Katar'lı Khalifa Muhammad Turki Al-Subaiy'in malvarlığındaki dondurma kararı Cumhurbaşkanı kararıyla kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'lı Khalifa Muhammad Turki Al-Subaiy'in malvarlığı üzerinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca, terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla uygulanan dondurma kararını kaldırdı. Karar bu akşam saat 19.00'da yayınlanan Resmi Gazete'nin mükerrer sayısı ile yürürlüğe konuldu. 1965 doğumlu Turki Al Subaiy, “terörist finansörü ve kolaylaştırıcısı” olduğu gerekçesiyle 2008 yılında BM'nin IŞİD ve El Kaide ile ilgili yaptırımlar listesine alınmıştı.

07 Eylül 2021 Salı 22:38
Katar'lı Khalifa Muhammad Turki Al-Subaiy'in malvarlığındaki dondurma kararı Cumhurbaşkanı kararıyla kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'lı Khalifa Muhammad Turki Al-Subaiy'in malvarlığı üzerinde; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca, terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla uygulanan dondurma kararını kaldırdı. Karar bu akşam saat 19.00'da yayınlanan Resmi Gazete'nin mükerrer sayısı ile yürürlüğe konuldu. 1965 doğumlu Turki Al Subaiy, “terörist finansörü ve kolaylaştırıcısı” olduğu gerekçesiyle 2008 yılında BM'nin IŞİD ve El Kaide ile ilgili yaptırımlar listesine alınmıştı. 

Resmi Gazete’nin bu akşam saat 19.00'da yayınlanan 31591 mükerrer sayısında 4479 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yayınlandı. Kararla, terörle bağlantısı nedeniyle malvarlıkları dondurulanların listesinin yer aldığı 30 Eylül 2013 tarihli 2013/5428 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının ekindeki liste güncellendi. Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı şöyle:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1267 (1999), 1988 (2011) ve 1989 (2011) sayılı kararıyla listelenen kişi, kuruluş veya Organizasyon tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulması hakkındaki 30/9/2013 tarihli ve 2013/5428 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki (1) sayılı listede değişiklik yapılmasına ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.”

" 'DEAŞ VE EL KAİDE İLE BAĞLANTILI GERÇEK KİŞİLER' BAŞLIKLI BÖLÜMÜNDE YER ALAN 'KHALIFA MUHAMMAD TURKI AL-SUBAIY' İSİMLİ ŞAHSA İLİŞKİN HÜKÜM YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Kararı’nın ekindeki karar ise şöyle:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1267 (1999), 1988 (2011) ve 1989 (2011) sayılı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş ve organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulmasına ilişkin 30/9/2013 tarihli ve 2013/5428 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki (1) sayılı listenin “A-DEAŞ ve El Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler” başlıklı bölümünde yer alan “KHALIFA MUHAMMAD TURKI AL-SUBAIY” isimli şahsa ilişkin hüküm yürürlükten kaldırılmıştır.”

DANIŞTAY’DA 60 GÜN İÇİNDE DAVA AÇILABİLECEK

Karar ekinde ayrıca bu karara karşı 60 gün içerisinde Danıştay’da dava açılabileceği hükmü de yer aldı.

BM GÜVENLİK KONSEYİ KARARINDAKİ BİLGİLER

Turki Al Subai hakkında BM Güvenlik Konseyi yaptırım kararında şu ifadelere yer verilmişti:

“Khalifa Muhammed Turki Al Subai, IŞİD ve El Kaide ile ilgili yaptırımlar listesine eklendi, eklenme sebepleri şunlar:

- El Kaide’yi finanse edenlere katılmak, El Kaide ve liderleriyle ilgili işlerde planlama, yürütme, işe alım, yardım etme ve diğer türlü destek verme.

