Pilarget'te HES Projesine, Temmuz ayında 'Hayır' Oyu Veren AKP ve MHP'li Üyeler, Bugün 'Evet' Dediler!

Artvin'in Arhavi ilçesine bağlı Pilarget bölgesinde yapılmak istenen Saka 1 ve Saka 2 hidroelektrik santral (HES) projesi, Artvin İl Genel Meclisi'nde Temmuz ayında 'Hayır' oyu vermelerine rağmen bugün 'Evet' oyu kullanan AKP'li üyeler tarafından kabul edilerek imar izni verildi. Pilarget köylüleri ise başından beri projeye, bölgedeki canlıların yaşam alanlarına, tarıma ve doğaya zarar vereceğini belirterek karşı çıkıyor.

10 Ekim 2020 Cumartesi 14:31
Pilarget'te HES Projesine, Temmuz ayında 'Hayır' Oyu Veren AKP ve MHP'li Üyeler, Bugün 'Evet' Dediler!

Artvin'in Arhavi ilçesine bağlı Pilarget bölgesinde yapılmak istenen Saka 1 ve Saka 2 hidroelektrik santral (HES) projesi, Artvin İl Genel Meclisi'nde Temmuz ayında 'Hayır' oyu vermelerine rağmen bugün 'Evet' oyu kullanan AKP'li üyeler tarafından kabul edilerek imar izni verildi. Pilarget köylüleri ise başından beri projeye, bölgedeki canlıların yaşam alanlarına, tarıma ve doğaya zarar vereceğini belirterek karşı çıkıyor.

Arhavi'de Pilarget havzasına yapılmak istenen Saka 1 ve 2 HES projeleri daha önce 'red' oyu veren AKP'lilerin bu kez 'evet' oyu vermesiyle Artvin İl Genel Meclisi'nde 10'a karşı 11 oyla kabul edildi. Alınan bu kararla HES projesi için Pilarget'te imar izni verilmiş oldu. 

Daha önce 10 Temmuz 2020 tarihinde yapılan Artvin İl Genel Meclisi toplantısında, AKP'li 2 üye red, MHP'li 1 üye ise çekimser oy kullanılmış ve 1 oy farkla HES için imar izni çıkmıştı.

Verilen imar iznine karşı ise Pilarget Bölgesi'nde bulunan Balıklı, Ulukent, Sırtoba, Derecik ve Üçırmak köyleri muhtarları ile Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği, kararın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etmişti. 

İtiraz üzerine HES projesi Artvin İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda görüşüldükten sonra oylanmak üzere meclis gündemine geldi. Oylamada daha önce hayır ve çekimser oyu kullanan AKP ve MHP'li üyelerle birlikte 10'a karşı 11 oyla meclisten geçerek HES yapımı için imar izni verildi. 

"VİCDANİ OLARAK SORUMLULUĞUMU YERİNE GETİRDİM"

Arhavi İl Genel Meclisi üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı AKP'li Hüseyin Uzunhasanoğlu, Yusufeli HES projesine 'Evet' oyu kullanırken Pilarget'te neden 'Hayır' oyu kullandığını şöyle anlattı: 

"AK Parti grubumuzun görüşü HES’in olmasından yana, benim görüşüm ise bu HES’in toplumu gereceğini, toplumu böleceğini, yaşam alanı içerisinde yapılacak çalışmanın insanlara zarar vereceğini düşündüğüm için ben buna hayır dedim. Beni hiç kimse aramadı. AK Parti il başkanının kendi bir dünya görüşü var ve buna göre davranıyor. AK Parti il başkanlığı Türkiye’de hiçbir HES’e hayır denmeyeceği tezini savunuyor. Bu konuda da bana bir baskı yapmamıştır. Ben demokratik düşüncelerimi kullanmışımdır ve vicdani sorumluluğumu yerine getirdim."

"BEN AK PARTİ'NİN KURUCUSUYUM, AĞASIYIM"

İl Meclisi'nde görev yapan AKP'li meclis üyesi arkadaşlarını aşağılamadığını ifade eden Uzunhasanoğlu, "Ben AK Parti’nin kurucusuyum, AK Parti’nin ağasıyım. AK Parti bana yapabileceği bir şey yok; ama bu konuda parti disiplinine uymadım diyor ise, disiplini harekete geçirebilir, bunun takdiri onların. Ben Arhavi halkının temsilcisi, aynı zamanda AK Parti’nin kurucusuyum. Aynı zamanda AK Parti ile Arhavi halkının köprüsünü oluşturmakla mükellefim ben. Birkaç kişinin yaptığı bu hatanın, o yöre halkının çok ciddi tepkiler göstereceğini düşünüyorum. Çünkü burası o insanların yaşam alanı" diye konuştu. 

