Hayrat ilçesinde muhtarlar ve vatandaşlar, HES için ÇED bilgilendirme toplantısına izin vermedi

Trabzon’un Hayrat ilçesinde muhtarlar ve vatandaşlar, hidroelektrik enerji santralı (HES) için yapılmak istenen “ÇED Bilgilendirme Toplantısı"na izin vermedi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve ilgili şirket yetkilileri, vatandaşların yolu kesmeleri üzerine geri dönmek zorunda kaldı. Muhtarlara ve vatandaşlara AKP’li belediye başkanı ve ilçe başkanı da destek verdi. Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Hacıbektaşoğlu, "Maki ve Baltacı vadilerinden akan derelerin birleştirilerek yapılacak olan HES ve tünel projesine karşıyız. Bu proje yıkım projesidir. Buradaki halka hiçbir yararı yoktur. Bu dereler üzerinde yeteri kadar HES yapıldı" diye tepki gösterdi.

28 Aralık 2022 Çarşamba 12:53
Hayrat ilçesinde muhtarlar ve vatandaşlar, HES için ÇED bilgilendirme toplantısına izin vermedi

GENÇAĞA KARAFAZLI

Trabzon’un Hayrat ilçesinde muhtarlar ve vatandaşlar, hidroelektrik enerji santralı (HES) için yapılmak istenen “ÇED Bilgilendirme Toplantısı"na izin vermedi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve ilgili şirket yetkilileri, vatandaşların yolu kesmeleri üzerine geri dönmek zorunda kaldı. Muhtarlara ve vatandaşlara AKP’li belediye başkanı ve ilçe başkanı da destek verdi. Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Hacıbektaşoğlu, "Maki ve Baltacı vadilerinden akan derelerin birleştirilerek yapılacak olan HES ve tünel projesine karşıyız. Bu proje yıkım projesidir. Buradaki halka hiçbir yararı yoktur. Bu dereler üzerinde yeteri kadar HES yapıldı" diye tepki gösterdi.

Trabzon’un Hayrat ilçesine yapılmak istenen HES projesine vatandaşlar tepki gösterdi. Aralarında AKP’li Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, AKP Hayrat İlçe Başkanı Serkan Karahmetoğlu, CHP İlçe Başkanı Ali Nuhoğlu ile Of Çay Üreticisi Meclisi temsilcisi Süleyman Hacibektaşoğlu, muhtarlar ve vatandaşların olduğu bölge halkı, bilgilendirme toplantısının yapılacağı Taflancık köyü girişinde yolu trafiğe kapatarak ÇED Bilgilendirme Toplantısı yapmak isteyen Hanlı Enerji Üretim A.Ş. yetkilileri ile Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerini vadiye sokmadı. 

"BU HES PROJESİNİ KESİNLİKLE YAPTIRMAYACAĞIZ"

Yetkililerin köyü gelişinden önce köy muhtarları adına açıklama yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Hacıbektaşoğlu şunları söyledi:

"Yapılacak olan HES ve tünel projesine halk olarak karşı olduğumuzu açıkça beyan ediyoruz. Bu proje yıkım projesidir. Buradaki halka hiçbir yararı yoktur. Bu dereler üzerinde yeteri kadar HES yapıldı. Bu proje ise Balaban ve Hayrat derelerini tünelle Rize Güneyce'ye bağlamasına karşı olduğumuzu, ÇED raporu almalarına izin vermeyeceğimizi burada beyan ediyoruz. Şu anda burada aramızda seçeceğimiz arkadaşlardan Taflancık köyümüzde saat bir buçukta yapılacak olan HES Projesiyle ilgili ÇED bilgilendirme toplantısını kavga etmeden engel olacağız. Kırmadan, dökmeden, kötü laf kullanmadan arabadan indirtmeyeceğiz onları geldikleri gibi gidecekler. Gösteri gibi herhangi bir siyasi amacımız yok sadece Hayrat’ı, yöresini sevenler için bu mücadeleyi veriyoruz. Hükümetle, devletle hiçbir sıkıntımız yoktur. Devletimize karşı değiliz yapılan projenin yanlış olduğunu gür sesle haykırıyoruz."

MUHTARLAR YOLU TARAFİĞE KAPATTI

Yapılan açıklamanın ardından muhtarlar ve yurttaşlar araçlarıyla ÇED Bilgilendirme Toplantısı’nın yapılacağı Taflancık köyüne giderek yolu trafiğe kapattı. Yurttaşlar ÇED bilgilendirme toplantısı yapacak olan yetkilileri bekledikleri sırada Jandarma görevlileri çevrede güvenlik önlemi aldı.

Özel araçlarıyla gelen yetkilileri Taflancık köy girişinde karşılayan muhtar ve yurttaşlar, aracın girişine izin vermedi. Araçtan inmek isteyen yetkililerle muhtarlar arasında tartışma yaşandı. Yetkililer, vatandaşların geri adım atmaması üzerine geri dönmek zorunda kaldı.

