Öztrak'tan Erdoğan'ın 'Faiz' Çıkışına Tepki: "Biri Doğru Söylüyorsa O da Bakan, Diğerleri Talimatla Hareket Etmek İstiyor"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Afyonkarahisar’da; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faizi savunanla beraber olamam” sözlerini değerlendirdi. Erdoğan’ın, Merkez Bankası Başkanı’nın ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıklamalarının birbiriyle tutarlı olmadığını dile getiren Öztrak, “Biri doğru söylüyor. O da bakan, bakan. Doğruyu söyleyen bakan. Ama diğerleri aldıkları talimat çerçevesinde hareket etmek istiyorlar” dedi.

18 Kasım 2021 Perşembe 13:18
Öztrak'tan Erdoğan'ın 'Faiz' Çıkışına Tepki: "Biri Doğru Söylüyorsa O da Bakan, Diğerleri Talimatla Hareket Etmek İstiyor"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Afyonkarahisar’da; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faizi savunanla beraber olamam” sözlerini değerlendirdi. Erdoğan’ın, Merkez Bankası Başkanı’nın ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıklamalarının birbiriyle tutarlı olmadığını dile getiren Öztrak, “Biri doğru söylüyor. O da bakan, bakan. Doğruyu söyleyen bakan. Ama diğerleri aldıkları talimat çerçevesinde hareket etmek istiyorlar” dedi.

CHP Ekonomi Masası, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığında, Afyonkarahisar’ın ardından Kütahya’da ekonominin nabzını tutuyor.

CHP heyeti, bir otelde iş dünyası, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, 20 yıllık AKP iktidarının ardından ülke ekonomisinin yangın yerine döndüğünü belirterek, “Gelir dağılımı hiç olmadığı kadar bozuldu. İnandırıcılığı kalmaya TÜİK verilerine göre bile dünyada en yüksek enflasyona sahip ülke konumundayız… Vatandaşımızın şeker ve yağ alamadığına dair duyumlar almaktayız” dedi.

Şahbaz, iktidarın Cumhuriyetin kazanımlarını yok ettiğini vurgulayarak, “Ekonomi literatüründe olmayan faiz neden enflasyon sonuçtur politikasıyla her geçen gün Türk lirası değer kaybetmektedir” diye dikkat çekti. Şahbaz, BDDK verilerine göre Kütahya’nın takipteki borçlularda birinci sırada yer aldığını kaydetti.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ise Kütahya’nın 20 yıldır hak ettiğini alamadığını belirterek, “Ekonomik olarak diplerde yer alıyor” dedi.

Kasap, dünyada en çok maden çeşidinin Kütahya olduğunu kaydederek, “Yeterli yatırım alamıyor” diye ekledi. Kasap, Kütahya’nın yönetilemediğini belirterek, “Eğitim sezonu açılmadan önce 27 tane ilk ve ortaöğretim okulu yıkıldı. Pandemide çocuklarımız mağdur oluyor… Şu anda çocuklarımız sıkış tepiş. Şu anda okullarda ve hasta oluyorlar” diye konuştu.

30 İL GEZİLDİ, 300 KİLOMETRE YOL YAPILDI

Toplantıda konuşan CHP Sözcüsü Öztrak, dün Afyonkarahisar’da yaptığı “Türkiye Yönetilmiyor Savruluyor” başlıklı sunumunu Kütahya’da da yaptı. Öztrak, Ekonomi Masası olarak 30 il ziyaret ettiklerini ve 30 bin kilometre yol yaptıklarını aktardı. Öztrak, “Pandemi döneminde halkımızın sıkıntıları dinleme önemli” dedi.

Öztrak, Türkiye’nin 3 büyük krizi arka arkaya yaşadığını belirterek, “En uzun süreli krizimiz ekonomik kriz. Arkasındaki neden de hükümetin uygulamakta olduğu ekonomi modelinin tıkanmış olması. Dışarında borcu al, getir burada betona yatır, rant yarat ve ondan sonra büyüdük de ama aslında ekonomiyi şişir” diye konuştu.

Öztrak, devlette yönetim krizi olduğunu da kaydederek, “Tek adam rejimi devletin tüm kurumlarını yıpratmış durumda” dedi.

Öztrak, liyakatin her yerde bittiğini belirtti ve “Bir sayısı kararname dedikleri, Cumhurbaşkanlığının çıkarmış olduğu kararname var. Diyor ki tüm üst düzey memurlar benimle gelir, gider. E o zaman herkes de sadakate göre hareket eder, liyakate göre değil. Türkiye’nin yaşadığı krizlerin en önemli nedenlerden biri yargıda, adalette, devlette liyakati, tarafsız davranışı bitirmiş olması” dedi.

Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin fotoğrafını çektiği için tutuklanan iki İsraillinin önce tutuklandığını, dün ise uçağa bindirilerek ülkelerine gönderildiğini ve İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog’a teşekkür ettiğini söyledi. Öztrak, “Kimin içeriye gireceğine, kimin içeriden çıkacağına yargıçlar değil, savcılar değil. Cumhurbaşkanı karar veriyor. Bunu daha önce Rahip Brunson’da da gördük” dedi.

“BEN YETİŞEMİYORUM”

Öztrak, ekonomik krizin zirve yaptığını ve Türk lirasının “pul olmasıyla” bunu gördüklerini kaydederek, “Türk lirasının halini görüyorsunuz. Ben bu grafiği iki gün önce hazırladım. Ben yetişemiyorum. Bugün yanlış bilmiyorsam 10 lira 90 kuruşu gördü. Gece 11 lirayı da gördü diyorlar” diye konuştu.

