CHP BURSA İL BAŞKANI TURGUT ÖZKAN: "EMEKLİLERE YOKSULLUĞU REVA GÖREN SARAY İKTİDARINI DEĞİŞTİRECEĞİZ"

CHP Bursa İl Başkanlığı memur ve emekliler için açıklanan yüzde 30 zammı bugün Kent Meydanı’nda protesto etti. CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz. Kendi emeklisine ve çalışanına ‘fakir fukara’ gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz” dedi.

06 Ocak 2023 Cuma 15:37
CHP BURSA İL BAŞKANI TURGUT ÖZKAN: "EMEKLİLERE YOKSULLUĞU REVA GÖREN SARAY İKTİDARINI DEĞİŞTİRECEĞİZ"

ZEHRA DEĞİRMENCİ / SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa İl Başkanlığı memur ve emekliler için açıklanan yüzde 30 zammı bugün Kent Meydanı’nda protesto etti. CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz. Kendi emeklisine ve çalışanına ‘fakir fukara’ gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, memur ve emeklilere yapılan yüzde 30 zammı protesto amacıyla bugün Kent Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya CHP Bursa milletvekilleri; Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nın yanı sıra 2021 Tüm Emekliler Sendikası da katıldı. Basın açıklamasında, “zam, zulüm, yoksulluk, işte emekli”, “gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı.

Açıklamayı CHP Bursa İl Başkanı Av. Turgut Özkan okudu. İktidarın son haftalarda “enflasyonun belini kırdık” sözlerine değinen Özkan, aslında beli kırılanın emekliler ve memurlar olduğunu söyledi.

“TÜİK MAKYAJLI VERİLER KULLANIYOR”

TÜİK’in paylaştığı verilerin “makyajlı” olduğunu dile getiren Özkan, “2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızınve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı'nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapılan zam için "Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezilartışın hesabını vereceksiniz" sözleriyle açıklanan rakamı eleştirdiğini hatırlatan Özkan, bu çağrı sonucu zam artış oranının yüzde 30’a yükseldiğini, sonrasında memur ve emeklilerin “Ya Kemal Bey olmasaydı” dediğini aktardı.

“MEMUR VE EMEKLİNİN LOKMALARI GASP EDİLDİ”

Yüzde 30 zammın da yeterli olmadığını söyleyen Özkan sözlerine şöyle devam etti:

“İktidara yakın İTO'nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93, bağımsız ENAG'ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137, iktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK'in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27. Bir yanda halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yanda Saray'ın açıkladığı sahte enflasyon verileri var. Saray, milyonlarca memuru ve emekliyi işte bu sahte TÜİK enflasyonu oranında artışa mahkum etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK'in verileriyle memurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir.

“TÜİK, SARAY APARATI HALİNE GELDİ”

Yüzde 30'Iuk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK'in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır. Erdoğan'ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katlamamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarınınçalışanlarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6'dan ibarettir. Saray, apartı haline getirdiği TÜİK'i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir. Saray düzeni tümtoplumu yoksullukta buluşturmaktadır. 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 katı iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir.

Öyle ağır bir tablo söz konusu ki, Türkiye'de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık almaktadır. SGK'nin son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 TL ile, kimisi 1000 ile, kimisi ise 1500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır. İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5500 TL olacağını açıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti! En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak ‘ya Kemal bey olmasaydı’ ne olurdu diye sordu.”

“5 BİN 500 TL İLE HİÇ KİMSE GEÇİNEMEZ”

5 bin 500 TL ile hiç kimsenin geçinemeyeceğini söyleyen Özkan, “AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralıkitibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor. Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5'1i çeteye, ballımüteahhitlere aktarıyor” dedi.

“HALKA FAKİR FUKARA GÖZÜYLE BAKAN İKTİDARI DEĞİŞTİRECEĞİZ”

İktidarın tercihini bir avuç yandaştan yana kullandığını, işçiye, memura ve emekliye yoksulluğu reva gördüğünü ifade eden Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz. Kendi emeklisine ve çalışanına ‘fakir fukara’ gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrı ve mücadelesiyle, EYT mağduriyeti son bulan milyonlarca yurttaşımız, 3600 Ek gösterge hakkına kavuşan memurlarımız, taşerondan kadroya geçen işçilerimiz, yıllardırbekledikleri kadroyu alan sözleşmeli personellerimiz, bugün ‘ya Kemal bey olmasaydı’ diyorsa, Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor. Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşunhesabını soracağız. İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz. Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız. Emeklilerimizarasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen çıkartacağız. Emekçinin, emeklininyüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz. Ekonomik buhrana, enflasyona,pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğimiz, hep birlikte zenginleşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlaka kuracağız.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.