgücüne katılım oranı % 51,7, İsveç’te % 69,6, Almanya’da % 55,6 gibi yüksek oranlardayken, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımı neredeyse bu ülkelerin yarısı kadar.

KADIN EMEKÇİLERİN YARIYA YAKINI KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILIYOR

Kadınlar arasında ücretli düzensiz/geçici çalışma erkeklere göre daha yaygın. Erkeklerde kayıtdışı çalışma oranı yüzde 18,9 iken bu oran kadınlarda yüzde 23,8. İstihdam edilen kadınların yüzde 43’ü kayıt dışı çalıştırılılıyor. Çalışan kadınların yarıya yakını taşeron çalışma, özel istihdam büroları aracılığıyla çalışma ve ücretli düzensiz istihdam biçimlerinde yer alıyor.

3 MİLYONA YAKIN KADIN İŞSİZ!

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında yüzde 9’larda olan kadın işsizliği bugün yüzde 15,1’e ulaşmış halde; genç kadın işsizliği yüzde 26,4 ve tarım dışı kadın işsizliği ise yüzde 32,9’a yükseldi. Türkiye’de geniş tanımlı kadın işsizliği 2 milyon 896 bine ulaştı. Ülkemizde genç kadın işsizliği OECD ve AB üye ülke ortalamalarının yaklaşık 2 katı.

SON 5 YILDA 722 KADIN İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Rapora göre, güvencesiz ve kayıt dışı çalışan kadınlar, çalışma koşullarındaki esnekliğin ve iktidarın emek düşmanı politikalarının bedelini canları ile ödüyorlar. Türkiye’de 2013 yılından 2018 yılının ilk 6 ayına kadar 722 kadın işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

HER GÜN EN AZ 4 KADIN ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

Kız çocuklarının eğitim ve yaşam haklarından mahrum bırakılarak evlenmeye ve anne olmaya zorlanmasının, çocuk gelin ve çocuk anne gerçeğini büyüttüğünün vurgulandığı raporda Türkiye’de her 10 kadından en az 3’ünün 18 yaşının altında evlendirildiği ifade ediliyor.

Türkiye’de 17 bine yakın kız çocuğu doğum yaptı ve doğum yapan kız çocuklarının 200’den fazlası 15 yaşın altında. Her gün en az 4 kadın şiddete maruz kalıyor. 2017 yılında 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 20 çocuk öldürüldü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.