- Khalifa Muhammad Turki al-Subaiy, El Kaide'nin üst düzey liderliğine finansal destek sağlayan ve onun adına hareket eden Katar merkezli bir terörist finansörü ve kolaylaştırıcısıdır 2000'li yılların ortalarından itibaren El Kaide'nin Güney Asya'daki üst düzey liderliğine mali destek sağladı.  Ayrıca, aşırılık yanlısı askerleri Güney Asya'daki El Kaide eğitim kamplarına taşımak için El Kaide kıdemli kolaylaştırıcılarıyla birlikte çalıştı ve onlara fon sağlanmasına yardımcı oldu.  Ayrıca El Kaide ile Orta Doğu'daki üçüncü taraflar arasında bir elçi ve iletişim bağlantısı olarak görev yaptı.

- 3 Ekim 2007’de dört farklı kişiyle birlikte Bahreyn’deki başsavcı tarafından 2006 ve 2007 yıllarında bilerek terörist grupları finanse etmekle “gıyabında” yargılandı.

- 16 Ocak 2008’de Bahreyn Yüksek Suç Mahkemesi tarafından terörizmi finanse etmek ve başkalarının “terörist eğitimi” alması için destek olmak gıyabında tutuklama emri verildi.

- Mart 2008’de Katar’da yakalandı. 6 ay cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra, El Kaide finansörleri ve destekçileri ile Orta Doğu’da tekrar buluştu ve El Kaide’yi finanse etmeye devam etti.

- İran temelli destekçilerle 2009, 2011 ve 2012 yıllarında Pakistan’daki El Kaide liderlerine para akışını sürdürdü. 2011 yılının başında El Kaide’nin Pakistan’daki üst düzey yetkililerine binlerce dolar aktardı. El Kaide’yi finanse etmesi 2013 yılında da devam etti.

- Bu suçlarda adı geçen diğerleri: Ashraf Muhammed ‘Uthman’ Abd al-Salam”

“KATRINA” TAKMA ADINI DA KULLANIYOR

Katar'ın Başkenti Doha'da 1 Ocak 1965'te doğan Katarlı Al Subaiy için düzenlenen İnterpol kaydında aile adının “Al Subayi” olduğu, babasının adının Ahmad Haidoos, annesinin adının ise Hamdah olduğu; takma isim olarak “Katrina” ve Abu Mohammad Al-Qatari” isimlerini kullandığı bilgisi de yer alıyor.

 TERÖRİZMİN FİNANSMANININ ÖNLENMESİ HAKKINDA KANUN NE DİYOR?

Cumhurbaşkanı Kararında atıf yapılan 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun 5 inci maddesi, yasanın “Malvarlığının Dondurulması” başlıklı üçüncü bölümünde yer alıyor. Yasanın söz konusu 5. Maddesi şöyle:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları

MADDE 5 – (1) Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1267 (1999), 1988 (2011), 1989 (2011) ve 2253 (2015) sayılı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulması kararları ve bu listelerden çıkarılanlara ilişkin malvarlığının dondurulmasının kaldırılması kararlarının uygulanmasına yönelik Cumhurbaşkanı kararı, Resmî Gazete’de yayımlanır ve gecikmeksizin uygulanır.

(2) Alınan kararlar, Dışişleri Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine bildirilir.

(3) Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına karşı yapılacak başvurular Başkanlık tarafından Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine iletilir.

(4) 3 üncü ve 4 üncü madde kapsamına giren fiillerin gerçekleştirildiği hususunda makul sebeplerin varlığına istinaden Değerlendirme Komisyonunun önerisi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından kişi, kuruluş veya organizasyonların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1267 (1999), 1988 (2011), 1989 (2011) ve 2253 (2015) sayılı kararları ile bu kararlara dayanılarak çıkarılan müteakip kararlar uyarınca malvarlığının dondurulmasına ilişkin oluşturulan listelere eklenmesi ve bu makul sebeplerin ortadan kalkması hâlinde listelerden çıkarılması Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine teklif edilebilir. Cumhurbaşkanının teklifi Dışişleri Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine bildirilir.”

Son Güncelleme: 07.09.2021 22:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.