MUHTARLAR, ŞİRKET VE ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİNİ 2. KEZ KOVDU

Bir süre sonra toplantı yapmak isteyen Hanlı Enerji Üretim A.Ş yetkilileri ile Trabzon Çevre İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir başka heyet, köye geldi. Yetkililer, yasa gereği toplantıyı yapmak zorunda olduklarını belirtirken; muhtarlar da "Biz burada hiçbir toplantı yapılmasını istemiyoruz. Biz normalde çok misafirperveriz ancak bugün misafir kabul etmiyoruz, gidin buradan. Jandarmaya gidin orada tutanağınızı tutun. 'ÇED bilgilendirme toplantısı halkın tepkisi nedeniyle yapamadık' deyin. Bir suretini de tutanağın bize verin, gidin buradan" dedi. İkinci heyet de vatandaşların yolu açmamaları üzerine geri döndü.

"BU VADİDE 6 HES VAR SU OLMAYAN YERDE HAYAT OLMAZ"

Değirmenlerinin yok olacağını dile getiren Ömer Çelebi adlı yurttaş, "Şimdi bu derede ona yakın değirmenler var, bu su zaten içmeye yetecek bir su değil. Öteki derede balık tesisleri var, burada sularımız alınırsa su biter. Çaykara deresinde aynısı oldu yazın dereye yaklaşılmıyor bir kanal kaldı pislik kokuyor" dedi. Yeniköy Mahallesi Muhtarı Alaattin Demirci ise, "Bizim dereyi buraya bağlamaya çalışıyorlar, bizim orayı kurutacaklar tamamen. Kuruduğu zaman ne olacak, hayat felç oldu" ifadelerini kullandı.

Ahmet Şahin adlı yurttaş, "Bu dere üzerinde altı tane HES zaten mevcut. Buna artı olarak Of içme suyu var. Onu da alırsanız bu dereye o zaman orayı kaldıralım o vatandaşların orada durmasının bir anlamı yok. Su olmayan yerde hayat olmaz zaten" dedi.

"KESİNLİKLE HES YAPTIRTMAYACAĞIZ"

Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Hacıbektaşoğlu şunları söyledi:

"Bu yapılan halkın hiçbir yararına değildir zaten bugüne kadar olan HES’ler de de başarılı olamadılar. Şimdi olacak olan proje buradaki suyu, Balaban’daki suyu alıp Güneyce’ye bağlayacaklar. Zaten bu su bir HES daha kurulmaz. Buradan suyun alınması demek vadide hayatı bitirmek demektir. Bir vatandaş olarak, muhtar olarak, halk olarak bu projenin kabul edilmesini istemiyoruz. Yedi sene önce bir kez daha aynı pişmiş pilav gibi tekrar dile getirdiler. Bizde karşı çıktık ona, bu halkın yararına değil biz burada halkın köylüsünü savunuyoruz. Devletle bir sıkıntımız yok, burada her partiden insanlar var biz bunu istemiyoruz. Bizim faydamıza değildir, bu dere olmasa burada hayat olmaz, çay olmaz, yaşanmaz burada.”

Abdullah Meral isimli yurttaş, "Bu derenin bir yerden başka bir yere götürülmesine müsaade etmeyeceğiz. Zaten halkımız da gördüğünüz gibi müsaade etmiyor, biz de müsaade etmeyeceğiz" dedi.

"BİZ OY AĞACI DEĞİLİZ KARADENİZ MİLLETVEKİLLERİ NEREDE?"

Vehbi Kıroğlu adlı vatandaş şunları söyledi:

"Biz köylüyüz burada yaşıyoruz, buraları bize atalarımız, dedelerimiz miras bıraktı, biz de çocuklarımıza bunları miras bırakacağız. Bize bu konuda çevrecilerin yardımcı olmasını istiyoruz. Biz doğadan bir ağaç kessek bile devlet bize müsaade etmiyor da bu ormandan bu suyu alıp da nereye götürecek nasıl yapacak hangi ağacı kesecek de devlet buna müsaade ediyor. Biz buna karşıyız, biz istemiyoruz böyle bir şey. Karadeniz milletvekillerimiz sadece oy istemek için gelmesin buraya. Biz sadece oy ağacı değiliz, bize sahip çıksınlar. Bu doğayı, dereyi, düzeni bozmasınlar. İnsanların işini gücünü bozmasınlar. Çocuklarımızın geleceğiyle oynamasınlar, bizden oy isterken sadece bizi oy ağacı olarak görmesinler, bize her şeyiyle sahip çıksınlar. Karadenizli milletvekilleri yok, Trabzon milletvekilleri yok bize gelip burada sahip çıksınlar, şu anda bizim ihtiyacımız var onlara."