İstikrarın olmadığını ve iş insanlarının günlük olarak bile fiyat veremez duruma geldiğini aktaran Öztrak, “Hatırlarsanız ünlü bir yönetmen vardı, ‘benim yalnız ve güzel ülkem’ diyordu. Türk lirası da beni yalnız ve güzel liram oldu” dedi.

“FİNANSAL SİSTEMDE KRİZ OLUR, NEREYE GİDECEĞİ BELLİ OLMAZ”

Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun çelişkili açıklamalarını hatırlatarak, “Türkiye mikro olarak üç tane krizi arka arkaya yaşıyor. 2001 krizini görmüş ve krizi yöneten bürokrasideki en üstü düzeydeki kişilerden biri olarak benim gördüğüm şu. Önce güveni bitirdiler. Güven krizi başladı. Şimdi bir döviz, kur krizi içine giriyoruz. Ama bu burada kalmaz. Bu arkasından döner finansal sistemde krize neden olur. Finansal sistemdeki krizin işi nerelere götüreceğiz belli olmaz. Bugün ihracatçı iyi durumdayız diyor. İhracatçının durumunun da kötüye gittiğini görürüz” diye konuştu.

DIŞ BORÇ 836 MİLYAR LİRA ARTTI

Türk lirası değer kaybettiği için Türkiye’nin dış borcunun 836 milyar Türk lirası arttığına dikkat çeken Öztrak, “Sadece devletin bütçesini değil iş insanlarının bütçesini, ailelerin bütçesini de altüst ediyor. Çünkü Türkiye en fazla dövizle borçlanan ülkelerden bir tanesi” diye bilgi verdi.

“İş bir finansal krize dönüşürse bundan önceki krizler gibi toplaması çok kolay olmaz” diyen Öztrak, finansal krizin yaşanmaması için atılan güçlü temelin ciddi şekilde zorlandığını kaydederek, “Bir dönem bir 128 milyar dolar rezerv meselesini gündeme getirdik. Bugün hala geçerlidir. Nedir bu 128 milyar dolar meselesi? Merkez Bankası kendi sahibi olduğu rezervi sattı. Ne zaman sattı? 2018’de ve referandum sürecinde sattı. Niye sattı? Ekonomide istikrar havası verebilmek için sattı” diye vurguladı.  

Rezerv satarak Türk lirasının değerindeki kaybın durdurulamayacağını belirten Öztrak, “Kayınpeder damat bir araya geldiler. 128 milyar doları sattılar… Merkez Bankası elinde yeterli cephaneye sahip olduğunu gösterebilse, bu günlük dalgalanmalar şiddetli olmaz. Bu tabii faizde diğer konularda yapılan hataların bedeli olacaktır. Ama kısa vadede Merkez Bankası’nın elinde cephane kalırdı. O da kalmadı” dedi.

Öztrak, ekonomi yönetiminde başarısızlık olduğunu belirterek, özetle şunları ekledi:

“Bu nasıl bir kitap yazmak? Bütün bunların arkasında tek adam rejimi var. Tek adam rejiminin devlette yarattığı yönetim krizi var. Kurumlar artık yasal görevini bile saraydan talimat almadan yerine getirmiyorlar.

Yangında, selde bu böyle oldu. Türkiye’yi uçuracağız dediler, uçak uçuramadılar. Ülkeyi sel götürdü, vatandaşı şikayet ettiler, ‘dere yataklarına ev yapıyorlar’ diye.

Esas mühim olan son dönemde yaşadıklarımız. Geçenlerde Hazine ve Maliye Bakanı çıktı. Merkez Bankası Başkanı’nı anlatmıştım, çıktı, ‘Manşete değil, çekirdek enflasyona bakacağız, sonra da çekirdeğe değil cari açığa bakacağız, fiyatları bu şekilde düşüreceğiz’ dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı çıktı, ‘Enflasyonda arzuladığımız seviyede değiliz. Kurumlar üzerine düşeni yapmalı, cari açığı düşürmek hükümetin görevi ‘dedi. Arkasından Cumhurbaşkanı çıktı, dün; ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur. Bunun tersini söyleyen benimle yürümesin’ dedi. Zaten o konuşmayı yaptıktan sonra dolar 11 liraya dayandı.

“BİRBİRLERİNİN SÖYLEDİĞİ TUTARLI DEĞİL”

Bu konuşmaları kim yapıyor. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanının atadığı bakan, Cumhurbaşkanının atadığı Merkez Bankası Başkanı. Bu söylenenlerin hiçbiri tutarlı değil. Biri doğru söylüyor. O da bakan, bakan. Yani doğruyu söyleyen bakan. Ama diğerleri aldıkları talimat çerçevesinde hareket etmek istiyorlar. Burada üzücü olan, yapılan hatalara Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AK Parti Genel Başkanı’nın dini kisveyle örtmeye çalışması. Bu, faize ideolojik yaklaşım. Son derece yanlış.”

Öztrak, iktidara geldiklerinde ekonomiyi nasıl düzelteceklerini üç “y” ile anlatarak, yeni kadrolar, yeni kurallar ve yeni kurumlarla bunu yapacaklarını anlattı.

Son Güncelleme: 18.11.2021 13:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.