Adaletsiz ve keyfi seçim sistemi değişmelidir

31 Mart yerel seçimleri, seçim sisteminin iktidarın elinde bir oyuncağa dönüştüğünü, halkın geneli aleyhine adaletsizliğin ve keyfiliğin son noktaya vardığını göstermiştir.

13 Mayıs 2019 Pazartesi 15:23
Adaletsiz ve keyfi seçim sistemi değişmelidir

Adil bir seçim için önce AKP'nin bir kural haline getirdiği kuralsızlığın ortadan kaldırılması, AKP'den çok önce kurulmuş olan adaletsiz seçim sisteminin de değişmesi gerekmektedir. Türkiye Komünist Partisi bununla ilgili bir çağrı yayımladı ve "Adaletsiz ve keyfi seçim sistemi değişmelidir" başlığını taşıyan önerilerini imzaya açtı.

ADALETSİZ VE KEYFİ SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİDİR 

1- YSK’ya keyfi davranma olanağı tanıyan uygulama değiştirilmeli, seçime ilişkin kurallar anayasal güvence altına alınmalıdır.

Anayasa ve yasalarla tanımlanmış olan seçme ve seçilme hakkının YSK ve ilgili kurulların yorumu üzerinden gaspı anlamına gelecek yorum ve uygulamalara olanak tanıyan tüm yollar kapatılmalıdır.

2- Seçime katılan tüm partiler sandık ve seçim kurullarında temsil edilmelidir.

Seçime katılan partiler büyüklükleri ve güçleriyle ayrıma tabi tutulmuş; seçime katılma kararı belirlendikten sonra da sandık ve seçim kurullarında temsiliyet sınırlaması getirilmiştir. Bu sınırlama kaldırılmalı, seçime katılan tüm partiler sandık ve seçim kurullarında temsil edilme hakkına sahip olmalıdır.

3- YSK’nın hükümete bağlı kuralsız işleyişini engellemek için yargı sistemi yeniden düzenlenmelidir.

Yargı yürütmenin güdümünden kurtarılmalı, bağımsızlığı sağlanmalıdır. YSK buna bağlı olarak yürütmenin emirlerinden bağımsızlaşmalı, seçime katılan tüm siyasi partilerin temsiliyetleri ve savunma hakkının örgütsel sahibi Barolar Birliği sürece dâhil olmalıdır.

4-Hükümetin seçmen kütükleri ile oynamasının önüne geçilmelidir.

Seçimin varlığı seçmene ve genel oya dayanır. Seçmen kütüklerinin oluşturulma yöntemi değiştirilmelidir. “Adrese dayalı nüfus kaydı” örneğinde olduğu gibi keyfiliğe ve üzerinde rahatça oynamaya izin veren uygulamalar kesinlikle değiştirilmelidir.

5-KHK ile görevi sonlandırılanların seçme-seçilme hakkı meşrudur.

KHK sürecinin kendisi hukuk dışıyken KHK ile ihraç edilenlerin seçme-seçilme hakkı ellerinden alınamaz.

6-Devlet yardımı eşit dağıtılmayacaksa kaldırılmalıdır.

Halktan toplanan paraların seçime katılan tüm partilere eşit dağıtılması esas olmalı ya da devlet yardımı kaldırılmalıdır.

7-Devlet memurlarının siyasi parti üyeliğine dair yasak kaldırılmalıdır.

Siyaset yapma hakkı tüm devlet memurlarına tanınmalıdır.

8- Seçim barajı kaldırılmalıdır.

Yönetimde istikrar için temsilde adalet ilkesinin tali olmaya itildiği %10 seçim barajı kaldırılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, sıfır ya da düşürülmüş seçim barajlarında, iktidar partisine ve büyük partilere yarayan “daraltılmış bölge” ya da “dar bölge” tercihleri tuzağına düşmemektir.

Son Güncelleme: 13.05.2019 16:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.