"YİNE GELİRLERDE YİNE YAPTIRTMAYACAĞIZ"

Taflancık Köyü Muhtarı Hikmet Yıldız, "Bundan sonra da gelme niyetleri varsa yine yaptırmayacağız. Büyüklerimizden de bu konuda bize yardımcı ve destek olmalarını bekliyoruz. Bu tür projeler bu suları yok etme projeleridir diye düşünüyoruz, burada yaşamak istiyoruz, burası bizim yaşam alanımız. Bu yaşam alanımıza suyumuz alınarak birilerinin müdahale etmesini istemiyoruz" dedi.

AKP Hayrat İlçe Başkanı Serkan Karahmetoğlu ise, "Yapılan projeyi biz uygun bulmuyoruz, bunu yukarılara da bildirdik. Derenin aktarılma durumu var bizim için uygun değil. Düşüncelerimizi söyledik; muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla beraber burada hepimiz aynı fikirdeyiz. Diğer siyasi görüşlü olan arkadaşlarımız da var, kararımız net. Bakanlarımızla da görüşmeler yapacağız, durumu aktaracağız. Zaten ÇED raporu almak için yapılan bir çalışma, uygun görmüyoruz" ifadelerine yer verdi.

"DOĞAYLA OYNAMAK DOĞRU DEĞİL"

HES yapıp doğanın, tabiatın kanunlarını değiştirmeye çalışıyorlar HES yapılmasına karşı halkımın yanındayım diyen Hayrat AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu şu ifadelere yer verdi:

"Bence uygun değil, Balaban deresinin suyunu alıp bu dereye vermek, bu derenin suyunu alıp Güneyce’ye vermek uygun değil. Hem doğa olarak hem buranın sağlığı olarak uygun değil. Çünkü yazın bu derelerin suyu çok azalıyor, eğer buranın suyunu alırsanız burada sinekten, pislikten geçilmez, tabiatın dengesi değişir, doğanın dengesi değişir doğayla oynamak doğru değil. Ben doğma büyüme buralıyım, babam dedem de doğma büyüme buralı. Kendi bölgemize, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Özellikle turizm konusunda bizim derelerimizden başka bir şeyimiz yok. Bu dereleri yaratan, yaratandan daha mı iyi biliyor kendi amaçları kendi çıkarları uğruna buraya HES yapıp doğanın, tabiatın kanunlarını değiştirmeye çalışıyorlar. Yazıktır günahtır kendi şahsi menfaatleri için, bir ufak menfaat sağlayacaksın diye bu bölgenin kaderiyle oynamak doğru bir şey değil. Ben uygun bulmadığım için doğru olanın yanındayım. Olması uygun değil, olmaması için de mücadele edeceğiz, halkla beraberiz. Bu ufak tefek şeylerden vazgeçip Atatürk Barajı’nı tamamlasalar daha iyi olur."

"HES PROJESİ VADİMİZİ YOK EDECEK"

HES’lerle ve insanların suyunu çalarak bu vadileri, canlıları yaşam alanlarını işgal ederek yaşamsız bırakmalarının bir anlamı olmadığına dikkat çeken ve HES projesine karşı sonuna kadar direneceklerini söyleyen Çay Üreticileri Meclisleri Of Temsilcisi Süleyman Hacıbektaşoğlu şu ifadelere yer verdi:

"Bu direniş meşru bir direniştir, tamamıyla haklı bir direniştir. Bu proje sekiz yıl önce hayata geçirilmek istenen bir projeydi, sekiz yıl önce yine engellemiştik. Bir vadiden başka bir vadiye su taşıma projesidir bu, bir vadiyi tamamıyla susuz bırakma projesidir bu. Bu vadide daha önce yapılan HES’ler var. Baltacı deresi üzerinde dört tane HES var, Maki deresi üzerinde iki tane HES var. Bu HES’lerin bu dönem içerisinde ne kadar verimsiz oldukları da ortaya çıkmıştır. Şimdi yapmak istedikleri 52.380 MW gücünde bir HES’de Baltacı ve Maki deresinin suyunu Güneyce’ ye taşıma projesi. Bu derenin insanını yaşamdan yoksun bırakmaya çalışıyorlar resmen. Eğer bu vadilere can ve hayat vermek istiyorlarsa bu vadileri turizme açsınlar, HES’lerle ve insanların suyunu çalarak bu vadileri, canlıları yaşam alanlarını işgal ederek yaşamsız bırakmalarının bir anlamı yoktur. Biz bu projeye sonuna kadar direneceğiz. Bunu daha ilk adım olarak görüyoruz. Gördüğünüz bunca insan sularını vermemeye kararlılar, suyumuzu vermeyeceğiz."

Anka

Son Güncelleme: 28.12.2022 13:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.