"GÜNDEM OLDUĞUNU BİLSEYDİK, NASIL KATILMAZDIK"

CHP Grup adına açıklama yapan CHP Hopa İl Genel Meclisi Üyesi Murat Özçep, “10 Temmuz günü yapılan toplantı, gündemde olmadığını bilmediğimiz, bu yüzden de meclisin son günü bir üyemiz kendi hastalığından, diğer üyemiz annesinin rahatsızlığından, ben de Artvin Hopaspor görevim dolayısıyla İstanbul’da bir toplantıda olduğumdan katılamadım. Gündemde olduğunu bilseydik, nasıl katılmazdık? Bizim Artvin’de HES’ler kırmızı çizgimizdir" dedi.

"BİZİ HALKIN ÖNÜNE ATMAK İSTEDİLER"

Mecliste ikinci döneminin olduğunu hatırlatan Özçep, "Bugüne kadar 30 HES projesine red oyu verdik. Ama o gün yapılan toplantı sonrası bazı yerlerde 'CHP’liler HES’e evet dedi', 'CHP’liler müteahhitlerle anlaştı' gibi bizim onurumuzu zedeleyecek bazı laflar söylendi ve bizi halkın önüne atmak istediler" diye konuştu. 

"BAŞKASININ KÖYÜ DE OLSA 'HAYIR' DİYECEKTİK"

CHP'li Özçep, Yusufeli Kılıçkaya HES Projesi'nin 12-9 oyla geçtiğini anımsatarak, "Bugün Arhavi Pilarget HES oylandı, Yusufeli’ne evet diyen AK Parti encümeni Arhavi’ye hayır dedi. Bizim için, benim de köyüm olsa, başkasının köyü de olsa hayır diyecektik. Arhavi’deki dere de bizim bir varlığımızdır, Yusufeli’deki dere de, Şavşat’taki dere de bir varlığımızdır. Biz dereleri böyle görüyoruz ve böyle korumaya da devam edeceğiz" diyerek HES'lere karşı mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı. 

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, imar komisyonu başkanı ve AKP'li meclis üyesinin Yusufeli Kılıçkaya’daki HES için 'Evet' derken Pilarget'teki HES için 'Hayır' oyu kullanmasına ilişkin, "Gerçekten inanılmaz bir durumdu. Oradaki insanların ve canlıların bir değerinin olmadığını anlamış olduk. Sadece kendi köyü olduğu için itiraz ediyor. Oradan gerisinin bir önemi olmadığını ifade etmiş oldu" dedi. 

"TALİMAT İLE HAREKET EDEN BİR İL GENEL MECLİSİ GRUBU GÖRDÜM, ÜZÜCÜ"

Kılıçkaya'da vatandaşların HES istemediği halde il meclisinde öyle aktarıldığını belirten Karahan, şöyle konuştu:

"Kılıçkaya’da şu an üretim kooperatifi kuruldu. Şu anda hızla da üretime geçtiler. Komisyonun konuştuğu 3 kişiyle ben de gittim konuştum. Zaten 5 kişiyle de konuşmuşlar. Köy halkı adına birçok insanla konuştuklarını söylediler ama konuştukları kişi sayısı belli. Muhtarla ben de gittim görüştüm, bende de kayıtları var. Kendisi 'biz öyle bir şey söylemedik, HES de istemiyoruz'  dedi. Talimat ile hareket eden bir il genel meclisi grubu gördüm. Bu çok üzücü."

"İKİ AYLIK SÜREDE NE OLDU DA BUGÜN FİKİRLERİ DEĞİŞTİ"

Artvin İl Genel Meclisi’ndeki AKP ve MHP’li üyelerin fikirlerinin nasıl değiştiğinin sorgulanması gerektiğini vurgulayan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, alınan imar kararını şöyle değerlendirdi:

"HES’lerin nelere mal olduğunu çok acı bir şekilde deneyimlemeye başladık. Suyu alınan vadiler, canlılar; betonlaştırılan topraklar. Vazgeçmek için onlarca neden sayabiliriz. CHP olarak bu konuda tavrımız nettir. Artvin’de, haksız şekilde suçlanan il genel meclisi üyelerimiz bugün üzerine düşeni yapmıştır. Kim deresini koruyor kim korumuyor ortaya çıkmıştır. Daha önce, imar planları için ret oyu veren AKP ve MHP’li üyeler bugün kabul oyu verdiler. Aradaki 2 aylık sürede ne oldu da bugün fikirleri değişti. Bunun sorgulanması gerekiyor."

Son Güncelleme: 10.10.2020 15:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.